1 березня 2023 року у Харкові відкрилося почесне консульство Румунії, представляти цю країну став Микола Удянський, бізнесмен у сфері ІТ, як його часто називають. Однак фігура цього «дипломата на громадських засадах» викликає чимало запитань.

28 жовтня цього року агентство УНІАН поширило новину про наявність у Миколи Удянського російського громадянства та низку скоєних ним «пустощів», серед яких спілкування з «кадирівцями», стрілянина по власному охоронцю та інші «дрібниці». Удянського називають одним з найбагатших харків’ян, який під час презентації у якості почесного консула Румунії пообіцяв харків'янам 100 генераторів та 20 швидких. Щоправда, знайти інформацію про реалізацію обіцянки за півтора року після її виголошення не вдалося.

Блокчейн та біткоїни стали основою швидкого збагачення Удянського, у біографії якого чимало темних плям. Посудіть самі:

  • З 2014 по 2021 рік він проживав у Таїланді, де накопичував біткоїни. Справа не протизаконна, проте варто пам’ятати, що у Південно-Східній Азії активно працюють російські спецслужби
  • У 2021 році повернувся до України та презентував українську кріптовалютну біржу Qmall. Удянський стверджував, що Qmall – перша українська біржа, що підпадає під регулювання Мінцифри та Нацбанку. Проте обидва регулятори заперечують відношення до цього проєкту.
  • 1 березня 2023 року став почесним консулом Румунії у Харкові, і тут треба зупинитися більш детально. Досі можна побачити в Інтернеті оголошення про купівлю паспорта Румунії, нагадаю, що подібний документ був виявлений у нардепа Олександра Дубінського, який сьогодні «відпочиває» у слідчому ізоляторі.
  • Доцільно зупинитися на ролі Румунії, яка останнім часом стала українським вагомим партнером: наше збіжжя вивозиться через її територіальні води, через чорноморський порт Констанца до України прямує чимало вантажів. Обсяг товарообігу постійно зростає, і володіти інформацією про чутливі перевезення може бути важливим.
  • Процедура призначення почесного консула в Україні фахівцями не визначається як складна, проте він може отримати помешкання, яке буде користуватися по суті дипломатичним імунітетом, спеціальні номерні знаки. Проте повного імунітету почесний консул не має, ба більше, судове засідання щодо нього має розпочинатися якнайшвидше. Чи варто вважати приводом для розслідування інформацію про наявність у почесного консула Румунії російського громадянства, ми дізнаємося найближчим часом.