Радянське планування торгівельної мережі та забезпеченості торговельною площею населення передбачало створення мережі магазинів ТПС «Товари повсякденного попиту». Вони розміщувалися найближче до покупця. Але з появою дефіциту така зручність нічого не означала крім посилення втоми громадян від влади та пустих полиць.

У зв’язку із розвалом системи радянської торгівлі ( у містах) та кооперативної (у селах) магазини ТПС були закриті, а на їх зміну прийшли «конкуретоспроможні» МАФи. Полиці МАФів були заповнені товарами. Товарами сумнівної якості.

Напевно, що магазини ТПС повертаються. Так, КМУ як суб’єкт законодавчої ініціативи зареєстрував у Верховній Раді проект Закону №9443 від 10.11.2011 «Про внутрішню торгівлю». Проект Закону свідчить про подальшу стратегію розвитку торгівлі. Та місце малого і великого бізнесу у цій сфері.

Згідно Статті 7 цього  Проекту. "Особливості організації торговельної та виробничо-торговельної діяльності.» «Торгівля свіжим, охолодженим та замороженим м’ясом (зокрема птиці, свинини, яловичини, телятини, баранини), рибою, молоком та молочними продуктами дозволяється тільки у стаціонарних об’єктах торгівлі, на ринках та ярмарках з продажу сільськогосподарської продукції за умови забезпечення належного санітарного стану».  Тобто, основна частина продажу швидкопсувними товарами має перейти до стаціонарних магазинів — стаціонарних об’єктів торгівлі, розташованих в окремій капітальній споруді або приміщеннях іншої капітальної чи тимчасової споруди некапітального типу або їх частинах з торговельними, підсобними, адміністративно-побутовими приміщеннями, а також приміщеннями для приймання, зберігання, допродажної підготовки та продажу товарів, оснащений торговим та інженерним устаткованням, яке забезпечує провадження торговельної діяльності.

Як бачимо, в частині торгівлі швидкопсувними товарами повністю повертається радянська система.

У нестаціонарних об’єктах торгівлі, до яких належать об’єкти торгівлі, розміщені у тимчасових спорудах некапітального типу (зокрема магазини), автомагазини, розвозка, інші види пересувної торговельної мережі, відкриті майданчики – торгівля швидкопсувними товарами має бути забороненою.

Таким чином, загальний розвиток торговельної мережі буде найближчим часом відбуватися у бік створення нових магазинів «біля дому» в замін знесених малих архітектурних форм (МАФ), що може призвести на перших етапах до дефіциту торгівельних площ та необхідності проходження дозвільних процедур у сфері будівництва. Тобто знову зростуть ризики корупції, забюрократизованості в умовах нереформованої дозвільної системи.