Америка думає над тим, щоб виставити рахунок Китаю, заявив напередодні президент Сполучених Штатів. І в цій заяві набагато більше важливих новин, ніж може здатися на перший погляд.

Постраждалі американці

Виглядає, що Трамп визначився з головною стратегію на майбутніх Президентських виборах. І це стратегія «Китай повинен заплатити за епідемію коронавірусу». Вибори мають відбутися за півроку. Оглядачі кажуть, що діючому Президенту не позаздриш – адже доведеться боротися з двома надпотужними конкурентами – це кандидат від демократів Джо Байден і корнавірус.

США найсильніше у світі потерпають від епідемії. Кількість людей, що захворіли, перевищила мільйон – кожен третій випадок коронавірусу зафіксований у Штатах. Понад шістдесят тисяч людей померли. Але навіть на тлі цих трагічних повідомлень, зведення з економічних фронтів вражають ще більше. Щотижня на біржу праці виходять мільйони нових безробітних американців. Протягом карантину роботу втратили понад 26 мільйонів людей. У другому кварталі очікують, що найбільше економіка світу може обвалитися на 20-30 відсотків. Так погано США не почувалися з часів Великої Депресії.

Зовнішній ворог

Якщо ти не здатен вирішити проблему, знайди винного десь далеко. Ця надзвичайно проста, але дуже дієва політична технологія з успіхом була використана Трампом на попередніх виборах. Він десятки, якщо не сотні разів на численних зустрічах, мітингах, інтерв’ю повторював як папуга: «Ми побудуємо стіну з Мексикою, і Мексика заплатить за неї». Треба віддати Трампу належне – він страшенно крутий переговорник – він вміє говорити так, щоб йому повірили. І хоча переконати Мехіко заплатити за перекриття спільного кордону не вдалося, важливіше переконати свого виборця, що обіцянку виконано. І це 45 американському Президенту, схоже, вдається блискуче.

Вашингтон тільки у січні закінчив тривалу епопею по укладанню з Пекіном торговельної угоди. США зменшили деякі мита на китайські товари, а Китай узяв на себе зобов’язання купляти американську сільгосппродукцію. Так закінчилася півторарічна торговельна війна. Саме вона і мала бути однією з яскравих ілюстрацій того, як Дональд створює нові робочі місця. Але все зіпсував коронавірус. Тож Китай тепер виступає не партнером, а ледве не головним ворогом.

Байден

Трамп напряму звинувачує Пекін у підтримці Джо Байдена. І також не забуває про китайські бізнес-інтереси його сина Хантера Байдена. У роликах, які республіканці запустили якраз напередодні, політику Байдена відносно Китаю називають надто м’якою, а сам Джо на цих відео виглядає, як насамперед прокитайський політик. Тож для кампанії діючого Президента Китай – це подвійне комбо.

Китайський МЗС відреагував на вимогу компенсацій. Там назвали це переслідуванням і абсурдним політичним фарсом, але наголосили, що підтримують широке міжнародне співробітництво у вивченні джерел коронавірусу. Але Трамп вже встиг неоднозначно заявити, що арсенал наслідків є дуже широким і він «може багато». Тож готуйте попкорн, бо епопея з тим, хто винен у поширенні «китайського вірусу» (як його вже і охрестив сам Трамп) обіцяє бути надзвичайно видовищною.