Без палива, але в вишиванках
Проєкт реформи оборонних закупівель дослідив закупівлі Міністерства Оборони України та інших замовників у секторі оборони за перше півріччя 2021 р. на основі даних у системі Prozorro.
Проаналізовані оголошені процедури, укладені договори та скасовані закупівлі.
На жаль, були виявлені факти неефективного здійснення закупівель, процедурних порушень та несвоєчасного оголошення процедур, що несе в собі ризики для забезпечення ЗСУ та інших військових формувань.
В повному обсязі укладені лише договори на харчування. Але є одне але. Монополізація тут досягає 99,64 % за сумою договорів - з трьома найбільшими постачальниками. А щодо сухих пайків - їх ще немає та певний час точно не буде. Бо десь МО допустило помилки в технічному завданні, десь учасники не ці документи надали. Але результат один, торги не відбулись.
Міністерством оборони в 2021 році не укладено жодного договору на постачання пального, всі оголошені процедури було скасовано або відмінено. Причини можна перераховувати довго, але постачанню це дуже допоможе. Передусім, це суттєва помилка в розрахунку очікуваної вартості, про що у зауваженнях до процедур писали учасники, але замовник не відреагував. Тому на аукціони або ніхто не прийшов, або прийшов один учасник (в спрощених торгах для потреб оборони це можливо), але як і у випадку з пайками – документи були з помилками, які учасники не змогли виправити . Зараз МО намагається це якось наздогнати, знову оголосивши закупівлі, але час іде – палива немає.
І ще один напрям забезпечення – речовий, тобто одяг, взуття, засоби захисту , тощо. Станом на кінець півріччя , крім чотирьох договорів – двох на літні черевики, на по одному на 40 штук вишиванок та сувенірну продукцію для подарунків – нічого не підписано.
Вже після опрацювання інформації для довідки були знайдені дві цікаві причині відміни процедур – не було кому підписати договір в МО (https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2021-03-31-004130-c - відміна оскаржена в АМКУ та прийнята до розгляду) та не встигли за 20 робочих днів подивитися, чи відповідає предмет закупівлі вимогам МО або ні (https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2021-04-06-007399-a). Відміна останньої процедури була оскаржена переможцем в АМКУ та скарга була задоволена, тому чекаємо на дії замовника за цією процедурою. Можливо, співробітники МО , врешті-решт, знайдуть час.
За підсумками дослідження експерти Проєкту рекомендують Міноборони та іншим замовникам здійснювати наступні заходи:
Дотримуватись рекомендацій, наданих у попередній аналітичній довідці станом на 31.05.2021 року;
Здійснювати ринковий моніторинг перед проведенням закупівель, а також кризовий аналіз неуспішних процедур закупівель;
Здійснювати розрахунок очікуваної вартості та формування технічного завдання і тендерної документації на основі результатів ринкового моніторингу;
Дотримуватись вимог законодавства щодо надання відповідей на питання та вимоги в системі Прозорро;
Державним замовникам у сфері оборони, яких визначив Кабінет Міністрів України, при закупівлі предметів оборонного призначення дотримуватись вимог ЗУ “Про оборонні закупівлі” та “Про публічні закупівлі” в т.ч. - у частині погодження річних планів та проведення всього спектру процедур/видів закупівель, передбачених законодавством про публічні та оборонні закупівлі;
Активізувати процес проведення закупівель для потреб оборони в 2021 році;
Вирішити питання щодо утворення служб державних замовників для уникнення порушення законодавства в частині права здійснювати оборонні закупівлі.
Довідка передана до Комітет ВРУ з питань національної безпеки, оборони та розвідки та іншим зацікавленим особам.
Довідка доступна для перегляду та завантаження за посиланням.