Скільки іноземних компаній повністю вийшли з Росії?
Потенційний ефект від виходу іноземних компаній з РФ
Як свідчать дані зібрані в рамках проекту Самосанкції / Leave Russia KSE Institute цього року вже понад 110 компаній вже вийшли з Росії повністю. Після масштабного оновлення бази іноземного бізнесу в РФ, яка відслідковує вихід іноземних компаній з ринку агресора (в т.ч. на підставі даних з реєстру ЕГРЮЛ) станом на 18/09/2022 як мінімум 112 компаній продали свій бізнес/активи або свою частку бізнесу місцевим партнерам та залишили ринок.
Компанії, які вже повністю вийшли з РФ, мали щонайменше 248,4 тис чол персоналу, $25,4 млрд річного доходу, $10,7 млрд капіталу та $27,2 млрд активів; компанії, які оголосили про повний вихід з Росії, мали 147,5 тис чол персоналу, $34,2 млрд річного доходу, $18,5 млрд капіталу та $20,5 млрд активів; компанії, які призупинили свою діяльність на російському ринку, мали 167,5 тис чол персоналу, річний дохід у розмірі $63,8 млрд, $30,8 млрд капіталу і $28,0 млрд активів.
Наведена нижче таблиця базується на даних, доступних для ~1 300 ТОП публічних компаній, що працюють / працювали в РФ:

Важливість “самосанкцій” бізнесу складно переоцінити – окрім торгівлі сировинними товарами, бюджет РФ сильно залежить від податкових надходжень. Потенційний ефект від виходу компаній, які заявили про свій намір вийти з Росії або вже вийшли складе десятки мільярдів доларів втрачених податків, адже ці компанії щороку генерували більше 120 млрд. дол виручки, яка зникне щойно ці компанії перестануть працювати на ринку агресора і замінити їх не буде чим при всьому бажанні російського керівництва.
Наприкінці серпня в KSE Institute оновили базу, додавши до переліку ще 422 компанії з урахуванням кількості їх персоналу, доходів, капіталу та активів. Станом на 18 вересня було ідентифіковано близько 2 867 компаній, організацій і їх брендів з 84 країн та 56 галузей, які працювали на ринку РФ.
Результати моніторингу показують, що 112 компаній вже повністю вийшли з Росії, 1118 у процесі виходу, 494 скоротили поточні операції та зупинили нові інвестиції, але ще 1143 і досі продовжують працювати у РФ.

Лише за останні дні з Росії вийшли американська нафтосервісна компанія Halliburton, норвезький виробник одягу Helly Hansen та друга за величиною в світі компанія звукозапису Sony Music Group та інші. Загалом, річний оборот 10 найбільших компаній, які остаточно залишили російський ринок за минули 2 тижні, перевищує $1,5 млрд.
З іншого боку, на прикладі сфери харчування видно, як довго публічна позиція перетворюється на реальні дії. З початку війни про намір покинути Росію заявили Burger King, Compass Group, Dunkin Donuts, Jamie Oliver Group, Little Caesars, Ninja Sushi, Papa John's, Starbucks, Krispy Kreme, Hesburger, Marugame Seimen, Autogrill, McDonald's.
В реальності завершили вихід з ринку лише McDonald’s та Starbucks, які продали свої активи. Російські компанії вважають, що якщо скопіюють деякі іноземні бренди, створивши подібні дизайни лого, то це стане дієвим замінником компанії (як у випадку зміни частини ресторанів McDonald’s, які отримали нову назву «Вкусно и точка» або бренд «Добрый кола», під яким Coca-Cola HBC почала продавати в РФ свій напій). Раніше компанії власники оригінальних брендів могли звернутися до суду і така практика копіювання або створення дуже схожих логотипів була заборонена, але зараз на це закривають очі і можливості отримання справедливих вироків судів в Росії наразі обмежені.
Може здатися, що продаж підрозділів, дочірніх підприємств та активів компаній, що виходять з російського ринку, призводить лише до зміни кінцевих бенефіціарів. Проте продані бізнес-активи, зважаючи на санкційні обмеження – фінансові, технологічні, логістичні – будуть виглядати лише блідою тінню “оригінальних” компаній із зовсім іншою управлінською культурою та нездатністю генерувати додану вартість у колишніх обсягах.
Додатково:
Аналіз присутності французьких компаній і їх позиції в Росії
- Що допомагає вистояти в нестабільні часи: де знайти опори? Інна Бєлянська 16:39
- Перемога на полі бою: основа для реального миру Дмитро Пульмановський 16:09
- Припинення дії свідоцтва на ТМ у звязку з її невикористанням Ганна Палагицька 13:11
- Нові мита Трампа: що чекає на Україну та Ізраїль у новій торговій реальності Олег Вишняков вчора о 18:27
- Корупція у Президента чи безвідповідальність вартістю 2 млрд грн? Артур Парушевскі вчора о 14:23
- Регулювання RWA-токенів у 2025 році: як успішно запустити проєкт Іван Невзоров вчора о 13:50
- Непотрібний президент Валерій Карпунцов вчора о 13:38
- Стягнення додаткових витрат на навчання дитини за кордоном: на що необхідно звернути увагу Арсен Маринушкін вчора о 13:21
- Оформлення права власності на частку у спільному майні колишнього подружжя Альона Прасол вчора о 10:29
- В Україні з’явився "привид" стагфляції, що пішло не так? Любов Шпак вчора о 10:27
- Юридичне регулювання sweepstakes: основні аспекти та огляд за юрисдикціями Роман Барановський 02.04.2025 16:19
- Нелегальний ринок тютюну: як зупинити мільярдні втрати для бюджету України? Андрій Доронін 02.04.2025 15:05
- Перевірка компаній перед M&A: аудит, юридичні аспекти та роль менеджера Артем Ковбель 02.04.2025 02:12
- Адвокатура в Україні потребує невідкладного реформування Лариса Криворучко 02.04.2025 01:14
- Ретинол і літо: якими ретиноїдами можна користуватися влітку Вікторія Жоль 01.04.2025 09:44
-
"Найкрутіший код": До 50-річчя Microsoft Білл Гейтс відкрив доступ до його першої ОС
Бізнес 21679
-
Сигнали дефіциту: як тіло "підказує", що йому бракує вітамінів і мікроелементів
Життя 17913
-
СБУ затримала начальника управління податкової служби у Сумській області – фото
Бізнес 10555
-
У Кіровоградській області почали будувати ВЕС на 93 МВт. Гроші дає Укргазбанк
Бізнес 8788
-
"Складно, але не критично". З'явилась перша реакція влади України на мита Трампа
Бізнес 5068