Отримання копії протоколу обшуку
Відповідно до ст. 234 КПК України обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
В залежності від статусу особи, яка є володільцем приміщення, де проводиться обшук, адвокат здійснює надання правової допомоги (ст. 59 Конституції України) або ж захист підозрюваного, обвинуваченого (ст. 20 КПК України).
Перед початком виконання ухвали слідчого судді особі, яка володіє житлом чи іншим володінням, а за її відсутності - іншій присутній особі повинна бути пред'явлена ухвала і надана її копія згідно із ч. 3 ст. 236 КПК України.
Будь-який учасник даної слідчої дії має право заявити клопотання про проведення технічної фіксації. Так, згідно з ч. 1 ст. 107 КПК України, рішення про фіксацію процесуальної дії за допомогою технічних засобів під час досудового розслідування, в тому числі під час розгляду питань слідчим суддею, приймає особа, яка проводить відповідну процесуальну дію. За клопотанням учасників процесуальної дії застосування технічних засобів фіксування є обов'язковим. Винятком є заборона здійснювати фіксування слідчої дії технічними засобами з метою нерозголошення відомостей, які містять таємницю, що охороняється законом, чи стосуються інтимного життя особи, про що виноситься (постановляється) вмотивована постанова чи ухвала(п. 11 ч. 3 ст. 42 КПК України).
Після закінчення обшуку, відповідно до ч. 5 ст. 104 КПК України у протоколі підписуються учасники, які брали участь у проведенні даної слідчої дії та перед своїми підписами мають право внести до протоколу свої зауваження та доповнення, заяви. Це ж право також зазначено в ч. 8 ст. 236 КПК України. Вважаю, що перед підписом протоколу є доцільним письмово заявити про видачу копії протоколу обшуку.
Натомість, в чинному КПК України чітко не прописано право учасників обшуку на отримання копії протоколу обшуку, що дає можливість слідчому під час обшуку вилучити будь-що та не надати учасникам процесу будь-якого підтвердження, що дані речі або документи були вилучені.
На мою думку, після закінчення обшуку адвокат або особа, у якої проводиться обшук, має право посилатись на ч. 1 ст. 107 КПК України та п. 11 ч. 3 ст. 42 КПК України та здійснити фотографування протоколу слідчої дії, зробити нотатки з протоколу. Принаймні, це дасть змогу в подальшому оскаржити незаконні дії слідчого та здійснити належний захист клієнта.