Майже півроку тому Польща вкотре змінила напрямок свого майбутнього, продемонструвавши рекордну явку на парламентських виборах – 74,38%. Це означає, що проголосував 21 мільйон з 29 мільйонів поляків, котрі мають право голосу. Поворот був фундаментальний і вже впливає на економіку. На тлі польського електорального вибору доволі помітною стала зміна настроїв. Адже бізнес очікує від нової влади не емоційних рішень, заснованих на соціальних дефіцитах, а раціональності та певного рівня правової стабільності.

Відразу ж зросла зацікавленість в іноземних інвестиціях у Польщу, зокрема, активізувалися американські та німецькі компанії і фонди. Це, безсумнівно, є підтвердженням того, що світ привітав зміну влади в Польщі.

Схоже, підприємці усвідомлюють, що зміни в Польщі будуть довготривалим процесом, але бізнес також відчуває, що напрямок розвитку в нашій країні зафіксувався і не схибить на манівці.

З негативного. Новій владі бракує політичної волі. На жаль, досі – як на мене – немає достатньо ефективних дій польського уряду, які б призвели до розблокування українсько-польського кордону. Певна, як польські, так і українські політики, враховуючи весь масштаб виклику, пов'язаного з блокадою, повинні вирішувати подібні суперечки дуже швидко. Інакше медіа роздмухують проблему, призводячи до зростання ксенофобських настроїв в обох країнах.

Залишаючи осторонь соціальний вимір протистояння, варто зазначити, що ця напруженість безпосередньо призводить до втрат і для бізнесу.

Дослідження UkraineInvest показує, що і Польща економічно потерпає від блокади кордону. У 2023 році польський експорт до України становив 6,6 мільярда доларів, а імпорт – 4,8 мільярда. То кому «прилітає» від тривалого закупорювання як не підприємцям? То хто, як не політичний істеблішмент, має негайно займатися подібними питаннями?

Водночас, з позитивних моментів варто підкреслити, що новий уряд має, на мою думку, однозначно більш технічний та експертний підхід до важелів влади. Мої спостереження за тим, як працюють урядовці в різних країнах, показують, що найоптимальнішою є команда з «управлінським бекграундом». Їхня експертність дозволяє їм бачити кожну проблему чи рішення не лише з вузької перспективи власної спеціалізації чи сфери відповідальності, а й усвідомлювати її значення в ширшій перспективі всієї екосистеми, якою є держава. І, як показує історія, така візія однозначно підвищує ефективність управління та визначає рівень розвитку та процвітання країни на десятиліття.