“Я став надто розсіяним та розконцентрованим, не таким продуктивним як раніше. Що мені робити?”

Останнім часом до мене часто звертаються із запитом зниження концентрації та продуктивності. У когось ці проблеми виникли на фоні підвищеної тривожності, в когось внаслідок емоційного вигорання, а комусь потрібно просто змінити підхід до роботи.

Про продуктивність

Ми здатні бути продуктивними або ж якісно сконцентрованими на якійсь справі приблизно 40 хв - 1.5 години в залежності від виду діяльності та особистісного ресурсу. Для того аби підтримувати високий рівень продуктивності протягом робочого дня людині необхідно зробити щонайменше 5 коротких перерв по 5-7 хвилин та одну на годину для обіду.

Часто чую міф про мегапродуктивність, коли людина вважає що нормально робити перерву раз в 3-4 години максимум. Насправді ми не можемо на постійній основі працювати в такому ритмі і не відволікатися.

При низькій мотивації до діяльності, коли ви не отримуєте від неї задоволення або ж не відчуваєте себе в ресурсі, ваша продуктивність може бути значно нижчою, і коливатися в межах 30-45 хвилин.

Якщо ви можете спокійно працювати без перерви протягом години, вам не потрібно думати як стати продуктивнішим. Достатньо скорегувати графік таким чином аби ви могли робити регулярні паузи, а також найбільш енергоємні та складні завдання спланувати на піки продуктивності.

Про труднощі з концентрацією варто замислитися у таких випадках:

  • Вам хочеться зробити перерву кожних 15-20 хв.

  • Ви часто помічаєте труднощі із зосередженням через власні думки, певні страхи.

  • Ви дуже легко відволікаєтеся від роботи.

  • У вас є проблеми із запам’ятовуванням прочитаного або почутого.

  • Ви помітили труднощі з організацією думок.

  • Ви відчуваєте перевантаженість, швидко втомлюєтеся.

Якщо ви помітили значне погіршення концентрації протягом останніх кількох років, це може говорити про низку проблем.

Чому у вас погіршилася концентрація

Концентрація уваги може погіршуватися у зв’язку з низкою причин:

  • Переживанням стресу

  • Сильної втоми

  • Тривожних або депресивних розладів

  • Неврологічних станів, як от СДУГ, який зараз діагностують доволі часто

Аби визначити точну причину рекомендую звернутися до фахівця.

Проаналізуйте що з вами відбувалося протягом останнього року. Переїзд, розлучення, втрата близької людини, зміна роботи, хвороба: всі ці події можуть призвести до сильної втоми, зниження концентрації уваги та тривожності. Якщо говорити про тривожність власне, то тут варто проаналізувати чи є додаткові симптоми як от проблеми зі сном або ж тремор. Коли ми говоримо про депресивну симптоматику, тут здебільшого спостерігається зниження інтересу до звичних занять, відсутність відчуття задоволення від життя.

Як собі допомогти

Перше, що рекомендую — спробувати різні підходи до організації праці. Ви можете спробувати робити перерву кожну годину або ж кожних півтори години, працювати один день віддалено або ж трансформувати свій графік відповідно до піків продуктивності. Якщо ви найбільш продуктивно відчуваєте себе зранку, рекомендую в цей час планувати найбільш важкі завдання, а найлегші таски залишати на ті години, коли ви відчуваєте низьку продуктивність.

Далі, рекомендую мінімізувати всі відволікаючі фактори: вимкнути сповіщення з усіх додатків, де це можливо, видалити додатки соцмереж з робочих гаджетів тощо. Дуже багато людей відволікаються на соцмережі кожних 15-30 хвилин: якщо це негативно впливає на вашу продуктивність, рекомендую відмовитися від соцмереж протягом робочого дня.

Третє — подбайте про якісну рутину. Повноцінний сон, здорове харчування та фізична активність допоможуть вам почувати енергійніше, а отже бути більш продуктивними.

І наостанок раджу тренувати концентрацію уваги. Найлегший спосіб це зробити — читати паперові книги, дивитися відео та слухати подкасти від 15 хвилин: тобто максимально відмовитися від “швидкого дофаміну” на користь довгострокового, що з часом допоможе поліпшити концентрацію уваги. Також ми тренуємо концентрацію коли вивчаємо щось нове: чим більш незнайомим є предмет вивчення, тим більш ми зосереджені. Тому час від часу корисно навчатися чомусь новому.