За останні три роки я працювала 18 місяців у Мерії Лондона (Greater London Authority - GLA), зараз я працюю у Пенсійному Регуляторі Великої Британії. Також за родом своєї діяльності я працюю з приватним і державним сектором у Великій Британії.

Як в державному, так і в приватному секторі дуже популярні різні спільноти співробітників. Це ініціативні групи, які просувають та висвітлюють важливі та актуальні теми. Наприклад, є спільноти:

  • Жіноча спільнота
  • ЛГБТК+-спільнота
  • Спільнота етнічних меншин
  • Інклюзивна мережа
  • Мережа ментального здоров’я

Для мене особисто ці спільноти — це приклад того, як співробітники можуть проявляти турботу про своїх колег. Ці групи доносять проблеми або потреби своїх учасників до вищого керівництва та просять про їх вирішення.

В Україні я неодноразово чула від знайомих та колег думку: навіщо підтримувати Прайд та ЛГБТК+ спільноту? Просто не вартує показувати або розповідати про свої стосунки в на роботі і все буде добре.

Тому, коли цього квітня мене запросили на робочу сесію під назвою «Тиждень видимості лесбійок», на якій були присутні понад 50 колег, мені стало цікаво, чому британські державні органи — включаючи Банк Англії — вважають за важливе говорити про права ЛГБТК+ спільноти на роботі.

Одна зі спікерок після панелі поділилась зі мною: «Надзвичайно важливо говорити і висвітлювати присутність, внесок та досвід усіх лесбійських жінок з метою сприяння прийняттю, зменшення стигми та просування рівності на робочому місці.»

Я поговорила зі своїми колегами котрі є членами ЛГБТК+ спільноти і ми відповіли на 2 питання:

Питання 1: Чому роботодавцям варто підтримувати ЛГБТК+ спільноту та своїх працівників?

1.Бути членом ЛГБТКІА+ спільноти — це не соромно і нормально

ЛГБТК+ люди існують, це незаперечний факт, і немає жодних причин їх дискримінувати, навіть жартома.

2. Психологічна безпека підвищує продуктивність

Кожен українець знає, як важко працювати під обстрілами, повітряними тривогами та постійним стресом війни. Тепер уявіть, що додається додатковий стрес, з яким живуть багато ЛГБТК+ людей:

• Ви не можете ділитися особистими деталями з колегами. Наприклад, ви розійшлись зі своїм партнером, але не можете поділитись цим на роботі, тому що ваш партнер однієї з вами статі.

• Ви переживаєте про те, що вас можуть побачити в публічному місці, тримаючись за руки або обіймаючись. Одного разу я зіткнулася з колишнім колегою, який був зі своїм хлопцем. Він відчував незручність, представляючи мені свого партнера, з яким був разом п'ять років. Уявіть життя з постійним страхом, що ваше особисте життя може зашкодити вашій кар'єрі, або що вам соромно представити вашого партнера друзям або колегам.

• Лесбійські жінки можуть стикатися з сексизмом та гомофобією одночасно, що створює додатковий емоційний стрес та бар'єри для кар'єрного зростання.

Все ці аспекти підривають впевненість та внутрішній емоційний стан. Якщо роботодавець хоче, щоб люди працювали на повну силу, він повинен створити правильні умови. Прийняття людей такими, якими вони є — це одна з найсильніших форм підтримки. Це дуже виснажливо постійно прикидатися кимось, ким ти не є, і придумувати історії, чому в тебе немає досі хлопця/дівчини/чоловіка/дружини, або навіть дітей.

Також, варто зазначити, що підтримка інклюзивності та рівності може значно підвищити креативність та інновації. Коли люди з різним бекграундом та перспективами співпрацюють, вони приносять унікальні ідеї та рішення, що призводить до більш інноваційного та ефективного вирішення проблем.

Згідно з опитуванням DOU у 2022 році, «На роботі 40% опитаних ЛГБТК+ фахівців в ІТ приховують свою сексуальну орієнтацію чи гендерну ідентичність. Ще 41% готові відкрито говорити про це, якщо їх спитають, але самі цього не ініціюють. Лише 9% сказали, що на роботі всі знають про їхню орієнтацію». При цьому IT — одна з найбільш ліберальних галузей в Україні.

3. Неможливість приховати ідентичність 

Не всі ЛГБТК+ люди мають можливість приховувати свою ідентичність на робочому місці, якщо вони цього хочуть, наприклад, трансгедерні люди. Трансгендерні особи можуть сприйматися як такі, що не відповідають гендерним звичаям у суспільстві, і це може призвести до дискримінації або морального тиску, якщо роботодавець не встановить додаткових захисних заходів на робочому місці.

4. Конкуренція за таланти

Через повномасштабне вторгнення багато українців виїхали за кордон і відчули, що їм більше не потрібно приховувати свої стосунки. Коли перед ними постане питання повернення в Україну, вони замисляться: чи будуть вони прийняті в українському суспільстві, або чи готові вони знову приховувати свої стосунки?

5. Відповідність європейським цінностям

Україна роками боролася за європейські цінності та наполягає, що кожне життя має значення. Ця відданість повинна включати системну підтримку ЛГБТК+ спільноти.

Питання 2: Що на практиці можуть зробити роботодавці

  • Покажіть підтримку, виступаючи проти дискримінації та запроваджуючи інклюзивні політики та практики на робочому місці.
  • Розкажіть публічно про ваші інклюзивні політики, розмісіть на сайті та у соціальних мережах – цей аспект може бути ключовим при виборі вашої компанії як нового роботодавця.
  • Публічно підтримайте Місяць Прайду та беріть участь у заходах Прайду, незалежно від того, чи ви приватна компанія, чи державна установа — ваша підтримка та участь мають значення як для ваших співробітників, так і для вашого іміджу.
  • Ідентифікуйте та надайте голос ЛГБТК+ адвокатам всередині організації та відкрито говоріть про важливість підтримки ЛГБТК+ спільноти. Гетеросексуальні люди можуть і повинні бути ЛГБТК+ адвокатами, щоб показати підтримку ширшої аудиторії.
  • Створіть внутрішню ЛГБТК+ спільноту як інструмент підтримки та захисту ваших співробітників. Надайте можливість анонімної участі у спільноті, щоб колеги могли ділитись проблемами, але не мали робити «камінг аут», якщо їм це не комфортно.
  • Проводьте тренінги з обізнаності щодо ЛГБТК+, щоб менеджери та колеги отримали базові навички для створення безпечного робочого місця. Активно слухайте про досвід та виклики, з якими стикаються ЛГБТК+ колеги.(КиївПрайд проводить безкоштовні тренінги для бізнесу).
  • Вживайте дієвих заходів проти гомо/трансфобних переслідувань та булінгу на робочому місці. Коли співробітники повідомляють про інциденти гомо/трансфобних образ/жартів, переслідувань та/або булінгу, до них слід ставитися серйозно, ретельно розслідувати та відповідно санкціонувати винних.
  • Не толеруйте гомофобних жартів.

Роботодавець, який підкріплює свої цінності діями, може легше створити психологічно безпечні умови, в яких усі співробітники можуть почуватися захищено.