Україна - європейська країна, на території якої сталась ядерна аварія і відбувся атомний вибух. Подібна доля спіткала Японію. Сьогодні річниця страшної події. 26 квітня 1986 року кожен політик має задуматись що він зробив, щоб не сталась катастрофа.

Україна – єдина у світі країна, яка відмовилась від свого ядерного потенціалу. Гарантами безпеки та захисту України від збройного вторгнення стали Велика Британія, США і російська федерація. РФ віроломно напала на Україну, начебто захищаючись від НАТО. Тоталітарні режими рф, північної Кореї та Ірану обʼєднали свої військові та промислові сили в боротьбі з Україною та спільнотою демократичних країн.

Російський уряд погрожує світу ядерною зброєю, вимагаючи припинити «русофобію» та скасувати проти них «санкції». Фобія – страх перед… у цьому випадку перед «рускімі». Залякуючи і тероризуючи сусідні країни, росіяни вимагають, щоб їх не боялись, - абсурд та й годі.

Феноменальним актом у світовій історії стала подія відмови країни і передача іншим країнам найсучаснішої зброї, вартість якої оцінювалась у сотні мільярдів доларів. 5 грудня 1994 року в Будапешті було підписано Меморандум про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. За цим міжнародним договором Україна, Російська Федерація, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки підтвердили таке:

1. Російська Федерація, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки підтверджують Україні їх зобов’язання згідно з принципами Заключного акта НБСЄ поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони України.

2. Російська Федерація, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки підтверджують їх зобов’язання утримуватися від загрози силою чи її використання проти територіальної цілісності, чи політичної незалежності України, і що ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України, крім цілей самооборони або будь-яким іншим чином згідно зі Статутом Організації Об’єднаних Націй.

3. Російська Федерація, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки підтверджують Україні їх зобов’язання згідно з принципами Заключного акта НБСЄ утримуватись від економічного тиску, спрямованого на те, щоб підкорити своїм власним інтересам здійснення Україною прав, притаманних її суверенітету, і таким чином отримати будь-які переваги.

4. Російська Федерація, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки підтверджують їх зобов’язання домагатися негайних дій з боку Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй з метою надання допомоги Україні як державі-учасниці Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, що не володіє ядерною зброєю, у разі якщо Україна стане жертвою акту агресії або об’єктом погрози агресією з використанням ядерної зброї.

5. Російська Федерація, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки підтверджують щодо України їх зобов’язання не застосовувати ядерну зброю проти будь-якої держави-учасниці Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, що не володіє ядерною зброєю, крім випадку нападу на них самих, їхні території чи їхні підопічні території, їхні збройні сили або на їхніх союзників з боку такої держави спільно або в союзі з державою, яка володіє ядерною зброєю.

6. Україна, Російська Федерація, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки будуть проводити консультації у випадку виникнення ситуації, внаслідок якої постає питання стосовно цих зобов’язань.

Меморандум підписали чинні на той час лідери країн: Президент України Леонід Кучма, президент рф Борис Єльцин, прем’єр-міністр Великої Британії Джон Мейджор, президент США Білл Клінтон. Пізніше до основних підписантів долучились Французька Республіка та Китайська Народна Республіка.

У 2014 році Україна зазнала агресії з боку одного з гарантів безпеки – рф. РФ анексувала Крим та розпочала підтримку військових сил на сході України. Протягом наступних років конфлікт на Донеччині спричинив тисячі загиблих та переміщення мільйонів людей. Водночас рф здійснювала гібридну війну проти України, використовуючи дезінформацію, кібератаки та інші методи впливу.

4 лютого 2022 року о 04:30 за київським часом російські державні телевізійні канали розпочали трансляцію звернення президента рф Владіміра Путіна, який оголосив про початок «спеціальної воєнної операції». Колони танків і бронетехніки, прорвавши кордони України, рушили до Києва, Харкова, Чернігова, Сум, Житомира, Маріуполя, Запоріжжя і Херсона. «Спеціальна операція», анонсована як бліцкриг окупації України за три дні, переросла у війну.

І ось уже понад три роки українські військові – представники всіх національностей у складі Збройних Сил України пліч-о-пліч з добровольцями з країн вільного світу борються з ворогом, який прагне захопити територію нашої держави, влити економічні спроможності і головне людський капітал у свої лави.

Наступний спланований крок терористичних угрупувань, підконтрольних Кремлю, – захоплення європейських країн, які колись уже перебували під пʼятою московської імперії. Під загрозою чергової атаки Польща, Литва, Естонія та Латвія.

Отже, нині спільнота європейських держав постала перед вибором – стати ресурсним придатком кремлівської хунти, чи відстоювати свій демократичний вибір, власний суверенітет.

Дещо нелогічним виглядає, що право на захист, право на допомогу і підтримку потрібно аргументувати, але так влаштований світ - кожен має боротись і обґрунтовувати свої права. Це стосується і людини, і держави.

У цьому контексті в міжнародних актах зазначено, що військові напади не повинні бути спрямовані проти цивільних осіб. Відповідно кожен, хто постраждав від збройного нападу агресора, має право компенсувати свої втрати. Кожен злочинець має відповідати за свої злочини. В кожного злочину є ім’я і обов’язок міжнародної судово-правоохоронної системи притягнути злочинця до відповідальності.

Наступне питання. Російська влада та її армія показали, що вони грубо нехтують радіаційною безпекою, що підтвердили захоплення Запорізької та Чорнобильської атомних станцій, удари по Чорнобильській станції. Доцільним і вкрай важливим було б встановлення протиповітряного захисту та введення миротворчого контингенту Французької Республіки під контролем МАГАТЕ (Міжнародне агентство з атомної енергетики) на атомні станції України.

Зважаючи на те, що іранські та російські шахеди вибухають у безпосередній близькості до кордонів держав, що входять до складу Вишеградської четвірки (Республіка Польща, Словацька Республіка, Чеська Республіка, Угорщина), цілком правильним може стати встановлення контролю над повітряним простором (патрулювання літаків союзних держав) прикордонних областей України: Львівської, Волинської, Івано-Франківської, Тернопільської, Хмельницької, Вінницької, Рівненської та Житомирської. Ймовірні протести з боку Білорусі по суті є абсурдними, бо саме її територія стала транзитною для вторгнення на Київщину, Житомирщину та Чернігівщину.

Водночас за двосторонньою домовленістю з Румунією повітряні простори над Одеською, Миколаївською та Кіровоградською областями можуть контролювати її літаки.

Україна входить до складу Чорноморського об’єднання ГУАМ – Організація за демократію та економічний розвиток, регіональне об’єднання чотирьох держав: Грузії, України, Азербайджану та Молдови. Основою утворення цієї форми співпраці є єдність позицій країн із подібними політичними та економічними зовнішніми орієнтаціями. Організація створена в 1997 році для протистояння впливу Росії в регіоні й отримала підтримку США. Спільно ще з однією країною – засновницею ООН, членом НАТО Туреччиною, країни-союзники цілком спроможні контролювати морський простір України. Усе це дасть змогу зменшити втрати від нанесення ворожих ударів по мирним українським містам та інфраструктурі держави.

Гарантом України, за Будапештським Меморандумом, є Велика Британія. Миротворчий контингент цієї провідної країни світу міг би стати сталевим щитом на кордонах із Білоруссю та Молдовою (в Придністров’ї базується російська армія). Це дозволило б звільнити значні сили для здійснення оборони на сході української держави.

Тільки спільними зусиллями можна зупинити кровожерливу орду, що нищить все на своєму шляху. Включення України до складу європейської спільноти, обʼєднання військових сил демократичних країн в Єдиному Військовому Альянсі - основа виживання європейської цивілізації.

Головне – представники держав-підписантів Будапештського меморандуму: України, рф, Великої Британії, США, Франції та Китайської Народної Республіки за столом переговорів мають вирішити, яким чином мають бути виконані вимоги договору.

Жахливим є те, що в XXI столітті суверенна держава Україна опинилась перед загрозою знищення, а щодо українського народу чиниться геноцид. І лише завдяки мужності Збройних Сил України ідеологічна концепція рашизму дала тріщину. І найголовніше: за будь-яких рішень, за будь-яких домовленостей українські воїни не відступлять і будуть продовжувати боротьбу.