Затримання: випадки, коли закон прямо дозволяє порушити недоторканість особи
Перелік випадків, коли закон прямо дозволяє порушити права особи на свободу та особисту недоторканість.
Затримання особи, адміністративне затримання, привід, арешт, адміністративний арешт, санкції за статтями КПК та КУпАП.
Положеннями ст. 29 Конституції України усім нам гарантується право на свободу та особисту недоторканість. Це одні із ключових прав вільної людини у кожній демократичній країні.
Але і у цієї гарантії є виключення.
Конституцією та законами України (у тому числі - КПК України та КУпАП) працівникам правоохоронних органів та іншим особам надається право порушувати гарантії нашої особистої недоторканості у деяких випадках, які прямо визначені законом.
Мої клієнти під час проведення досудового розслідування (і не тільки) часто питають мене про те, коли і при яких оставинах їх можуть затримати, арештувати або іншим чином законно обмежити свободу їх пересування.
Це питання, мабуть, турбує кожного, хто сьогодні дивиться телевізор або читає сучасну пресу. Випадки затримання чиновників та підприємців з широким висвітленням доставки затриманих (навіть гелікоптерами та літаками) на допит до слідчого, в суд, а потім - у СІЗО, лякають сьогодні багатьох, навіть абсолютно законослухняних підприємців, політиків, державних службовців та простих громадян.
В даній підбірці я спробував зібрати і систематизувати усі випадки, коли в межах кримінального процесу (про наявність якого щодо окремих громадян вони можуть навіть не здогадуватись) та КУпАП особу може бути затримано, піддано примусовому приводу або арештовано згідно чинного законодавства України.
ГРУПА I - БЕЗ УХВАЛИ СУДУ:
- Адміністративне затримання (є заходом забезпечення провадження в справах про адміністративні правопорушення та здійснюється без ухвали суду на строк до 3 годин (іноді – до 3 діб), - ст. 261 - 263 КУпАП).
- Затримання підозрюваного уповноваженою службовою особою (полягає у затриманні особи, підозрюваної у вчиненні злочину, за який передбачене покарання у виді позбавлення волі, здійснюється без ухвали слідчого судді/суду на строк до 72 годин, – ст. 208, ст. 211 КПК України).
- Уповноважена службова особа має також право без ухвали слідчого судді, суду затримати особу, підозрювану у вчиненні злочину, за який передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі понад три тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, виключно у випадку, якщо підозрюваний не виконав обов’язки, покладені на нього при обранні запобіжного заходу, або не виконав у встановленому порядку вимог щодо внесення коштів як застави та надання документа, що це підтверджує (ч. 2 ст. 208 КПК України).
- Здійснення приводу в адміністративному процесі (примусовий захід забезпечення явки особи на виклик органу внутрішніх справ або суду, може застосовуватись і без ухвали суду, - абз. 2 ст. 268 КУпАП).
- Законне затримання (при вчиненні або замаху на вчинення кримінального правопорушення, а також під час безперервного переслідування особи, яка підозрюється у його вчиненні кожен має право затримати без ухвали слідчого судді, суду будь-яку особу, крім осіб, зазначених у статті 482 Кримінального кодексу України, - ст. 38 Кримінального кодексу України та ч. 2 ст. 207 КПК України).
ГРУПА II - ЗА УХВАЛОЮ СУДУ:
- Здійснення приводу особи в кримінальному процесі (примусове супроводження особи, до якої він застосовується, особою, яка виконує ухвалу про здійснення приводу, до місця її виклику в зазначений в ухвалі час, – ст.ст. 140-143 КПК України).
- Затримання з метою приводу (здійснюється лише за ухвалою слідчого судді/суду до підозрюваного чи обвинуваченого з метою його приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, - ст.ст. 187-191 КПК України).
- Домашній арешт (полягає в обмежені свободи пересування особи, забороні підозрюваному, обвинуваченому залишати житло цілодобово або у певний період доби, - ст. 181 КПК України).
- Тримання під вартою (запобіжний захід у кримінальному провадженні, який застосовується слідчим суддею/судом до підозрюваного, обвинуваченого та до особи щодо якої вирішується питання про екстрадицію, - ст. 183 КПК України).
- Привід в адміністративному процесі (примусовий захід забезпечення явки особи на виклик органу внутрішніх справ або суду, може застосовуватись і без ухвали суду - абз. 2 ст. 268 КУпАП).
ГРУПА III – СТЯГНЕННЯ ТА МІРИ ПОКАРАННЯ:
- Адміністративний арешт (установлюється і застосовується судом за окремі види адміністративних правопорушень на строк до п'ятнадцяти діб, - ст. 24, 32 КУпАП).
- Арешт (застосовується лише судом і полягає в триманні засудженого в умовах ізоляції і встановлюється на строк від одного до шести місяців, - ст. 60 КК України).
- Обмеження волі (застосовується лише судом і полягає у триманні особи в кримінально-виконавчих установах відкритого типу без ізоляції від суспільства в умовах здійснення за нею нагляду з обов'язковим залученням засудженого до праці на строк від одного до п'яти років, - ст. 61 КК України).
- Позбавлення волі (застосовується лише судом і полягає в ізоляції засудженого та поміщенні його на певний строк до кримінально-виконавчої установи закритого типу на строк від одного до п'ятнадцяти років (за винятком окремих випадків), - ст. 63 КК України).
- Довічне позбавлення волі (застосовується лише судом за вчинення особливо тяжких злочинів і застосовується лише у випадках, спеціально передбачених КК України -ст. 64 КК України).
- Додаткові витрати за сімейним законодавством: як не програти сімейний спір Леся Дубчак 20:03
- Професія адвоката: як зберегти ментальне здоров’я у світі юридичних викликів Світлана Приймак 16:26
- Ресурси перемоги: як працюють сучасні благодійні фонди Нісар Ахмад 15:58
- Чи варто шукати справедливості у країні чиновників? Любов Шпак вчора о 20:42
- Последние изменения в правилах оформления отсрочки от мобилизации Віра Тарасенко вчора о 18:49
- Документи в умовах окупації: між правом та реальністю Дмитро Зенкін вчора о 17:06
- Івенти для покоління Хоумлендерів. Особливості та деякі думки Олексій Куліков вчора о 16:12
- Спецоперація проти "Глобино" Євген Магда вчора о 14:29
- Податок на посилки: думки щодо за і проти цієї ініціативи Олег Пендзин вчора о 14:20
- Нумерологія в податках. Цифра 11 Євген Власов вчора о 12:21
- Америка поза глобальною грою: філософія відступу чи стратегічна помилка? Світлана Приймак вчора о 09:00
- Думка первинна, чули? Катерина Мілютенко 22.01.2025 23:42
- 21% українців, які хотіли б емігрувати – це катастрофа Володимир Горковенко 22.01.2025 16:07
- Як ШІ змінює закупівлі: клієнти-машини та криза кадрів Марина Трепова 22.01.2025 15:12
- Пеня на заборгованість по аліментах: поняття, порядок нарахування та граничний розмір Леся Дубчак 22.01.2025 15:01
-
США висунули Путіну ультиматум: що насправді хотів сказати Трамп
Думка 3051
-
"Відкрийте газовий маршрут". Орбан виставив Україні умови для продовження санкцій
Бізнес 2486
-
Барбадос і Панама позбавлять свого прапора 114 танкерів тіньового флоту Росії
Бізнес 2232
-
Дешево, але дорого. Порівняння вартості життя у Києві та інших європейських містах
Інфографіка 2206
-
"Сьогодні надійшли кошти". Співвласник АТБ Буткевич заплатив 1,9 млрд грн за Аерок
Бізнес 2163