Скасування бронювання працівника. Які дії роботодавця?
Перелік підстав для анулювання відстрочки
Перелік підстав для анулювання відстрочки, наданої заброньованому працівнику, визначено в п. 31 Порядку № 76. Він налічує 13 пунктів, серед яких:
1) закінчення строку дії відстрочки (бронювання);
2) позбавлення підприємства (установи, організації) статусу критично важливого;
3) звільнення військовозобов'язаного з критично важливого підприємства;
4) тимчасове припинення дії трудового договору військовозобов'язаного з критично важливим підприємством;
5) обґрунтоване подання керівника критично важливого підприємства;
6) невідповідність військовозобов'язаного умовам, зазначеним в абзаці третьому п. 8 Порядку № 76.
Іноді анулювання відстрочки відбуватиметься автоматично, зокрема в разі закінчення строку дії відстрочки (бронювання), позбавлення підприємства (установи, організації) статусу критично важливого, звільнення військовозобов'язаного з критично важливого підприємства.
Відповідна інформація автоматично надходитиме до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" і на підставі цього відстрочку буде анульовано.
Однак, в окремих випадках має бути відповідне подання від керівника підприємства. У п. 32 Порядку № 76 вказано, що керівник чи уповноважена особа може подати засобами Порталу Дія заяву в електронній формі про анулювання бронювання військовозобов'язаного працівника.
Уповноваженою особою є працівник, який авторизувався на Порталі Дія за допомогою електронного підпису юридичної особи.
Отже, можна сказати, що заяву про анулювання бронювання можна подавати в разі, якщо, наприклад, заброньований працівник порушує правила внутрішнього трудового розпорядку, відсутній на роботі без поважних причин або допускає інші порушення, які нівелюють його значення для підприємства як заброньованого працівника. Зрозуміло, що в таких випадках роботодавець може бути зацікавлений у бронюванні іншого працівника.
Роботодавець, також, в праві звернутися з проханням анулювати відстрочку працівника, якщо той, наприклад, захворів і має підстави для отримання інвалідності, що дасть йому можливість отримати відстрочку на підставі пп. 2 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543 за станом здоров'я. Або ж, приміром, у працівника народилася третя дитина і він отримає відстрочку на підставі пп. 3 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543.
У п. 32 Порядку № 76 вказано, що в заяві про анулювання бронювання, яку подають на Порталі Дія, указують відомості щодо:
1) державного органу, критично важливого підприємства, критично важливої установи:
- повне найменування юридичної особи;
код ЄДРПОУ юридичної особи;
місцезнаходження юридичної особи;
2) військовозобов'язаного:
прізвище, власне ім'я, по батькові;
РНОКПП або серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України;
причина анулювання відстрочки.
Після формування заяви про анулювання бронювання її надсилають до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг". Після цього бронювання працівника анульовано і його переводять на загальний військовий облік автоматично.
Заява про анулювання відстрочки НЕ через Портал Дія
Для окремих підприємств у п. 26 Порядку № 76 передбачено можливість подання заяви про анулювання бронювання не через Портал Дія, а в інший спосіб:
У разі відсутності у критично важливого підприємства, критично важливої установи коду ЄДРПОУ або технічної можливості формування списку, подання заяви в електронній формі про анулювання бронювання військовозобов'язаного працівника засобами Порталу Дія критично важливе підприємство, критично важлива установа подають список або заяву в електронній формі про анулювання бронювання військовозобов'язаного працівника до відповідного державного органу, який прийняв рішення про визначення їх критично важливим підприємством, критично важливою установою.
Тобто в таких випадках заяву подають в електронній формі до державного органу, який надавав підприємству статус критично важливого. Заява повинна містити всі відомості, які вказано в п. 32 Порядку № 76. І вже такий державний орган подає цю заяву через Портал Дія.