Так розподільчий чи поточний рахунок? Пеня у сфері ЗЕД
В Законі № 185 Про розрахунки у валюті зазначено, що виручка резидента за експортним договором підлягає зарахуванню на валютний рахунок в певний строк. Інакше – пеня. Податкова вважає, що цей строк закінчується з моменту надходження коштів на поточний рах
В Законі № 185 Про розрахунки увалюті зазначено, що виручка резидента за експортним договором підлягаєзарахуванню на валютний рахунок впевний строк. Інакше – пеня.
Податкова вважає, що цей строк закінчуєтьсяз моменту надходження коштів на поточнийрахунок. Платники та Суди вважають, що з моменту надходження коштів на розподільчий рахунок.
А що говорить Закон?
Часто ці строки порушуються на 1-2дня, тому що валюта спочатку надходить на розподільчийрахунок, а через день-два кошти потрапляють на поточні рахунки компанії.
Одразу зазначимо, що тема даноїстатті – формальне додержання норм законодавства. В даній статті не розглядаютьсяпитання розумності законів або їх справедливості, а також питання, чи правильноштрафувати за порушення строку лише на 1 день.
Але, Суди вважають, що з моментунадходження виручки на розподільчий рахунок, пеня в 0,3% не моженараховуватися.
В ухвалі ВАС України від 25.10.2016 по справі № 814/1256/15 зазначено:«Таким чином, суди попередніх інстанційдійшли вірного висновку про те, що датоюнадходження спірної суми валютноївиручки є 31.12.2014 року - дата їїзарахування на розподільчий рахунокпозивача, а не 06.01.2015 року, як помилково вважає Жовтнева ОДПІ».
В ухвалі ВАС України від 03.10.2016 по справі № 805/1062/14зазначено: «Датою зарахування валютної виручки вважається зарахування її навідповідний валютний рахунок. Подальший рух коштів з валютного напоточний рахунок юридичної особи, у тому числі і з використаннямрозподільчого рахунку, свідчить про використання коштів вже на територіїУкраїни в перерахунку на національну валюту і не може вважатись первинним надходженням коштів внаслідок виконаннязовнішньоекономічних контрактів».
Аналогічний висновок містяться вухвалі ВАС України від 13.07.2016 посправі № 813/4770/15.
Іншими словами, ВАС Україниототожнює поняття «валютний» і «розподільчий» рахунки та вважає, що, якщо виручка в межах граничного строку зарахована на розподільчий рахунок платника, то відсутні підстави длявстановлення порушення ним вимог валютного законодавства та нарахуванняплатнику пені.
По-перше, Суди неправомірноототожнюють поняття «валютний» та «розподільчий» рахунки. В законодавстві ціпоняття не прирівняні, а визначення «валютному» рахунку взагалі відсутнє. Томувисновок Суду про їх ідентичність не ґрунтується на нормах законодавства.
По-друге, є Інструкція пропорядок здійснення контролю за експортними, імпортними операціями, що затвердженапостановою НБУ від 24.03.1999 № 136, відповідно до п. 2.3 якої банк знімає експортну операцію резидента зконтролю після зарахування виручки за цією операцією саме на поточний рахунок останнього, а не на розподільчий.
Оскільки у законодавстві відсутнєвизначення «валютного рахунку», вважаємо,що керуватися потрібно нормами НПА, який регулює валютний контроль банків заекспортними операціями. В такому НПА (Інструкціяя № 136) чітко вказано, щовалютний контроль завершується після зарахування виручки на поточний рахунок.
В ухвалі ВАС України від 12.05.2015 у справі № 816/2079/14зазначено: «Банк знімає експортну операцію резидента з контролю після зарахування виручки за цією операцієюна поточний рахунок останнього.
Таким чином, експортна операціярезидента знімається банком з контролю лише після зарахуваннявиручки за цією операцією на поточнийрахунок резидента, у свою чергу день зарахування виручки за поточнийрахунок резидента є днем прострочення розрахунків.
З огляду на вищевикладене, нарахуванняпені закінчується у день зарахування виручки на поточний рахунок резидента, отже, пенянараховуються і за день зарахування виручки на поточний рахунок резидента».
По-третє, згідно з листом НБУвід 21.11.2016 № 40-0004/95287 «Щодозняття експортних операцій з валютного контролю»: «Згідно з Інструкцією про застосування Плану рахунків бухгалтерськогообліку банків України-3 розподільчийрахунок призначений для обліку коштів, що підлягають розподілуабо додатковому попередньому контролю, у тому числі сум коштів в іноземнійвалюті, що підлягають обов'язковому продажу.
Отже, розподільчий рахунок маєтехнічний характер і не має статусупоточного рахунку суб'єкта господарювання, та, відповідно, зарахування надходжень на користь резидентів за зовнішньоекономічними(експортними) договорами на такийрозподільчий рахунок не можевважатися зарахуванням виручки резидентів у розумінні Закону тадля цілей здійснення уповноваженим банком валютного контролю відповіднодо Інструкції N136.
Враховуючи зазначене, у порушеному у листі випадку, експортна операція резидента може бути знята банком із контролю після зарахування іноземної валюти тагривневого еквіваленту, одержаного внаслідок обов'язкового продажу іноземноївалюти, на поточні рахунки цьогорезидента».
Попередній допис: Пеня у сфері ЗЕД та дата прийняття позову МКАС
- Благодійна діяльність в Україні під час дії воєнного стану Оксана Соколовська 16:10
- Юридична практика у спорах з банками: реальний приклад Павло Васильєв 12:18
- Нові правила експортного контролю: виклики та можливості для українського бізнесу Ростислав Никітенко 12:12
- Від entry-level до CEO: розбираємо головні бар'єри для жінок у корпоративному світі Юлія Маліч 12:10
- Про Молдову, вибори і російський слід Галина Янченко 09:58
- Судовий збір при заявлені цивільного позову у кримінальному провадженні Євген Морозов вчора о 20:02
- Скасування Господарського кодексу: ризики для бізнесу та економіки Володимир Бабенко вчора о 17:11
- Розпочато роботу над вебплатформою судових рішень War Crime Леонід Сапельніков вчора о 14:41
- Маємо забезпечити армію якісним майном Дана Ярова вчора о 14:21
- Нові зміни до Кримінального кодексу України: що потрібно знати Оксана Соколовська вчора о 13:27
- Судова практика: відміна виконавчого напису приватного нотаріуса Павло Васильєв вчора о 12:31
- Сектори польської економіки, в які інвестує український бізнес Сильвія Красонь-Копаніаж вчора о 12:10
- Санкції та їх оскарження в ЄС: що варто знати українському бізнесу та адвокатам Ростислав Никітенко вчора о 12:08
- Відвід судді: закон, практика та поради Владислав Штика 03.11.2024 23:06
- Темна сторона онлайн-шопінгу: Temu потрапив під приціл ЄС Дмитро Зенкін 03.11.2024 21:00
-
Освітні втрати набирають обертів: чому школярі масово виїжджають і не планують повертатися
Думка 22817
-
Найбільший завод з виробництва свинцю в Україні визнали банкрутом
Бізнес 10921
-
Укрнафта пробурила найглибшу свердловину за останні вісім років. Дає нафту та газ
Бізнес 10717
-
Хазяїн Грузії, Потопельники зі США, Українські скамери оббирають росіян. Найкращі історії світу
4910
-
Антонов перевіз до США спеціальний космічний супутник "Гера" – фото
Бізнес 4344