Влада будує мости?
Після того, як у 2011 році, в не надто демократичні часи, прийняли Закон «Про доступ до публічної інформації», здавалося, ідея відкритості стане визначальною у стосунках влади з суспільством.
Влада має бути відкритою. Після того, як у 2011 році, в не надто демократичні часи, прийняли Закон «Про доступ до публічної інформації», здавалося, ідея відкритості стане визначальною у стосунках влади з суспільством. Але ситуація не змінилася. Чиновники продовжували засекречувати інформацію про те, кому віддають комунальні землі та на що тратять місцеві бюджети. Тільки тепер до їх аргументів додалися ще й статті нового закону, який кожен тлумачив на свій лад.
І якщо інші органи влади принаймні намагались створити ілюзію відкритості, то Верховна Рада цим особливо не переймалась. Інформація про статки народних депутатів, імена та кількість їхніх помічників залишалась за залізною завісою із такою гучною назвою «конфіденційно».
Що змінилось із появою в парламенті нових облич? Перед виборами політичні сили натхненно змагались у відкритості, хоча іспит на чесність склали не всі. Менше з тим. Заднім числом на сайті ВРУ опублікували розпорядження про доступ до засідань парламенту. Нарешті українці мають змогу спостерігати законодавчий процес не лише із блакитних екранів. І нічого, що така практика існує на заході десятки, а то й сотні років. Але це ще не все. 29 січня на парламентському веб-сайті опублікували розпорядження Гройсмана «Про деякі питання висвітлення діяльності комітетів Верховної Ради України та народних депутатів України». Про що йдеться у документі із такою непримітною назвою?
Декларації усіх народних депутатів мають бути оприлюднені на сайті ВРУ. Невже опублікують декларацію Ляшка? Він – один із небагатьох українських парламентарів, які відмовлялися зробити це раніше. Мабуть, є що приховувати.
Крім декларацій, публічними стануть списки помічників-консультантів народних депутатів. Те, що так довго відмовлявся публікувати апарат ВРУ, вважаючи це конфіденційною інформацією, відтепер має бути відкритим. Цікаво, чи є сьогодні серед помічників нардепів водії та кухарки?
Врешті, у розпорядженні йдеться і про відкритість комітетів. Часткову відкритість, якщо вже точно. Бо крім розкладу та стенограми комітетських засідань вимагали ще й онлайн трансляцію та акредитацію журналістам. Почули не всіх. Чи, радше, не все. За текстом розпорядження, передбачається публікація розкладу комітету на двотижневий термін та змін до нього, але не пізніше, ніж за добу до засідання. І ще відтепер публікуватимуть протокол, стенограму та аудіозапис комітетських засідань. А як же відеотрансляція? Навряд чи через п’ять днів після засідання знайдуться охочі перечитувати десятки сторінок стенограми.
У тексті немає положень про акредитацію журналістів на комітетські засідання. Так само як і норми про публікацію результатів поіменного голосування за ті чи інші рішення. Це, очевидно, теж «конфіденційно». Таємниця голосування, чи як?
І все ж, поява розпорядження – добрий знак. Це свідчить про наміри влади будувати мости із громадянським суспільством, а не руйнувати їх. Хай навіть вона ще сама цього не усвідомила.
- Скасування бронювання працівника. Які дії роботодавця? Віталій Соловей 01:34
- Додаткові витрати за сімейним законодавством: як не програти сімейний спір Леся Дубчак вчора о 20:03
- Професія адвоката: як зберегти ментальне здоров’я у світі юридичних викликів Світлана Приймак вчора о 16:26
- Ресурси перемоги: як працюють сучасні благодійні фонди Нісар Ахмад вчора о 15:58
- Чи варто шукати справедливості у країні чиновників? Любов Шпак 23.01.2025 20:42
- Последние изменения в правилах оформления отсрочки от мобилизации Віра Тарасенко 23.01.2025 18:49
- Документи в умовах окупації: між правом та реальністю Дмитро Зенкін 23.01.2025 17:06
- Івенти для покоління Хоумлендерів. Особливості та деякі думки Олексій Куліков 23.01.2025 16:12
- Спецоперація проти "Глобино" Євген Магда 23.01.2025 14:29
- Податок на посилки: думки щодо за і проти цієї ініціативи Олег Пендзин 23.01.2025 14:20
- Нумерологія в податках. Цифра 11 Євген Власов 23.01.2025 12:21
- Америка поза глобальною грою: філософія відступу чи стратегічна помилка? Світлана Приймак 23.01.2025 09:00
- Думка первинна, чули? Катерина Мілютенко 22.01.2025 23:42
- 21% українців, які хотіли б емігрувати – це катастрофа Володимир Горковенко 22.01.2025 16:07
- Як ШІ змінює закупівлі: клієнти-машини та криза кадрів Марина Трепова 22.01.2025 15:12
-
США висунули Путіну ультиматум: що насправді хотів сказати Трамп
Думка 3070
-
"Відкрийте газовий маршрут". Орбан виставив Україні умови для продовження санкцій
Бізнес 2555
-
Українська блогерка Анна Жук загинула в ДТП
Життя 2434
-
Барбадос і Панама позбавлять свого прапора 114 танкерів тіньового флоту Росії
Бізнес 2239
-
Дешево, але дорого. Порівняння вартості життя у Києві та інших європейських містах
Інфографіка 2231