Мільярди на розвиток літакобудівної промисловості
Чи буде зрештою оцінено вплив цієї державної допомоги на конкуренцію?
Вперше з початку дії Закону України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання» Мінекономіки подало Антимонопольному комітету України повідомлення про державну допомогу, яка надається згідно з Законом України «Про розвиток літакобудівної промисловості».
Закон України «Про розвиток літакобудівної промисловості» був прийнятий ще у 2001 році та передбачає надання державної допомоги:
1) суб'єктам літакобудування (форми допомоги Законом не визначені);
2) експлуатантам авіаційної техніки (у формі часткової компенсації ставки за кредитами, залученими для закупівлі авіаційної техніки вітчизняного виробництва).
Після набрання чинності Законом України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання», усі існуючі схеми держдопомоги, в тому числі ті, які передбачені Законом України «Про розвиток літакобудівної промисловості», мали бути повідомлені до АМКУ у термін до 02.08.2018.
АМКУ мав визначити, чи допустима така державна допомога для конкуренції. Якщо ні – встановити зобов’язання щодо внесення змін до умов надання такої допомоги.
Однак, протягом 2018-2019 років АМКУ не оприлюднював інформації щодо прийняття ним рішень стосовно державної допомоги, передбаченої Законом України «Про розвиток літакобудівної промисловості».
Лише 15 жовтня 2019 року на офіційному веб-сайті АМКУ з’явилося два інформаційні повідомлення про початок розгляду справ про державну допомогу, яку відповідно до Закону України «Про розвиток літакобудівної промисловості» Мінекономіки надає державним підприємствам «Антонов» та «Прогрес».
У зв’язку з цим виникає низка питань.
1. Чому Комітет чекав на повідомлення від Мінекономіки та не почав розгляд цих справ раніше? Адже вже з 02.08.2017 він вже мав достатні повноваження для перевірки інформації про незаконну державну допомогу, отриманої з будь-яких джерел.
Про існування ж Закону України «Про розвиток літакобудівної промисловості» Комітету було відомо, принаймні, зі Звіту про результати дослідження державної підтримки суб’єктів господарювання в Україні, підготовленого для АМКУ ще у березні 2015 року фінансованим ЄС Проектом «Гармонізація системи державних закупівель в Україні зі стандартами ЄС». Цей Звіт і досі можна знайти на офіційному веб-сайті Комітету.
2. Скільки державних ресурсів було витрачено на державну допомогу, спрямовану на розвиток літакобудівної промисловості (принаймні, за час дії Закону України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання»), наскільки ефективними були такі витрати, та як вони вплинули на конкуренцію?
У офіційних звітах органу, відповідального за реалізацію Закону України «Про розвиток літакобудівної промисловості» (Мінекономіки) за 2017 та 2018 роки, така інформація відсутня.
При цьому, зі Звіту за 2018 рік принаймні можна зрозуміти, які ж саме заходи державної підтримки застосовуються до суб’єктів літакобудування. Як виявилося, це звільнення суб’єктів літакобудування до 01.01.2025 від: оподаткування прибутку підприємства; податку на додану вартість; сплати земельного податку; сплати ввізного мита (за певних умов).
Розібратися з масштабом, ефективністю цих податкових пільг, та оцінити вплив такої державної допомоги на розвиток літакобудування може допомогти Звіт Рахункової палати «Про результати аналізу ефективності застосування суб’єктами господарювання податкових пільг та їх вплив на розвиток літакобудування» від 28.05.2019.
Загальний висновок Рахункової палати: протягом 2017–2018 років державна підтримка суб’єктів літакобудування шляхом надання податкових пільг у загальному обсязі 2,3 млрд грн була спрямована на стабілізацію фінансово-господарської діяльності таких суб’єктів, проте не мала визначального впливу на розвиток літакобудівної промисловості України в цілому.
Зі змісту Звіту Рахункової палати зрозуміло, що він стосується лише однієї (з двох) категорії підприємств, державна підтримка яких передбачена Законом України «Про розвиток літакобудівної промисловості», а саме суб'єктів літакобудування. На жаль, питання державної допомоги експлуатантам авіаційної техніки Звіт не охоплює.
3. Чому, в контексті Закону України «Про розвиток літакобудівної промисловості», Комітетом розпочато розгляд справ про надання державної допомоги лише двом державним підприємствам («Антонов» та «Прогрес»)?
Чому з поля зору Комітету випали інші підприємства, включені до затвердженого Кабміном Переліку суб'єктів літакобудування, щодо яких запроваджуються тимчасові заходи державної підтримки (всього 46 підприємств)?
4. Чи надавалася передбачена Законом України «Про розвиток літакобудівної промисловості» державна допомога експлуатантам авіаційної техніки, та наскільки вона ефективна?
5. Чи буде здійснено Антимонопольним комітетом України комплексну оцінку впливу на конкуренцію державної допомоги, яка надається на підставі Закону України «Про розвиток літакобудівної промисловості»?
- "Візуальний огляд" водія на стан наркотичного сп’яніння: аспект законності Євген Морозов 20:08
- Благодійна діяльність в Україні під час дії воєнного стану Оксана Соколовська 16:10
- Юридична практика у спорах з банками: реальний приклад Павло Васильєв 12:18
- Нові правила експортного контролю: виклики та можливості для українського бізнесу Ростислав Никітенко 12:12
- Від entry-level до CEO: розбираємо головні бар'єри для жінок у корпоративному світі Юлія Маліч 12:10
- Про Молдову, вибори і російський слід Галина Янченко 09:58
- Судовий збір при заявлені цивільного позову у кримінальному провадженні Євген Морозов вчора о 20:02
- Скасування Господарського кодексу: ризики для бізнесу та економіки Володимир Бабенко вчора о 17:11
- Розпочато роботу над вебплатформою судових рішень War Crime Леонід Сапельніков вчора о 14:41
- Маємо забезпечити армію якісним майном Дана Ярова вчора о 14:21
- Нові зміни до Кримінального кодексу України: що потрібно знати Оксана Соколовська вчора о 13:27
- Судова практика: відміна виконавчого напису приватного нотаріуса Павло Васильєв вчора о 12:31
- Сектори польської економіки, в які інвестує український бізнес Сильвія Красонь-Копаніаж вчора о 12:10
- Санкції та їх оскарження в ЄС: що варто знати українському бізнесу та адвокатам Ростислав Никітенко вчора о 12:08
- Відвід судді: закон, практика та поради Владислав Штика 03.11.2024 23:06
-
Освітні втрати набирають обертів: чому школярі масово виїжджають і не планують повертатися
Думка 25864
-
Укрнафта пробурила найглибшу свердловину за останні вісім років. Дає нафту та газ
Бізнес 11301
-
Найбільший завод з виробництва свинцю в Україні визнали банкрутом
Бізнес 11181
-
Німеччина отримала першу компенсацію за недопостачений Газпромом газ
Бізнес 5792
-
Хазяїн Грузії, Потопельники зі США, Українські скамери оббирають росіян. Найкращі історії світу
5048