Нова атака на ФОПів
На сайті парламенту з’явився текст нового урядового законопроекту щодо визначення поняття трудових відносин та ознак їх наявності. Ключовою новелою цього законопроекту є те, що відносини, які врегульовані сторонами за цивільно-правовим договором, можуть бути перекваліфіковані у трудові у випадку наявності принаймні трьох ознак із переліку:
1. Особисте виконання особою роботи за конкретною кваліфікацією, професією, посадою за дорученням та під контролем особи, в інтересах якої виконуються роботи;
2. Здійснення регулювання процесу праці, що носить постійний характер та, як правило, не передбачає встановлення особі конкретно визначеного результату (обсягу) робіт за певний період часу;
3. Виконання роботи на визначеному або погодженому з особою, в інтересах якої виконується робота, робочому місці з дотриманням установлених нею правил внутрішнього трудового розпорядку;
4. Організація умов праці, зокрема, надання засобів виробництва (обладання, інструментів, матеріалів, сировини, робочого місця) забезпечується особою, в інтересах якої виконується робота;
5. Систематична виплата особі, яка виконує роботу, винагороди у грошовій та / або натуральній формі;
6. Встановлення особою, в інтересах якої виконується робота, тривалості робочого часу та часу відпочинку;
7. Відшкодування поїздок та інших фінансових витрат, пов’язаних з виконанням роботи, особою, в інтересах якої виконується робота.
Щоб ФОПи не вигадали, як обійти ці вимоги, Уряд також пропонує, щоб під час встановлення наявності трудових відносин окрім чітко визначених семи ознак, могли застосовуватись і інші ознаки «з урахуванням специфіки діяльності фізичних та юридичних осіб, на користь (в інтересах) яких виконується робота».
У випадку ухвалення цього законопроекту ФОПів очікують непрості часи. Особливо ця проблема актуальна для ІТ-сектору, в якому традиційно більшість відносин між роботодавцями та фахівцями оформлені через цивільно-правові договори. Держава отримає можливість переглядати такі договори, визнавати їх трудовими та донараховувати податки.
Особливого цинізму цій ситуації додає те, що в якості мети законопроекту Уряд декларує турботу про соціальні гарантії, яких позбавлені айтішники, що працюють як ФОПи, очевидно забуваючи, що в айті-компаніях вже давно нормою є надання співробітникам медичне страхування, доступ до тренажерних залів, безкоштовне навчання тощо.
Звісно, ФОПи, яких можуть перекваліфікувати у працівників за трудовим договором, є не лише в сфері ІТ. Проте важко уявити, в якій сфері такі ФОПи подякують Кабміну за новації, що посилюють податкове навантаження на них.