Нещодавногазета українських юристів «Юридична практика» розмістила спільне інтерв’юголови АМКУ Ю. Терентьєва та голови Громадської ради при АМКУ О. Завади щодо структурної реформи органів Комітету під назвою«Розійтись з міфом»  (29 серпня 2017). 

Основною причиною реформування було названо те, що в країнізапроваджено новi механізми регулювання ринків, якi перебувають у станiприродної монополiї, що дозволило частково зняти навантаження з АМКУ. Очевидно,слід розуміти, що роботи тепер буде не так багато, тому без проблем можналіквідувати 17 з 24 обласних територіальних відділень АМК (ТВ). Однак, доречно було б нагадати, що відповідно до річного звітукомітету, обласні відділення припиняють 93,6% всіх порушень, тобто виконують левову часткуроботи. 

Тут слід зазначити, що по-перше, системарегулювання природних монополій у нас знаходиться ще в стані становлення.Відповідні комісії регулювання зазначених сфер або ще не створені взагалі (транспорт),або досі не запрацювали у повній мірі. Їх то створюють, то реорганізовують, топросто не створюють елементарних умов для повноцінної роботи. У таких умовахрегулюючі функції у відповідних галузях, в межах своїх повноважень таможливостей, крім того, здійснюють центральні та місцеві органи влади,Антимонопольний комітет України, суди тощо. Громадський контроль у цих сферахнамагаються здійснювати об'єднання споживачів. Це свідчить, що на сьогодні вУкраїні ще не створена достатньо ефективна комплексна система, яка б надійнозахищала споживачів від зловживань природних монополістів. Працюють лише окреміелементи такої системи. Тому виявляється й припиняється лише невелика частинапорушень, які завдають непоправної шкоди суспільству. 

А по-друге, повноваженням АМК є припинення зловживань монопольнимстановищем не тільки природних монополiстів, але й великої кількості іншихпідприємців, які займають монопольне становище на ринках, що не знаходяться устані природної монополії. Насправді таких монополістів в країні має бути лишенезначна частина. Бо там, де ефективно працює конкурентне відомство, процедураплатного контролю за концентрацією, яку здійснюють антимонопольні органи, маєпопереджувати створення монополістів на конкурентних ринках. А у нас, незважаючи на таку функцію АМК, монопольними вже стали не тільки окреміпідприємства, але й цілі галузі. Тепер для припинення їх зловживань потрібнінеабиякі зусилля. 

Тут також важливо зазначити, що при твердженні«мы не можемпозволить себе дублировать полномочия других органов», Ю.Терентьєв посилаєтьсяна  світовий досвід, що у даномуконтексті є не зовсім коректним.Коли він говорить, що у США є лише 8тервідділень, то хочеться зауважити, що це тільки підрозділи Федеральної торговоїкомісії. Доречно буде нагадати про справжню конкуренцію самих конкурентнихорганів у цій країні. Там захистом конкуренції опікується ФТК, а для розглядунайбільш складних, кримінальних справ у цій сфері ще працює відповіднийдепартамент при Міністерстві юстиції. У нас контроль за додержанням конкурентногозаконодавства здійснюються лише органами АМК. Інші органи влади  зобов'язані йому сприяти у цьому, їмзаборонено втручатися у його роботу. Тобто він є повністю незалежними у своїйдіяльності. Комітет підконтрольний тільки Президенту України. Отака у насмонополія Антимонопольного комітету. 

У США при порушенні конкурентного законодавства заявник на вибір можезвернутися і до ФТК, і до Мінюсту. Обидві ці структури мають регіональніпідрозділи у окремих штатах. Вони тісно співпрацюють один з одним. Крім того,цими питаннями опікуються і уряди штатів. Важливо, також, і те, що задляприпинення порушення можна звернутися безпосередньо до суду. А суди в Америціне під стать нашим. У нас, в законі записано, що до суду можна звернутися лишепри оскарженні рішень АМК(ст.60). Однак таке звернення не зупиняє їх виконання,крім окремо визначених випадків. 

Вище ми розглянули напрямки роботи АМК тільки з монополістами. Але,крім того, він має, по можливості, проводити демонополізацію ринків, сприятиусуненню штучних бар’єрів доступу на них. Зокрема, виявляти антиконкурентні діїорганів влади, яких особливо багато на регіональних ринках. Найважливішоюфункцією конкурентних органів у цивілізованих країнах світу є також припиненнязмов підприємців, які у нас спостерігаються на кожному кроці. Однак до них уАМК рідко доходять руки. Величезний пласт порушень – недобросовіснаконкуренція, коли має місце некоректна реклама, незаконне використання чужоїінтелектуальної власності, тощо. Сюди слід також додати величезне навантаженняу зв’язку з прийняттям двох нових законів - «Про публічнізакупівлі» та «Про державну допомогу суб’єктам господарювання».  

Все це свідчить, що у АМК і на загальнодержавних, і на регіональнихринках все ж таки залишається значний обсяг роботи, яку він і так не встигаєвиконувати належним чином. То про яку ліквідацію його обласних відділень можейти мова? Говорити потрібно про покращення роботи системи в цілому, удосконаленняроботи не тільки територіальних відділень, але й, в першу чергу, центральногоапарату, налагодження корпоративної культури в колективі, припинення розбратута незадоволення найкращих фахівців. Потрібно не дестабілізувати систему утакий складний момент, а усіляко добиватися збільшення її матеріальногозабезпечення та чисельності фахівців. Що, на жаль, не було зробленно присуттєвому збільшенні обсягу повноважень. Саме тому в реаліях робочого часу длярозгляду справ про порушення власне конкурентного законодавства у працівниківкомітету вже не залишається часу, вони не можуть приділяти їм достатньої уваги. 
 
Рішення прозазначену реорганізацію планувалось винести для голосування на засіданнікомітету ще 6 липня поточного року. Були підготовлені необхідні документи з усіма візами та пояснювальною запискою. Однак, колигромадськість почала висловлювати своє обурення такими поспішними таємнимидіями у відпускний період, питання тимчасово зняли з порядку денного. А 10липня 2017 р. на «Цензор. Нет» з’явився коментар  «Сегодняшняя работа теротделенийАнтимонопольного комитета - это фикция, - Глава АМКУ Терентьев о сокращении 17ТО»  

У цьому коментарі причиною знищення ТВ АМК Ю.Терентьєв назвав їхназадовільну роботу. При цьому не було сказано ні слова про роль центральногоапарату та й самого голови АМК в низькій якості роботи підпорядкованих йомуструктур. Тобто у нього, навіть, не виникло і думки про те, що відповідальністьза таку неефективну діяльність системи захисту конкуренції несе перш за всекерівництво комітету. А це, до речі, не тільки голова, але й державніуповноважені АМК, оскільки всі члени комітету при прийнятті рішень цьогоколегіального органу мають рівне право голосу. 

У зазначених виступах голови АМК наголошувалось, що ліквідація  ТВ як юридичних осіб потребуватиме близькороку. Однак нові міжобласні структури почнуть працювати практично зразу, непізніше вересня 2017 р. При цьому у офіційних документах комітету нинізазначається, що модель реформи органів комітету на сьогодні ще обговорюється зіноземними експертами. При цьому, судячи зі слів О.Завди, вона вже отрималаодобрямс карманної Громадської ради АМК. Виникає питання - а чому вона унезалежному режимі не обговорюється з вітчизняними фахівцями, які значно кращерозуміють особливості умов конкуренції в нашій країні? Та і як вона можеобговорюватися широким загалом юристів, науковців, підприємців, представниківорганів влади, якщо Концепції реформи немає, навіть, на сайті відомства.Очевидно, що така важлива для економіки країни справа не може обговорюватисякулуарно, а рішення, без належного обговорення громадськістю, не може прийматиодна людина. 

Вважаю, що уряд має приділити негайну увагу проблемам, які виникли вАМК і широко обговорюються громадськістю. Ці проблеми розбалансовуютьдіяльність АМК у такий важливий момент, коли навантаження на цю структурусуттєво збільшується і світова громадськість очікує від нас позитивних змін уконкурентній політиці.