Не чорний лебідь, а перевірка на стресостійкість
Компанії шукають рішення, як призвичаїтись до нових умов роботи, як пережити карантин і вийти з нього та, яку довготривалу стратегію потрібно запроваджувати? Ділюся досвідом нашої компанії.
Якого кольору лебідь?
Напевно ж, ви чули, що пандемію коронавірусу називають «чорним лебедем», за однойменною теорією Нассіма Талеба. У своїй книзі «Чорний лебідь: Про (не)ймовірне у реальному житті» він описав настання рідкісної, важкопрогнозованої події, яка трапляється неочікувано і кардинально змінює всі сфери приватного життя і ведення бізнесу.
Утім, автор теорії заперечує непередбачуваність епідемії вірусу, яку ми спостерігаємо сьогодні. Поширення COVID-19, за Талебом, є не «чорним лебедем», а білим, тому що про можливість початку епідемії подібного вірусу, що передається контактним шляхом, раніше попереджали вчені, а фінансисти передрікали наближення економічної кризи.
Незалежно від кольору «птаха», карантин вплинув на умови роботи всіх компаній, а значить, треба будувати нові, стійкіші бізнес-процеси. В ретроспективі видається, що бізнес міг би почати заздалегідь готуватися до карантину, але тепер ми адаптуємося на ходу. Важливо думати та діяти виважено, беземоційно, не приймати рефлекторних рішень, що в довготривалій перспективі підірвуть стабільність компанії.
Робота на перспективу
Як карантин позначається на компаніях, що виробляють харчові продукти, напої, вино? Ми спостерігаємо зміну споживчої поведінки: хоча продуктові магазини продовжують працювати, але споживач мігрує в онлайн. Річ у тім, що сьогодні третина людства, а це приблизно 2,6 мільярда людей, залишається вдома, там проводить свій вільний час і звідти ж робить покупки.
Клієнти дуже чітко помітять різницю між «компанія є в інтернеті» і «компанія надає сервіс в інтернеті». Звідси висновок: потрібно розвивати онлайн-присутність, наближатися до споживача через зручні йому інтернет-платформи. Не скорочувати офлайн, а наближати онлайн за рівнем розвитку і сервісу до офлайну.
Якщо раніше диверсифікація мережі продажів була одним з пунктів в to-do списку бізнесів, то зараз цей напрямок стає пріоритетним. Ми, наприклад, до карантину активно розробляли канал експорту вина, але сьогодні я навіть приблизно не можу спрогнозувати, коли зможу відновити ці перемовини. Час і зусилля, що вивільнились, використовуємо для стабілізації інших напрямків. Ми переналаштували управління компанією на віддалений режим і щодня звіряємо перебіг бізнес-процесів. Здатність швидко вирішувати проблеми сьогодні не перевага, а необхідна умова роботи.
Всі зміни з нами назавжди
«Світ ніколи не буде таким, як раніше» — зараз це найпоширеніший прогноз експертів. З позиції виробника вина я бачу цей прогноз так: якщо ми запропонуємо додатковий сервіс, і покупцям він сподобається — ці нововведення залишаться і після карантину.
Тому впроваджуйте якісні та довготривалі рішення з можливістю їхнього подальшого масштабування. Не тільки «для підстраховки на час карантину», але й для роботи у «мирний» післякарантиновий час. Спробуйте вгадати, які пожежі можуть спалахнути у ваших бізнес-процесах, і починайте гасити їх ще до того, як побачили дим.
Від того, як швидко ми адаптуємось, буде залежати і репутація компанії: споживач запам’ятає бренд і товар, який завжди був у наявності в магазині під час карантину, і який швидко можна було замовити онлайн.
На карантині всі підприємства опинились в однакових умовах і зараз настав момент, коли критично важливо надавати перевагу українським товарам, локальному малому та середньому бізнесу. З підтримкою лояльних споживачів компанії зможуть стабільно працювати та підтримувати економіку нашої країни. Я переконана, що спільними зусиллями ми разом вийдемо з кризи сильнішими.
- «Браслети» правосуддя: коли електронний контроль стає зайвим Владислав Штика 01:30
- Впровадження ERP для ІТ-бізнесу Віталій Курдюмов вчора о 21:22
- 7 ключових аспектів роботи керівника з молодим спеціалістом покоління дистанційної освіти Оксана Захарченко вчора о 16:22
- Скасування бронювання працівника. Які дії роботодавця? Віталій Соловей вчора о 01:34
- Як обрати внутрішнього керівника ERP-проєкту? Віталій Курдюмов 24.01.2025 21:22
- Додаткові витрати за сімейним законодавством: як не програти сімейний спір Леся Дубчак 24.01.2025 20:03
- Професія адвоката: як зберегти ментальне здоров’я у світі юридичних викликів Світлана Приймак 24.01.2025 16:26
- Ресурси перемоги: як працюють сучасні благодійні фонди Нісар Ахмад 24.01.2025 15:58
- Чи варто шукати справедливості у країні чиновників? Любов Шпак 23.01.2025 20:42
- Последние изменения в правилах оформления отсрочки от мобилизации Віра Тарасенко 23.01.2025 18:49
- Документи в умовах окупації: між правом та реальністю Дмитро Зенкін 23.01.2025 17:06
- Івенти для покоління Хоумлендерів. Особливості та деякі думки Олексій Куліков 23.01.2025 16:12
- Спецоперація проти "Глобино" Євген Магда 23.01.2025 14:29
- Податок на посилки: думки щодо за і проти цієї ініціативи Олег Пендзин 23.01.2025 14:20
- Нумерологія в податках. Цифра 11 Євген Власов 23.01.2025 12:21
-
Українська блогерка Анна Жук загинула в ДТП
Життя 2847
-
"Відкрийте газовий маршрут". Орбан виставив Україні умови для продовження санкцій
Бізнес 2827
-
У трьох країнах Європи створять центри повернення для українських біженців
Бізнес 2525
-
Чому дієти приречені на провал та як проблеми зі здоров'ям впливають на вагу
Життя 1839
-
США дозволили Індії розвантажити підсанкційні танкери до 27 лютого
Бізнес 1646