Декілька ФОП: оптимізація податків чи дроблення бізнесу?
Як говорить відома українська приказка: ледачий двічі робить, скупий – двічі платить. На жаль, ФОПи в групі компаній, які хочуть мінімізувати податки, можуть потрапити під фінмоніторинг через необачність. Або не підозрюють, що їхні банківські операції під прицілом органів контролю та що деякі персональні дані підприємців є у вільному доступі.
ФОП і єдиний податок зазвичай вигідніше, ніж ТОВ. Ви не потрапите в пастку, якщо знаєте, на що звертають увагу банки, Держфінмоніторинг та ДПС. Тож ловіть невеличку пам’ятку від адвоката!
Ознаки дроблення бізнесу на кілька ФОПів
Податкова перевірка ФОП – один із найбільших страхів власників бізнесів. Тому пропоную вашій увазі список факторів, які можуть свідчити про ухилення від сплати податків, за версією Національного банку України:
- однакова адреса реєстрації чи продажу товарів у 2 чи більше ФОПів;
- ті ж власники, працівники та контактні особи у кількох суб’єктів господарювання;
- ФОП не має власних ресурсів для ведення діяльності;
- постійні та значні надходження від тих же контрагентів, у тому числі за послуги, які складно оцінити (наприклад, маркетингові чи інформаційні);
- у ФОПа “закінчується” ліміт протягом 2-3 місяців;
- часте надання фінансових допомог;
- використання РРО чи ПРРО кількома підприємцями.
Створення ФОП на одного клієнта з метою приховування трудових відносин, що часто практикується у сфері ІТ-послуг, – та ж історія.
Або відкриття ФОПів членами сім’ї чи родичами з однаковими КВЕДами. Непоодинокими є випадки, коли власники онлайн-шкіл залучають чоловіка чи дружину, роблять на них ФОП, і обмеження доходу усувається. Це 6 672 000 грн для 2 групи та 9 336 000 грн для 3. Зазвичай ця ФОП-схема використовується, щоб обійтися без реєстрації ТОВ та сплачувати менше податків.
З одного боку, законодавство не забороняє нікому (за незначними винятками) займатися підприємницькою діяльністю та вільно обирати контрагентів, а з іншого – будь-яку вашу необачність можуть трактувати як дроблення бізнесу.
Як податкова виявляє дроблення?
Фінансові операції контролюються банками, та вони зазвичай просять надати пояснення, якщо конкретний переказ є підозрілим відповідно до наведених вище критеріїв НБУ. Якщо відповіді не отримано – це червоний прапорець.
Тоді банк повідомляє Держфінмоніторинг та передає інформацію їм. Такі операції можуть бути підставою для податкової перевірки. Адже Держфінмоніторинг та ДПС здійснюють вільний обмін даними за законодавством України.
З кожним роком механізми контролю посилюються, тож варто бути пильними. Наполегливо раджу вчасно укладати договори між ФОПами, щоб ви могли надати підтвердження операцій в будь-який момент.
Відповідальність за дроблення бізнесу
Невдале ФОП-партнерство може закінчитися нарахуванням штрафів, пені, обов’язком сплатити податки за минулий час і навіть кримінальною відповідальністю. І часто перевірка заскочує в найбільш несподіваний момент.
Постає питання, як правильно оформити ФОПів у спільному бізнесі, щоб усунути ризики? Чи варто відкривати юридичну особу замість партнерства? І що обрати, якщо ви близькі до перевищення ліміту: ФОП або ТОВ?
Скажу з досвіду, робити юридичну особу не обов’язково. Однак варто враховувати критерії НБУ, за якими спільна діяльність ФОПів може розцінюватися як ухилення від податків, та перевіряти документи завчасно та з фахівцями.
ФОП і податкова: боятися партнерств чи діяти?
Кілька ФОП (група 2 і 3) об’єктивно дешевше, ніж ТОВ. Як показує моя практика, і члени родини можуть бути підприємцями одночасно. Головне – тримати руку на пульсі, знати, що можуть розцінити як партнерство, та слідкувати за оновленнями законодавства. Тому не нехтуйте якісною юридичною допомогою! З правильним варіантом легалізації бізнесу ви не боятиметеся податкової.