Зміни йдуть
Кілька думок щодо початку нового політичного року
Те, що Україна, принаймні значна її частина,зустріла новий рік з Майданом і на Майдані дуже символічно. Можна сказати, щоце закладає тренд розвитку суспільно-політичної ситуації на весь найближчийперіод.
Масові акції в Києві починалися як протестпроти зриву підписання угоди про асоціацію з ЄС. Продовжилися вони як обуреннядіями “Беркуту” та як висловення невдоволення щодо чинної влади загалом. Але пофакту можемо говорити що Майдан став маніфестацією громадянської зрілостіукраїнського суспільства.
Суспільства, яке лише делегує опозиційнимлідерам публічну роль, але орієнтується на цінності, значно ширші ніж партійнігасла.
Тому на мою думку, головне питання, на яке маєдати відповідь рік, який щойно розпочався — в що переросте Майдан, не якконкретна подія, а як явище. Чи трансформується він в різні форми громадянськоїактивності. Насамперед — у вигляді котролю за перебігом виборчих кампаній, задіями чиновників, за владою як такою. Тобто, чи буде справді дивовижназдатність українців до самоорганізації носити не разовий, а системний характер,і чи будуть на цьому тлі сформульовані спільні цілі, досягнення яких дозволитьзмінити не прізвища в політиці, а саму якість розвитку держави.
Ще один визначальний чинник 2014 року,пов’язаний з попереднім — ситуація в опозиції. Люди вимагають від її лідеріввирішити питання єдиного кандидата на президентських виборах. Ті, хто вийшов наМайдани, і ті, хто їх підтримує, хочуть конкретних результатів, а тому кажуть:ну домовтесь вже між собою!
Цей “голос народу” має під собою ще й тупідставу, що найбільш активні учасники протестів сьогодні піддаються реальнимрепресіям. А тому вони вправі вимагати від політиків рішучості та оголошеннячіткої, зрозумілої для всіх стратегії і плану дій.
Власне, найближчі півроку й покажуть, чи відповідає рівень політичної зрілостіопозиційної “трійки” очікуванням їхніх виборців.
Для влади 2014-й теж буде випробуванням,пов’язаним із спокусою піддатися бажанню швидко, за допомогою силових дій,вирішити “проблему”, що для неї виникла. Цю владу і без того важко запідозритив гнучкості. І упродовж останнього місяця вона також продемонструвала майженульову здатність до компромісів. Є загроза, щоб ціною збереження чиїхосьвладних повноважень не стала втрата громадянського миру, або й втрата самоїдержавності. Адже якщо в країні буде запущено механізм переслідувань заполітичною ознакою, то неодмінно радикалізуватиметься і спротив.
Загалом, політикам та “державним мужам”будь-якого штибу варто перестати тішити себе ілюзіями щодо можливостейопанування сучасним соціумом у власних інтересах. Це сліпота, яка може свідчитилише про те, що люди затрималися у минулій епосі.
Хочу нагадати, що ще у 2011 році редакціявпливового журналу Time людиною року назвала не конкретну особистість, апостать протестувальника, людину протесту в принципі. Відповідно, події вУкраїні — це частина загальносвітової тенденції, пов’язаної, не в останнючергу, із змінами інформаційних технологій, які повалили кілька режимів навітьна Близькому Сході.
Світ змінюється, і тому є сподівання на те, що2014-й стане й для України роком серйозних перетворень. Навіть швидших, ніж всіми могли б очікувати.
Дмитро Войцех
- Захист дітей від насильства: як працює модель Барнахус в Україні та Польщі Галина Скіпальська вчора о 17:02
- ПРРО як шлях до детенізації бізнесу та збільшення надхожень у бюджет Андрій Сухов вчора о 11:59
- Cпеціальні військові операції – міжнародна політика кремля Сергій Пєтков вчора о 10:18
- 100 днів, які не повернули мир в Україну Дмитро Пульмановський вчора о 10:15
- За фасадом новобудови: як виявити ризики перед купівлею Юрій Бабенко 22.04.2025 15:32
- Як енергетичні компанії оптимізують КІК: досвід ЄС та українські реалії Ростислав Никітенко 22.04.2025 11:46
- 4 помилки, які заважають власнику бізнесу побудувати сильну компанію Олександр Висоцький 22.04.2025 10:27
- Где покупать жилую недвижимость и какую? Володимир Стус 21.04.2025 23:53
- ТЦК – треш, хайп, фейк або соціальна допомога військовим та їх сім’ям Сергій Пєтков 21.04.2025 19:52
- Китай закручує "рідкоземельну гайку". Як Україні скористатися своїм шансом? Ксенія Оринчак 21.04.2025 16:53
- Компенсація 1,5 млн грн моральної шкоди з рф на користь киянина за "повітряні тривоги" Світлана Приймак 21.04.2025 10:20
- Розпоряджання землею під час війни: поради юриста Сергій Пагер 21.04.2025 08:57
- Стажування і підвищення кваліфікації: сенси та підходи Сергій Пєтков 20.04.2025 19:43
- Рішенням суду з працівника (водія) стягнуто упущену вигоду Артур Кір’яков 19.04.2025 18:25
- Чому корпоративний стиль – це більше, ніж просто форма Павло Астахов 19.04.2025 12:09
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків 232
- Модель нової індустріалізації України 184
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? 145
- Стажування і підвищення кваліфікації: сенси та підходи 136
- Ілюзія захисту: чим загрожують несертифіковані мотошоломи 124
-
Львів планує відкрити заміський тролейбусний маршрут до сусіднього села
Бізнес 31310
-
Хто такі світчери і чому вік — не привід боятись почати з нуля
Життя 5879
-
"Дитячий бонус" $5000: Білий дім збирає ідеї для збільшення народжуваності у США
Бізнес 4800
-
Держборг України у 2025 році вперше перевищить "психологічну" позначку 100% – МВФ
Фінанси 4355
-
Японські інвестори влаштували розпродаж іноземних облігацій після мит Трампа
Фінанси 4098