Оцінка ефективності медіа: що робити, коли даних недостатньо?
У сучасному маркетингу, де конкуренція зростає з кожним днем, важливо розуміти ефективність кожної гривні, інвестованої в рекламу. Тому маркетологи постійно моніторять, які саме медіаканали приносять найбільший прибуток, які аудиторії особливо чутливі до певних повідомлень та як оптимізувати бюджет для досягнення максимальних результатів.
Проблема відсутності даних
Ідеальним сценарієм для маркетолога є наявність великої кількості якісних даних, які дозволяють будувати деталізовані маркетинг-мікс моделі (МММ). За допомогою цих моделей можна точно визначити, які активності приносять найбільший результат. Однак, на практиці, часто маркетологи мають недостатньо даних, щоб оцінити ефективність медіа для бізнес-результатів (зміни продажів, знання про бренд і т.д.). Це трапляється з різних причин: бракує інструментів аналітики, технічно неможливо збирати дані, змінилась маркетингової стратегії або просто недостатньо бюджету на дослідження. В таких випадках традиційні методи визначення ефективності медіа (MMM) будуть недоступними.
Альтернативний підхід: бенчмаркінг
То що ж робити, бренду, який, все ж, хоче опиратись на дані про ефективність медіа, але їх недостатньо? Варто звернутись до аналізу середніх показників ефективності медіаканалів, іншими словами бенчмаркінгу. У командах, що спеціалізуються на MMM (наприклад, Publicis Groupe Data Science) і мають досвід побудови моделей у різних сферах, мають величезні масиви даних, на основі яких можуть побудувати такі бенчмарки.
Як працюють бенчмарки?
Уявіть собі, що ви хочете одізнатись ефективність вашої рекламної кампанії в соціальних мережах. Ви можете подивитись на середні результати різних медіаканалів на ринку – скажімо, порівняти їх за країнами, сферами діяльності, розмірами брендів тощо. Ці середні показники і є бенчмарками.
Основні метрики бенчмарок:
- ROAS (Return on Ad Spend) – рентабельність рекламних витрат
- Ефект на продажі – додатковий приріст продажів, який можна безпосередньо пов’язати з рекламною кампанією
- Бюджети – середні витрати на ринку на різні медіаканали
- Adstocks – накопичувальний ефект реклами (як довго триває ефект від реклами)
Чим корисний бенчмаркинг?
Як я вже зазначала, завдяки бенчмаркингу можна оцінювати ефективність медіаактивностей навіть не маючи достатньо власних даних. А це дозволяє виявити сильні та слабкі сторони маркетингової стратегії, оптимізувати бюджет, перерозподіливши кошти на користь усереднено ефективніших каналів та приймати більш обґрунтовані рішення щодо майбутніх маркетингових кампаній.
Висновок
Бенчмаркинг – це потужний інструмент, який дозволяє навіть невеликим компаніям приймати більш обґрунтовані рішення щодо своїх маркетингових інвестицій. Звичайно ж, вони не замінюють повноцінне маркетинг-мікс моделювання, але можуть бути цінним доповненням до маркетингової аналітики для бізнесу.