Повернути 1% збору до пенсійного фонду при купівлі квартири реально
При придбанні квартири вперше 1% до пенсійного фонду не сплачується.
Придбати житло в новобудові протягом останніх років стало простіше. Забудовники пропонують різні варіанти розрочки и варіанти кредитування. Різняться також і схеми придбання омріяних квадратних метрів, пропонуються взгляды видимости:
- договір купівлі-продажу майнових прав;
- інвестиційний договір;
- договір купівлі-продажу цінних паперів;
- договір про сплату пайових внеклассники и участь у будівельного кооперативі;
- попередній договір купівлі-продажу.
Кожна з вказанних схем має свої переваги та недоліки. Як відомо, куплю житла на первинному ринку нерухомості завжди лотерея, яка за останні роки допомогла багатьом українцям стати власниками квартир.
Розглянемо один із варіантів - придбання квартири шляхом укладення попереднього договору на етапі будівництва, а після його завершення та прийняття будинку в експлуатацію – укладення договору купівлі-продажу. В цьому разі грошові кошти, сплачені за попереднім договором, зараховуються як платіж за основним договором купівлі-продажу.
Для реєстрації права власності на квартиру укладається нотаріально посвідчений договір купівлі-продажу квартири, при цьому нотаріус вимагає сплати 1% вартості квартири як збір до пенсійного фонду. А це від 10 000 грн. до 30 000 грн. при купівлі житла економ та комфорт класу в м. Києві, за елітне – більше. Сплата такого збору іноді виявляється неприємним сюрпризом для інвесторів. Проте не всім відомо, що від сплати збору звільняються громадяни, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше (п. 9 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»).
Доводити нотаріусу, що квартира придбається вперше, марно, оскільки він буде посилатися на те, що нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності підтвердження збору (п. 153 Постанови Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 року №1740 «Про затвердження порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій»). Оскільки відсутній механізм перевірки інформації про те, чи вперше особа придбала нерухомість, збір доведеться сплатити, а потім пройти судову процедуру повернення безпідставно сплаченого збору на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Гарна новина в тому, що вже сформувалася позитивна для власників квартир судова практика по поверненню «пенсійного» збору. Як підготуватися до судового процесу?
1. Зберегти копію документа про сплату «пенсійного» збору (можна попросити при оплаті роздрукувати додатковий примірник).
2. Отримати в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно інформаційну довідку за ідентифікаційними даними фізичної особи, що буде свідчити про те, що іншого нерухомого майна немає.
3. Звернутися до управління пенсійного фонду з Заявою про повернення безпідставно сплачених грошових коштів, отримати відмову у задоволенні заяви. Саме відмова пенсійного фонду є підставою для звернення до суду.
4. Подати позовну заяву про повернення безпідставно сплачених коштів до окружного адміністративного суду протягом 6 місяців з моменту отримання відмови управління пенсійного фонду (ст. 122 КАС).
Такий спір буде розглянуто у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін, а отже, ходити до суду не доведеться. Враховуючи значну завантаженість судів першої інстанції процес розгляду може зайняти до 4 місяців, додавши ще час на підготовку документів, зокрема, листування з пенсійний фондом, приблизно за 6 місяців можна отримати рішення про повернення безпідставно сплачених грошових коштів.
Приклади судової практики:
http://reyestr.court.gov.ua/Review/73601916
http://reyestr.court.gov.ua/Review/74664042
Тож, варто докласти деякі зусилля та поновити свої права, повернути «пенсійний» збір, що сплачується при нотаріальному посвідченні договору купівлі-продажу квартири та реєстрації права власності, якщо таке житло придбається вперше.
- Додаткові витрати за сімейним законодавством: як не програти сімейний спір Леся Дубчак 20:03
- Професія адвоката: як зберегти ментальне здоров’я у світі юридичних викликів Світлана Приймак 16:26
- Ресурси перемоги: як працюють сучасні благодійні фонди Нісар Ахмад 15:58
- Чи варто шукати справедливості у країні чиновників? Любов Шпак вчора о 20:42
- Последние изменения в правилах оформления отсрочки от мобилизации Віра Тарасенко вчора о 18:49
- Документи в умовах окупації: між правом та реальністю Дмитро Зенкін вчора о 17:06
- Івенти для покоління Хоумлендерів. Особливості та деякі думки Олексій Куліков вчора о 16:12
- Спецоперація проти "Глобино" Євген Магда вчора о 14:29
- Податок на посилки: думки щодо за і проти цієї ініціативи Олег Пендзин вчора о 14:20
- Нумерологія в податках. Цифра 11 Євген Власов вчора о 12:21
- Америка поза глобальною грою: філософія відступу чи стратегічна помилка? Світлана Приймак вчора о 09:00
- Думка первинна, чули? Катерина Мілютенко 22.01.2025 23:42
- 21% українців, які хотіли б емігрувати – це катастрофа Володимир Горковенко 22.01.2025 16:07
- Як ШІ змінює закупівлі: клієнти-машини та криза кадрів Марина Трепова 22.01.2025 15:12
- Пеня на заборгованість по аліментах: поняття, порядок нарахування та граничний розмір Леся Дубчак 22.01.2025 15:01
-
США висунули Путіну ультиматум: що насправді хотів сказати Трамп
Думка 3036
-
"Відкрийте газовий маршрут". Орбан виставив Україні умови для продовження санкцій
Бізнес 2451
-
Барбадос і Панама позбавлять свого прапора 114 танкерів тіньового флоту Росії
Бізнес 2228
-
Дешево, але дорого. Порівняння вартості життя у Києві та інших європейських містах
Інфографіка 2189
-
"Сьогодні надійшли кошти". Співвласник АТБ Буткевич заплатив 1,9 млрд грн за Аерок
Бізнес 2156