З 01.01.2010 року вступає у силу Розділ V Податкового кодексу щодо податку на додану вартість.

Зазначений розділ містить ряднововведень, а відтак представляю до Вашої уваги  короткий огляд таких положень.

Щодо реєстрації платником:

Дещо обмежується можливістьдобровільної реєстрації платником ПДВ. Обов’язковою вимогою такоїреєстрації стає загальний обсяг постачання за останні 12 календарних місяців іншимплатникам ПДВ, який повинен бути не меншим від 50 % від сукупного постачання[1].Виходить, що добровільно зареєструватися платником ПДВ у перший рік діяльностістає фактично неможливо.

Щодо місця постачанняпослуг:

Податковий кодекс істотно розширюєперелік послуг, місцем надання яких буде вважатися місце реєстрації отримувача.Відтак, якщо відповідні послуги надаватимуться резидентами нерезидентам, такі операції не будуть оподатковуватися ПДВ.

 Серед переліку зазначених послугз’явилися:

 -        телекомунікаційні послуги (зокрема, пов’язані з передаванням,поширенням або прийманням сигналів, слів, зображень, звуків тощо за допомогоюдротових, стільникових, супутникових мереж тощо)[2];

-        послугиз надання права на скорочення викидівпарникових газів (вуглецевих одиниць)[3];

-        деякіінші послуги у сфері інформатизації,які прямо не зазначалися у законі про ПДВ (зокрема, створення за замовлення тавикористання об’єктів права інтелектуальної власності, послуги з розробки,постачання, тестування комп’ютерних програмного забезпечення тощо[4]).

Щодо операцій, які не єоб’єктом оподаткування:

В межах переліку операцій, які не є об’єктом оподаткування, операція з передачі сукупних валових активівбуде замінена на операцію щодо реорганізацією юридичної особи[5].Це означає, зокрема, що передача підприємства як цілісного майнового комплексу відтепербуде оподатковуватися ПДВ у загальному порядку.

Щодо методів обчисленняподаткового кредиту:

У разі, якщо не всі товари, придбані платником, будуть використовуватися воподатковуваних ПДВ операціях, віднесення сум сплаченого податку до податковогокредиту буде відбуватися виключно за пропорційнимметодом[6]. Відтак, фактичноскасовуються метод ідентифікації та змішаний метод.

Щодо ставки податку:

За податковими зобов’язаннями, що виникли:

 -        з01.01.2011 року до 31.12.2013 року ставка податку буде становити 20 %;

-        з01.01.2014 року ставка податку буде становити 17 %.



[1]П. 181.2 ст. 181 Податкового кодексу

[2]Пп. «д» п. 186.3. ст. 186 Податкового кодексу

[3]Пп. «а» п. 186.3. ст. 186 Податкового кодексу

[4]Пп. «а» п. 186.3. ст. 186 Податкового кодексу

[5]Пп. 196.1.7. п. 196.1. ст. 196 Податкового кодексу

[6]П. 199.1. ст. 199 Податкового кодексу