ProZorro: зрада чи перeмога?
Ринок закупівель в минулому році зріс на 17 відсотків, а сума торгів – аж у 5 разів (з 4 до 20 мільярдів!), що не може не вражати. Згідно зі статистичними даними, частка державних закупівель у загальному ВВП України становить не мало не багато, а 10 відсот
Державнізакупівлі в Україні завжди були розсадниками корупції: все працювало доволіпросто- ніхто “зайвий” навіть потрапитине міг на жодні торги, а про виграш взагалі не було і мови, як кажуть, свій досвого по своє. Сама система “паперових” закупівель залишала широкий шлях для корупції.
Зпочатку реформ на нелегкій нивідержавних закупівель минуло не так багато часу, а але вже «дозріли» перші плоди наших старань, а саме:
· Громадяни та підприємціотримали унікальну можливість моніторити проведення тендерних торгів.
· Було створено єдиний державний реєстр, введенонове законодавство. Зокрема, введено заборону научастьв інших торгах протягом наступних трьох років фірмам, яких впіймали на“договорняках”.
· Полегшено сам процеселектронних торгів та подачі заявок на них.
Пілотнийпроект ProZorro в Україні почав працювати в тестовому режимі лише з травня 2015 року . Це була частина реформисистеми державних закупівель та приєднання України до міжнародної “Угоди продержавні закупівлі” (Agreement onGovernment Procurement, GPA). Сьогодніми вже можемо говорити про реальні успіхи реформи державних закупівель, аджецей досвід є не лише вдалим, але й унікальним.
ProZorroєпевною синергією зусиль держави, громадського сектору і бізнесу. Бізнес надає майданчики для роботи таінвестиції, громадський сектор бере активну участь у власне прозорих державнихзакупівлях, а держава створює відповіднузаконодавчу базу. Таким чином, від простої, але ефективної співпраці виграютьвсі – економія грошей, часу і, що не менш важливо, нервових клітин. Безумовно,ми не можемо сказати, що дана система є досконалою, ба більше, ми розуміємо, щоі за цих умов, на жаль, не створено достатніх умов для комфортної співпраціусіх учасників тендерних торгів. Усе щеіснує проблема необізнаності покупців та продавців. Проте перший крок зроблено,а це, як відомо, найважче.
Мимаємо чим пишатися: ринок закупівель вминулому році зріс на 17 відсотків, а сума торгів – аж у 5 разів (з 4 до 20мільярдів!), що не може не вражати. Згідно зі статистичними даними, часткадержавних закупівель у загальному ВВП України становить не мало не багато, а 10відсотків. Тому ми маємо чим гордитися, і над чим працювати.
Лишепрацюючи разом, ми можемо побороти застарілу: систему «паперових» закупівель.Завдяки ProZorro можна стежити запроцесом торгів, а також здійснювати постійний моніторинг результатів тавиконання тендерних умов – для цього створено усі необхідні інструменти як дляпростих громадян, так і для професіоналів. Незважаючи на будь-які спробимахінацій, на систему «допорогових закупівель» ProZorro не лише працює, а й еволюціонує: кількість тендерів зросла до 60 відсотків,42 відсотки учасників це фізичні особи і ФОПи – тобто малий та середній бізнес.Система розвивається і вдосконалюється.
Враховуючи міжнародну угоду про державні закупівлі зі Світовоюорганізацією торгівлі (СОТ), українські виробники мають відкритий доступ доміжнародних тендерів, а ринок державних закупівель стає глобальним. Хоча, нажаль, українські підприємства сьогодні не завжди відповідають високим вимогам та не витримують шаленої конкуренції наєвропейському ринку, проте і тут є певні переваги. Ми отримуємо можливості, аце - найцінніше. Зараз підприємстваможуть здійснювати точне стратегічне планування, реально оцінювати власнийпотенціал та модернізуватися.
СистемаProZorroнадаєнам прекрасний інструментарій для боротьби з корупційними схемами: як дляаматорів, так і для професіоналів. Аналіз,моніторинг та контроль за дотриманням законодавства став значно простішим звідкритими даними. Проте навіть за умов максимальної відкритості, все щезалишається корупційна складова – тендерні схеми, «спеціальна» документація,підкилимні інтриги та домовленості. На жаль, ми не можемо їх знищити безболісноі швидко. Проте маємо можливість звернути увагу на якісь порушення «правил гри», просто подавши заявку на сайт DoZorro.Ми повинні бути обізнаними (знаєш - значить озброєний), безкомпромісними,щоб побороти корупційні схеми, знищити корінь «змовницьких торгів» та створитинову proZorrycистему, бо, як кажуть, довіряй, алеперевіряй.
Головне не зупинятися. Нам є до чого прагнути. Нам є кудирости і розвиватися. Ми маємо потенціал, у нас є необмежені можливості, анайголовніше - у нас є віра в те, що ми змінюємо цейсвіт.
- Строк нарахування 3 % річних від суми позики Євген Морозов 09:52
- Судовий захист при звернені стягнення на предмет іпотеки, якщо таке майно не відчужено Євген Морозов вчора о 13:02
- Система обліку немайнової шкоди: коли держава намагається залікувати невидимі рани війни Світлана Приймак вчора о 11:36
- Чому енергетичні та газові гіганти обирають Нідерланди чи Швейцарію для бізнесу Ростислав Никітенко вчора о 08:47
- 1000+ днів війни: чи достатньо покарати агрессора правовими засобами?! Дмитро Зенкін 21.11.2024 21:35
- Горизонтальний моніторинг як сучасний метод податкового контролю Юлія Мороз 21.11.2024 13:36
- Ієрархія протилежних правових висновків суду касаційної інстанції Євген Морозов 21.11.2024 12:39
- Чужий серед своїх: право голосу і місце в політиці іноземців у ЄС Дмитро Зенкін 20.11.2024 21:35
- Сталий розвиток рибного господарства: нові можливості для інвестицій в Україні Артем Чорноморов 20.11.2024 15:59
- Кремль тисне на рубильник Євген Магда 20.11.2024 15:55
- Судова реформа в контексті вимог ЄС: очищення від суддів-корупціонерів Світлана Приймак 20.11.2024 13:47
- Як автоматизувати процеси в бізнесі для швидкого зростання Даніелла Шихабутдінова 20.11.2024 13:20
- COP29 та План Перемоги. Як нашу стратегію зробити глобальною? Ксенія Оринчак 20.11.2024 11:17
- Ухвала про відмову у прийнятті зустрічного позову підлягає апеляційному оскарженню Євген Морозов 20.11.2024 10:35
- Репарації після Другої світової, як передбачення майбутнього: компенсації постраждалим Дмитро Зенкін 20.11.2024 00:50
-
Що вигідно банку – невигідно клієнту. Які наслідки відмови Monobank від Mastercard
Фінанси 22999
-
"Ситуація критична". У Кривому Розі 110 000 жителів залишаються без опалення
Бізнес 21293
-
Мінекономіки пояснило, як отримати 1000 грн єПідтримки, і порадило задонатити їх на ЗСУ
Фінанси 9545
-
Курс євро впав на 47 копійок: Який курс долара НБУ зафіксував на понеділок
Фінанси 8739
-
Як тренування в спортзалі можуть нашкодити: помилки початківців
Життя 7727