В умовах економічної нестабільності українці ще більше прагнуть убезпечити свої кошти. Відтак — шукають інструменти для інвестування. Нещодавнє опитування Kantar свідчить, що близько третини українців вже мали досвід інвестицій. А загалом в цьому зацікавлені понад 60% опитаних. Це логічно: інвестування допомагає вберегти накопичені кошти від інфляції, яка щорічно “з’їдає” 5-15%, та примножити капітал, навіть коли на ринку дуже скрутно.

У переліку найбільш популярних інструментів — нерухомість та акції іноземних компаній, зокрема американських. Саме фондовий ринок США приваблює інвесторів своїми перевагами — ліквідністю, стабільністю і перспективами зростання.

Що варто знати, щоб почати свій шлях в інвестиціях на американському ринку?

Чому саме США

Перша і головна причина — економіка США, яка десятиліттями доводила свою стійкість. Американські компанії — Apple, Tesla, Amazon — генерують річний дохід, який можна порівняти з ВВП деяких країн.

Також приваблює доступність. Починати інвестувати можна навіть з невеликої суми. До прикладу, платформи по типу Interactive Brokers чи eToro дають змогу стартувати з $100–500.

Не менш важлива перевага — диверсифікація ризиків. Наприклад, інвестування у фондові індекси через ETF відкриває доступ до сотень компаній одночасно. Це дозволяє перестрахуватись: навіть якщо в одній компанії щось пішло не так, загальний портфель не постраждає та залишиться стабільним.

Зрештою інвестиції в американський ринок — це не лише про гроші. Вкладаючи кошти, інвестор ще й отримує шанс впливати на розвиток світових компаній. Погодьтесь, приємно усвідомлювати, що ваші вкладення не тільки поповнюють гаманець, але й змінюють світові технології, медицину чи інші важливі галузі.

Кому підійдуть такі інвестиції

Ключова фраза тут — “гра в довгу”. Інвестиції у фондові ринки найкраще підходять тим, хто готовий працювати на перспективу. Це частина довгострокового плану, який в результаті повинен привести вас до фінансової свободи через 10-15-20 років.

А от тим, хто прагне швидких результатів, краще пошукати щось інше. Якщо ви плануєте витратити гроші вже через 6-12 місяців, інвестувати в акції чи зобов’язання не варто, оскільки транзакційні витрати й можливі ризики не покриють потенційний прибуток.

Інвестиції — це не про “тут і зараз”. Мінімальний термін для інвестування складає 5 років, а бажано взагалі формувати інвестиційний план на 15-20 років.

Інвестування. Коли стартувати

Відповідь завжди буде одна — сьогодні. На ринок впливають тисячі й мільйони різних факторів. За таких умов заповітний “ідеальний момент” для входу може не настати ніколи. При цьому, чим раніше ви почнете, тим більше часу матимуть ваші інвестиції для того, щоб вирости.

Головне “але” — фінансовий резерв. До початку інвестування ви маєте сформувати таку собі подушку безпеки, яка покриває ваші стандартні витрати принаймні на пів року. Це така ж сама база інвестиційної грамотності як і відсутність боргів та кредитів перед початком вкладень.

Будь-яку суму, яка виходить за межі “подушки”, вже можна інвестувати. Не дивіться скептично на малі суми, навіть $100 — це крок, який може стати першим на шляху до омріяного стабільного фінансового майбутнього.

Що обрати на ринку

Отже, фінансовий резерв створено, фінансові цілі визначено, настав час обирати платформи та інструменти.

Рекомендую починати з ETF (Exchange Traded Fund). Можна порівняти це з кошиком, у який складені цінні папери. Це можуть бути акції різних компаній, облігації, золото та інші цінні метали або навіть цілі індекси. Переваг у цього інструменту чимало, але ключова — це диверсифікація. Інвестиція в один ETF — це пропорційний розподіл коштів між багатьма різними активами. А ще це можливість інвестувати в різні сектори й напрями: технології, охорону здоров’я, енергетику, екологію тощо.

Біржові фонди

Існують сотні ETF, які відстежують різні сектори, активи та індекси. Ось лише кілька з них, які варті уваги:

SPDR S&P 500 ETF (SPY) 

Цей ETF слідує за індексом S&P 500, який включає 500 найбільших компаній США, у тому числі Apple, Amazon, Microsoft та інші. Купуючи ETF SPY, ви не купуєте самі акції, а фактично стаєте власником долі фонду, який інвестує в них. Інструмент підходить для тих, хто прагне інвестувати в акції топових американських компаній з мінімальними ризиками завдяки диверсифікації.

Vanguard Total Stock Market ETF (VTI)

Фонд, який має ширше охоплення, покриваючи весь ринок США. Окрім гігантів, сюди входять зокрема середні та дрібні компанії. Вдалий варіант для тих, хто хоче максимально диверсифікувати свій портфель.

Invesco QQQ (QQQ)

ETF з фокусом на сектор технологій: інвестуючи в QQQ, ви отримуєте доступ до Amazon, Tesla, NVIDIA та інших лідерів індустрії. Тут менша диверсифікація, більші ризики, але й потенціал високої дохідності.

 iShares MSCI World ETF (URTH)

Цей ETF відстежує MSCI World Index, який охоплює акції компаній з усього світу. Охоплює не тільки широку географію, але й різноманітні галузі економіки. Добре підходить для тих, хто хоче інвестувати глобально, але має свої ризики, пов’язані з валютними коливаннями та економічними змінами в окремих країнах.

Платформи

Для середнього інвестора, чек якого не перевищує $1 млн, оптимальний варіант — американський брокер Interactive Brokers.

Інвесторам з чеком понад $1 млн можна розглядати купівлю акцій через швейцарський банк. Цей процес передбачає користування депозитарними та брокерськими послугами банківської установи й загалом виглядає так:

  1. Відкриття рахунку. Знадобиться пакет документів на підтвердження вашої особи, джерела доходів, податковий статус тощо. Залежно від банку, мінімальний депозит зазвичай складає $1-5 млн.
  2. Обрання стратегії та інструментів. Після визначення інвестиційних цілей та допустимих ризиків банк надає доступ до фондових ринків.
  3. Здійснення угоди. Її можна провести самостійно через брокерську онлайн-платформу банку або за допомогою особистого менеджера.
  4. Клірингові операції. Після заявки банк купує акції на біржі та переводить їх на ваш депозитарний рахунок.
  5. Керування інвестиціями. Ви можете отримувати від банку регулярні звіти про стан портфеля, дивіденди, зміни на ринку тощо.
  6. Оплата послуг. Банк бере комісії за зберігання активів, проведення угод, консультації та інші послуги.

Ризики й типові помилки: як їх мінімізувати

Помилки роблять усі, навіть досвідчені інвестори. В інвестуванні ключова помилка — це купувати те, на чому не розумієшся. Потрібно вміти “читати” та розуміти фінансові показники, аналізувати перспективи зростання продажів, оцінювати справедливу вартість акції. Якщо цього не робити, є ризик отримати дуже дорогий урок.

Друга поширена помилка — не розбиратись ні в чому, повністю перекласти відповідальність на фахівця і віддати капітал в управління. Здавалося б — легкий варіант та заощадження часу. Якщо управитель вгадає, що купувати, тоді все добре, ви обидва в плюсі. А от якщо ні — він все одно заробить свою комісію, але вам доведеться рахувати збитки.

Чого ще не варто робити?

  • Спекулювати. Часті угоди без досвіду призводять до збитків через комісії та помилки.
  • Використовувати складні інструменти. наприклад, ETF з кредитним “плечем”, деривативи або екзотичні активи. Вони підходять лише для досвідчених.
  • Вкладати всі кошти одразу. Це занадто ризиковано з багатьох причин. А от помірна стратегія DCA, яка передбачає поступові вкладення рівними частинами, допоможе уникнути ризиків, пов'язаних із ринковими коливаннями.

Фінансовий консультант. Коли звертатися

Як вже згадувалось раніше, повністю делегувати управління своїми інвестиціями не варто. Утім, якщо хочете розібратися в системі інвестування саме з урахуванням вашої ситуації, варто звернутися за консультацією.

Фінансовий консультант допомагає із такими питаннями:

  • Відкриття рахунку в американського брокера.
  • Консультації щодо того, які дії можуть призвести до втрати капіталу.
  • Аудит документів на походження коштів. Без них транзакції на ваших рахунках буде заблоковано і повернути кошти буде неможливо.
  • Рекомендації щодо правильної організації поповнення балансу в американського брокера грошима з України.
  • Вибір та формування інвестиційної стратегії, залежно від цілей інвестора.

Рекомендація наостанок — декілька книг для тих, хто хоче розібратись з головними принципами інвестування:

● "Розумний інвестор", Бенджамін Грей;

● "Правила інвестування", Воррен Баффет;

● Серія "Принципи", Рей Даліо.

Інвестування в американський фондовий ринок — це не просто спосіб збереження капіталу. Це частина вашої стратегії майбутнього — того самого, з фінансовою стабільністю та свободою. Почати її реалізовувати можна вже сьогодні!