Гоголь би плакав
Як Вища кваліфкомісія суддів зрікається Верховного Суду.
- Пані Чижик, так ви ж не юрист! - відреагував на мою репліку член Вищої кваліфкомісії суддів Андрій Василенко під час однієї з зустрічей. Мій диплом магістра права заплакав десь у мене вдома серед іншої макулатури. Але сперечатись з кандидатом юридичних наук Андрієм Володимировичем Василенком я не стала.
Ця наша зустріч відбулась в рамках так званої медіації між Громадською радою доброчесності і Вищою кваліфкомісією суддів. Якщо коротко, то в грудні 2017-го тишком-нишком ВККС внесла зміни до власного Регламенту, де визначила, як має працювати ГРД. Нові правила дуже ускладнили участь ГРД в кваліфікаційному оцінюванні суддів, а в умовах проведення по 60 співбесід на день ці правила стали невиконуваними взагалі. Аби привернути увагу суддів, Парламенту та суспільства члени ГРД призупинили свою участь в процесі оцінювання суддів, але зробили помилку, давши себе втягти в безкінечні і, врешті, безрезультатні переговори з ВККС.
Одразу після виходу з процесу оцінювання координатор ГРД Віталій Титич подав позов щодо незаконності нової редакції Регламенту у Верховний Суд. Епопея в суді тривала півроку - то суд з’ясовував статус Титича як позивача, то залучав решту членів ГРД, то давав час усім миритись. Врешті, це тривало так довго, а ВККС в процесі вела себе так нахабно, що навіть суддям Верховного Суду стало ясно, що усі ці зміни в Регламент не задля добра суддів на кваліфоцінюванні.
Тому у вересні Касаційний адміністративний суд визнав незаконними і протиправними більшість оскаржуваних змін до Регламенту комісії. Звісно, ВККС це рішення не визнала і подала апеляційну скаргу.
І тут виявилось найсумніше, таке, що навіть мені з моїм юридичним дипломом збагнути складно. Скарга ВККС написана на 18-ти сторінках. Але це не 18 сторінок нудних юридичних аргументів для знаходження істини в питанні, чи мала ВККС право обмежувати роботу ГРД. Усі 18 сторінок цього документа - який, я відчуваю, писали по черзі одразу кілька членів комісії, - це твір на тему “Який поганий Верховний Суд”.
“Касаційний адміністративний суд не обтяжував себе визначенням всупереч яких повноважень наданих законом діяла комісія при внесенні змін до Регламенту Комісії”.
“Суд, який мав би керуватися принципом верховенства права, …”
“Колегія лише послалась на відсутність прямої норми закону, як на презумпцію правоти діяльності ГРД, що вчерговий раз свідчить про односторонність процесу”.
В цьому сповненому гнівом документі де-не-де трапляються посилання на якісь норми закону і загалом на здоровий глузд. Решта - це докори, скарги, а між рядками - і прокльони на адресу суддів Верховного Суду. Суду, який рік тому сформувала на конкурсі ця сама ВККС.
Що ж виходить - що за рік ці судді втратили професійність, а заразом і доброчесність? Або ВККС очікувала більшої лояльності від них? Чи в цій дискусії із змінами до Регламенту у ВККС не може бути інших аргументів, крім докорів, обурень і прокльонів?
Не треба мати юридичний диплом, аби розуміти, що стаття 19 Конституції ставить ВККС у дуже чіткі рамки, і якщо у законі не написано, зі скількох сторінок має складатись висновок ГРД, то і ВККС не може встановлювати цю кількість сторінок для ГРД, а тим паче, ігнорувати висновки, які цим вимогам не відповідають.
Джерело: Юридична газета
25 червня до участі в нашій фаховій і не дуже дискусії долучиться Велика Палата. Ціна питання - ціле кваліфікаційне оцінювання суддів і залишки репутації ВККС. І здається мені, що заради цього Велика Палата може пожертвувати навіть Конституцією.
До слова, пан Василенко, який, схоже, є одним зі співавторів апеляційнї скарги ВККС, тепер підписує свої тексти як член Вищої ради правосуддя. Але то вже зовсім інша історія.
- Строк нарахування 3 % річних від суми позики Євген Морозов 09:52
- Судовий захист при звернені стягнення на предмет іпотеки, якщо таке майно не відчужено Євген Морозов вчора о 13:02
- Система обліку немайнової шкоди: коли держава намагається залікувати невидимі рани війни Світлана Приймак вчора о 11:36
- Чому енергетичні та газові гіганти обирають Нідерланди чи Швейцарію для бізнесу Ростислав Никітенко вчора о 08:47
- 1000+ днів війни: чи достатньо покарати агрессора правовими засобами?! Дмитро Зенкін 21.11.2024 21:35
- Горизонтальний моніторинг як сучасний метод податкового контролю Юлія Мороз 21.11.2024 13:36
- Ієрархія протилежних правових висновків суду касаційної інстанції Євген Морозов 21.11.2024 12:39
- Чужий серед своїх: право голосу і місце в політиці іноземців у ЄС Дмитро Зенкін 20.11.2024 21:35
- Сталий розвиток рибного господарства: нові можливості для інвестицій в Україні Артем Чорноморов 20.11.2024 15:59
- Кремль тисне на рубильник Євген Магда 20.11.2024 15:55
- Судова реформа в контексті вимог ЄС: очищення від суддів-корупціонерів Світлана Приймак 20.11.2024 13:47
- Як автоматизувати процеси в бізнесі для швидкого зростання Даніелла Шихабутдінова 20.11.2024 13:20
- COP29 та План Перемоги. Як нашу стратегію зробити глобальною? Ксенія Оринчак 20.11.2024 11:17
- Ухвала про відмову у прийнятті зустрічного позову підлягає апеляційному оскарженню Євген Морозов 20.11.2024 10:35
- Репарації після Другої світової, як передбачення майбутнього: компенсації постраждалим Дмитро Зенкін 20.11.2024 00:50
-
Що вигідно банку – невигідно клієнту. Які наслідки відмови Monobank від Mastercard
Фінанси 24972
-
"Ситуація критична". У Кривому Розі 110 000 жителів залишаються без опалення
Бізнес 21315
-
Мінекономіки пояснило, як отримати 1000 грн єПідтримки, і порадило задонатити їх на ЗСУ
Фінанси 12285
-
Курс євро впав на 47 копійок: Який курс долара НБУ зафіксував на понеділок
Фінанси 9574
-
Селена Гомес, Демі Мур та Єва Лонгорія: найкращі образи найуспішніших жінок Голлівуду – фото
Життя 8242