Особливості національного бухгалтерського обліку
Згодомна сайті Мінекономрозвитку було опублікувало «Звіт про результати роботи 100 найбільших державних підприємствУкраїни за 9 місяців 2015 року», де зазначено що, після провальних результатіву 2014 році, ситуація у «Нафтогазі» потроху вирівнюється за рахунок переходу наринкові ціни на газ. Причина – початок реформ корпоративного управління НАКу. Якнаслідок, «Нафтогаз» завершив січень-вересень 2015 року з прибутком 0,2 млрдгрн, у порівнянні зі збитком - 60,2 млрд грн. у 2014-му. Цей результат невраховує списання безнадійної заборгованості, яке відбудеться наприкінці року.
Всуспільстві зчинився галас… І, як з’ясувалося, що списання боргів не відбулося.
Виявляється,відповідно до облікової політики «Нафтогазу», якщо протягом року заборгованістьне погашено, створюється резерв таких боргів. Така процедура не передбачаєсписання, або не застосування до таких боргів інших методів повернення їх.Згідно з міжнародними стандартами фінансової звітності «Нафтогаз» зобов’язанийвідображати свої активи консервативно. Тобто, якщо є підстава для сумніву, щоборжник розраховується вчасно за спожитий природний газ, то нараховуєтьсярезерв на таку сумнівну заборгованість.
Отжефактично ніхто ніяких боргів не списував. А прес-служба та фахівці просто незмогли медіа чітко пояснити нюанси бухгалтерського обліку, що застосовується у «Нафтогазі».Це, умовно кажучи, труднощі «некомпетентного тлумачення», які й спричинилигалас…
Сподіваюся,що започаткована реформа корпоративного управління «Нафтогазу», яка передбачає створенняпрозорої, ефективно-прибуткової компанії, допоможе й уникнути таких казусів зоприлюдненням інформації.