Не чорний лебідь, а перевірка на стресостійкість
Компанії шукають рішення, як призвичаїтись до нових умов роботи, як пережити карантин і вийти з нього та, яку довготривалу стратегію потрібно запроваджувати? Ділюся досвідом нашої компанії.
Якого кольору лебідь?
Напевно ж, ви чули, що пандемію коронавірусу називають «чорним лебедем», за однойменною теорією Нассіма Талеба. У своїй книзі «Чорний лебідь: Про (не)ймовірне у реальному житті» він описав настання рідкісної, важкопрогнозованої події, яка трапляється неочікувано і кардинально змінює всі сфери приватного життя і ведення бізнесу.
Утім, автор теорії заперечує непередбачуваність епідемії вірусу, яку ми спостерігаємо сьогодні. Поширення COVID-19, за Талебом, є не «чорним лебедем», а білим, тому що про можливість початку епідемії подібного вірусу, що передається контактним шляхом, раніше попереджали вчені, а фінансисти передрікали наближення економічної кризи.
Незалежно від кольору «птаха», карантин вплинув на умови роботи всіх компаній, а значить, треба будувати нові, стійкіші бізнес-процеси. В ретроспективі видається, що бізнес міг би почати заздалегідь готуватися до карантину, але тепер ми адаптуємося на ходу. Важливо думати та діяти виважено, беземоційно, не приймати рефлекторних рішень, що в довготривалій перспективі підірвуть стабільність компанії.
Робота на перспективу
Як карантин позначається на компаніях, що виробляють харчові продукти, напої, вино? Ми спостерігаємо зміну споживчої поведінки: хоча продуктові магазини продовжують працювати, але споживач мігрує в онлайн. Річ у тім, що сьогодні третина людства, а це приблизно 2,6 мільярда людей, залишається вдома, там проводить свій вільний час і звідти ж робить покупки.
Клієнти дуже чітко помітять різницю між «компанія є в інтернеті» і «компанія надає сервіс в інтернеті». Звідси висновок: потрібно розвивати онлайн-присутність, наближатися до споживача через зручні йому інтернет-платформи. Не скорочувати офлайн, а наближати онлайн за рівнем розвитку і сервісу до офлайну.
Якщо раніше диверсифікація мережі продажів була одним з пунктів в to-do списку бізнесів, то зараз цей напрямок стає пріоритетним. Ми, наприклад, до карантину активно розробляли канал експорту вина, але сьогодні я навіть приблизно не можу спрогнозувати, коли зможу відновити ці перемовини. Час і зусилля, що вивільнились, використовуємо для стабілізації інших напрямків. Ми переналаштували управління компанією на віддалений режим і щодня звіряємо перебіг бізнес-процесів. Здатність швидко вирішувати проблеми сьогодні не перевага, а необхідна умова роботи.
Всі зміни з нами назавжди
«Світ ніколи не буде таким, як раніше» — зараз це найпоширеніший прогноз експертів. З позиції виробника вина я бачу цей прогноз так: якщо ми запропонуємо додатковий сервіс, і покупцям він сподобається — ці нововведення залишаться і після карантину.
Тому впроваджуйте якісні та довготривалі рішення з можливістю їхнього подальшого масштабування. Не тільки «для підстраховки на час карантину», але й для роботи у «мирний» післякарантиновий час. Спробуйте вгадати, які пожежі можуть спалахнути у ваших бізнес-процесах, і починайте гасити їх ще до того, як побачили дим.
Від того, як швидко ми адаптуємось, буде залежати і репутація компанії: споживач запам’ятає бренд і товар, який завжди був у наявності в магазині під час карантину, і який швидко можна було замовити онлайн.
На карантині всі підприємства опинились в однакових умовах і зараз настав момент, коли критично важливо надавати перевагу українським товарам, локальному малому та середньому бізнесу. З підтримкою лояльних споживачів компанії зможуть стабільно працювати та підтримувати економіку нашої країни. Я переконана, що спільними зусиллями ми разом вийдемо з кризи сильнішими.
- Податкові умов для енергоринку в Україні, Польщі, Угорщині, Німеччині та Нідерландах Ростислав Никітенко 14:21
- Містобудівна документація: генеральний план населеного пункту Євген Морозов вчора о 20:35
- Legal instruments to combat stalking, based on international experience Руслана Абрамович вчора о 17:39
- Спрощення процедур чи посилення контролю? Нове Положення НБУ під час воєнного стану Світлана Приймак вчора о 16:35
- Ключові тренди сталого інвестування та ESG для добувної галузі у 2025 році Ксенія Оринчак вчора о 14:54
- Як забезпечити стабільність та вигоду на енергоринку України у 2025 році? Ростислав Никітенко вчора о 13:31
- Право на здоров’я та трансплантацію: фундаментальне благо і виклик сучасного суспільства Дмитро Зенкін вчора о 13:17
- Як змусити інтер’єр працювати на ваш бренд? Алеся Карнаухова вчора о 11:48
- Успіх компанії залежить від ефективності кожного працівника Катерина Мілютенко 23.12.2024 23:55
- Поділу доходів отриманих другим із подружжя від зайняття підприємницькою діяльністю Євген Морозов 23.12.2024 20:34
- Скасування повідомлення про підготовчі роботи: юридичні аспекти Павло Васильєв 23.12.2024 17:22
- Судова практика: сервітут без переговорів – шлях до відмови в позові Світлана Приймак 23.12.2024 16:11
- Доцільність залучення експерта у виконавчому провадженні Дмитро Зенкін 23.12.2024 13:14
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? Сергій Лабазюк 23.12.2024 11:43
- Розпорядження майном "цивільного подружжя" при поділі спільного сумісного майна Євген Морозов 22.12.2024 20:34
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? 1432
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду 742
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом 381
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? 250
- БЕБ, OnlyFans та податкова істерика: хто насправді винен? 139
-
В окупованих Росією містах з'явилися компанії з великими оборотами: хто ними володіє
Бізнес 10853
-
П'ятірка найкасовіших різдвяних фільмів в історії: класика святкового кіно
Життя 10734
-
Кабмін продовжив на місяць усі бронювання через кібератаку на реєстри
Бізнес 5588
-
Індекс "різдвяного кошика": вартість святкового столу зросла на 23% за рік
Бізнес 4811
-
У чому зараз найбільше лицемірство європейських партнерів? Відповідь шукайте в Берліні
Думка 4257