Акциз на пальне до місцевих бюджетів: бути чи не бути
З початком великих змін в організації та діяльності місцевого самоврядування в нашій державі виникла потреба в додаткових надходженнях до бюджетів на місцях.
Одним з таких джерел було визначено акцизний податок. Тож з 1 січня 2015 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» було запроваджено справляння 5% акцизу з продажу підакцизних товарів (пиво, алкогольні напої, тютюнові вироби, нафтопродукти та інше паливо).
По своїй економічній суті, оскільки носять характер непрямих податків і «лягають на плечі» кінцевих споживачів, акцизи логічно є загальнодержавним податком і наповнюють загальнодержавний бюджет. У часи реформування практично усіх сфер життя країни урядовцями та законодавцями, власне, і було запроваджено додаткове джерело на місцях як частина акцизного податку. В тому числі, це стосувалось ввезеного і виробленого в Україні пального.
Внаслідок того, що як завжди, знайдуться ті, хто активно бажає уникнути сплати податків, у 2016 році було введено систему електронного адміністрування реалізації пального та введення акцизної накладної, як обов’язкового електронного документа. Введення системи дозволило не лише вдосконалити облік платників податків акцизу з пального, але і прогнозувати цей тип доходів до бюджету, визначати частку, яка має надійти до місцевого бюджету. Більш того, уряд щопівроку встановлює частки для розрахунку надходжень до місцевих бюджетів.
Особливістю нового підходу стало те, що розрахунки ведуться на підставі формули, в якій продаж на конкретній території корелюється з загальнодержавним продажем. Такий підхід має як плюси, так і мінуси. Плюси - в більш рівномірному розподілі коштів, водночас до мінусів відноситься коливний характер надходжень до конкретного місцевого бюджету. Наприклад, якщо за статистичними даними, зростає кількість роздрібного продажу в країні, то підсумкова частка для конкретного окремого бюджету може зменшуватись.
Але як же зазначалось акциз – загальнодержавний податок. Те, що стравляння частини акцизного податку до місцевих бюджетів суперечить економічній суті такого фіскального інструменту непрямо вказує і норма статті 29 Бюджетного кодексу про «Склад доходів Державного бюджету України».та п.41 перехідних положень, що носить тимчасовий характер (до 2020 року).
Хоча в урядових кулуарах, нібито, ведуться розмови про повернення до «старої» - 5% методики справляння акцизу до бюджетів на місцях, сільським, селищним та міським радам можна порекомендувати у середньостроковій перспективі, все-таки не плекати надії на таке джерело наповнення власного бюджету.
- Халепа нізвідки? Сергій Пагер 16:09
- Роботодавець не виплачує заробітну плату. Які строки звернення до суду працівником Альона Прасол 10:42
- Рекодифікація КУпАП – крок від тоталітарного до демократичного суспільства Сергій Пєтков 10:35
- Вікторія Спартц – президент України? Валерій Карпунцов вчора о 14:16
- Повестка в ТЦК: когда обязаны явиться, а когда – нет Віра Тарасенко 08.04.2025 23:00
- Трошки про законопроєкт №12089 про захист прав добросовісного набувача Антон Діденко 08.04.2025 21:37
- Як зберегти стосунки на відстані в умовах війни Людмила Євсєєнко 08.04.2025 19:22
- БЕБ, I did it again Євген Магда 08.04.2025 18:30
- Wesola Pani та Pan Smaczek: Чи можна запобігти кризі між франчайзером та франчайзі? Маркіян Варивода 08.04.2025 16:54
- Чому підписаний законопроєкт №12089 – це добре і корисно для суспільства? Віктор Сизоненко 08.04.2025 15:45
- На перетині інженерії, культури та мистецтва Оксана Захарченко 08.04.2025 12:45
- Отримання частки у спільному майні колишнього подружжя через суд Альона Прасол 08.04.2025 10:49
- Як впоратися з хронічно незадоволеним співробітником і не допустити проблем у компанії Олександр Висоцький 08.04.2025 10:15
- Оскарження запобіжного заходу тримання під вартою: кут охорони п'ятого Президента України Лариса Криворучко 07.04.2025 23:48
- Чому алюміній і мідь стають новим стратегічним ресурсом? Ксенія Оринчак 07.04.2025 18:13
- Чому підписаний законопроєкт №12089 – це добре і корисно для суспільства? 857
- Вікторія Спартц – президент України? 635
- The Telegraph: Україна може зіткнутись з жорстким ультиматумом Трампа 598
- Що допомагає вистояти в нестабільні часи: де знайти опори? 364
- Хто і за що торгується: надра України і ставка на "гаранта схеми" 196
-
"Приїхало 65 фур". У Чернігів з Польщі перевезли текстильну фабрику: коли відкриють
Бізнес 44467
-
Мережа супермаркетів на Закарпатті попалася на дробленні бізнесу на пів сотні ФОПів – фото
Бізнес 13734
-
Amazon скасував замовлення на товари з Китаю через мита Трампа
Бізнес 12478
-
Польща підписала багатомільйонний контракт зі США на виробництво тротилу
Бізнес 11968
-
Міцна кава за наукою в домашніх умовах: новий спосіб приготування від вчених
Життя 11007