Туреччина – ключ України до ринків Глобального Півдня
В своїх численних ефірах на телебаченні та радіо як президентка Української ділової ради в ОАЕ я завжди повторюю одну й ту саму тезу. Ця теза полягає в тому, що представлення українського бізнесу в Дубаї це автоматичний вихід на ринки всієї Африки та Азії. Сьогодні цей один з семи еміратів ОАЕ стає діловим центром планети. Ми можемо констатувати, що усі найбільші світові виставки з різних секторів виробництва проходять саме тут. І мені дуже приємно констатувати, що на одній з таких виставок влітку минулого року ми зібрали більш ніж 300 вітчизняних брендів. Я вам скажу по секрету саме ці українські бренди підкорюватимуть світові ринки. Оскільки ті, хто сьогодні інвестував на ринок Об’єднаних Арабських Еміратів, завтра буде мати попит також в країнах Європи, Азії та Африки.
Як президентка Української ділової ради в ОАЕ я постійно комунікую з іншими бізнес радами світу. Окрему увагу заслуговують мої польські та турецькі колеги. Якщо польський ринок останніми роками стає «своїм» як нашому бізнесу, так й звичайному споживачу, то з турецьким ринком є багато питань. Але я повністю поділяю думку тих бізнес-тренерів, які заохочують своїх учнів йти в незвідане, йти туди де до тебе ще нікого не було. Складно переоцінити наскільки це правило успішно працює в бізнесі. Я вважаю, що всі успішні бренди які ми знаємо починаючи від Ford закінчуючи Apple йшли саме цим шляхом коли пропонували своїм клієнтам власні продукти. Й незважаючи на десятиліття конкурентної боротьби вони досі в топі, оскільки зберегли свої традиції. Традиції йти туди де ще ніхто до тебе не був й давати клієнту продукт, який ніхто з конкурентів дати не зможе. Така ж ситуація сьогодні з Туреччиною. Ви знаєте складно переоцінити наскільки могутнім бізнес хабом стає ця країна.
У вас може відразу виникнути питання: пані Олено, ти ж представляєш Українську ділову раду, створену від ОАЕ, але такий акцент робиш на іншу країну. Відповідь на це питання криється в східній бізнес культурі. Мабуть, жодна інша бізнес-культура у світі не робить такий акцент на репутацію та особистий контакт як заведено на Сході. Своєю чергою арабський ринок є частиною більш широкого сьогодні ринку під назвою Глобальний Південь. Цей ринок охоплює десятки країн на різних континентах. За деякими оцінками це 100-130 країн. І ми все більше переконуємось сьогодні в тому, що одним з найбільших лідерів на цьому ринку стає саме Туреччина.
Ті наші громадяни, які активно стежать за світовими новинами знають яку сьогодні роль відіграє ця країна на Близькому Сході. Сирія, Лівія, Катар - це лише частина з геополітичних успіхів країни. Але я сконцентруюсь все ж більше на інвестиційних можливостях цієї країни. Ми з вами вже згадали про питання репутації в східній діловій культурі вище. Й так склалося, що останнім часом геополітичний вплив Туреччини відобразився на її інвестиційних можливостях в регіоні, про який ми зараз з вами говоримо. Все більше компаній з країн Глобального Півдня прагне укладати угоди у сфері ВПК та ІТ саме з турками.
Враховуючи той факт, що сьогодні Туреччина є стратегічним партнером України було б дивно не використовувати таку можливість для нашого масштабування на ринках Глобального Півдня. Ми сьогодні говоримо про те, що разом з турками українці матимуть унікальну можливість входити в досі закриті для нас двері. Туреччина це наш з вами ключик до ще закритих дверей. Ми просто зобов’язані відімкнути ці двері для нашого бізнесу якщо ми хочемо розвиватись як країна.
Я постійно повторюю також тезу про те, що українці дуже талановиті та амбітні люди. Кожен українець закордоном є амбасадором країни. І найбільшою моєю метою є зробити так щоб трансформувати цю надзвичайну енергію в успішний бізнес-кейс. Кожна проведена українська виставка закордоном, кожна укладена бізнес-угода українців з іноземцями є для мене приводом радіти й рухатися вперед. Тому я зроблю усе можливе, щоб українці дізнавались та використовували усі наявні для нас можливості.
Варто також зазначити, що сьогодні Туреччина це також один з лідерів в тюркських країнах. Більшість з наших громадян так чи інакше знайомі з культурою, а можливо й продукцією таких країн як Азербайджан, Казахстан, Киргизстан, Туркменістан та Узбекистан. А багато хто з наших бізнесменів вже вибудував з цими країнами досить успішні спільні проєкти. Ми в Дубаї теж докладаємо чимало зусиль, щоб й на цьому майданчику ця взаємодія лише посилювалась й приносила ще більший профіт українцям. Нові бізнес-угоди це нові прибутки. А нові прибутки це звичайно ж наповнення українського бюджету.
Доречно буде згадати в цьому контексті Угорщину. Мабуть, багато хто з наших громадян здивувався коли європейська країна провела в себе зустріч Організації тюркських держав в травні. І ви будете ще більше здивовані коли я вам скажу що може так статися що вони навіть стануть членом цієї організації. Звичайно, що тут є й історичний контекст, однак саме інтерес до взаємодії з Туреччиною та її партнерами мені здається був головним інтересом угорців. Ну а нам враховуючи нашу кримськотатарську спільноту, нашу спільну чорноморську логістику буде це зробити в рази простіше.
Тому давайте зростати разом з тими хто сьогодні доводить свою ефективність на практиці й будувати партнерство, яке відкриє перед нами Глобальний Південь.
Глобальний світ це коли українська й турецька компанія укладають партнерство в Дубаї, а ефект може відчути кожен хто отримує кошти з держбюджету. Це нова реальність в якій нам жити. Наше ж завдання якнайкраще зрозуміти ці тренди й врешті стати лідером.