Міжнародний бізнес в Росії: повернення чи відновлення роботи?
Пропоную розібратися, бо диявол ховається в деталях.
Станом на початок квітня 2025 року 487 компаній повністю залишили російський ринок, (в базі KSE вони мають статус “exited” ). Ще близько 1358 бізнесів скоротили операційну діяльність або перебувають у процесі виходу (в базі KSE вони мають статус "leave"). Водночас понад 2270 міжнародних компаній продовжують працювати в Росії без суттєвих змін, отримують прибутки та сплачують податки до бюджету країни-агресора (в базі KSE вони мають статус "stay").
Що саме означають ці статуси?
KSE status "exited" або "вийшли" - це компанії, які продали свій бізнес/активи або свою частку бізнесу місцевому партнеру та залишили ринок.
KSE status "leave" або "виходять" - компанії, які опублікували на офіційному сайті компанії (або їхній реліз з'явився в іноземному виданні як FT, NYT тощо) що повністю завершують роботу в Росії або компанії, що офіційно повідомили що вони тимчасово скорочують операції у РФ.
KSE status "stay" або "залишаються" - компанії, що ігнорують вимоги до виходу/скорочення діяльності в Росії, також компанії, які офіційно заявили, що залишаються в Росії або новин по їх виходу не було знайдено
Тепер розглянемо список компаній, які нібито повертаються на російський ринок (в розрізі статусів KSE).
26 березня в ЗМІ з'явилися гучні заяви, що Путін скасував своє рішення про націоналізацію Ariston (до 26.03.2025 року Status by KSE - leave). «26 березня 2025 року указом президента РФ № 176 Ariston Holding NV повернуто у володіння та повне управління акціями російської дочірньої компанії», — йдеться в повідомленні італійської компанії. «Ми маємо намір відновити співпрацю з нашим російським місцевим керівництвом, повністю дотримуючись існуючих санкцій, і продовжувати нашу спадщину в країні», — сказав Паоло Мерлоні, виконавчий голова Ariston1. Та чи був взагалі реальний вихід компанії з російського ринку чи вона лише тимчасово втратила можливість управляти своїм бізнесом на період “націоналізації”? У Ariston у Росії був один завод у Всеволожську Ленінградської області. Компанія не збиралася залишати Росію на тлі війни в Україні. У ЗМІ не було повідомлень про те, що підприємство скоротило виробництво у Росії. Саме тому компанія була дуже здивована рішенням Путіна, більше того їх навіть заздалегідь не повідомили про опублікований указ, згідно з яким президент Росії Володимир Путін передав російську дочірню компанію компанії під тимчасове управління компанії «Газпром». Тож досить сумнівно говорити про повернення компанії, яка по суті і не збиралась йти.
Розглянемо і інші приклади. Останнім часом в ЗМІ досить багато заяв, що на російський ринок збираються повернутись корейські компанії.
“Про повернення на російський ринок за італійською Ariston замислилися великі компанії з Південної Кореї — Hyundai Motor Group, Samsung Electronics і LG Electronics” - повідомляє The Korea Times2.
Hyundai Motor Group (Status by KSE - leave) - Hyundai зупинив випуск автомобілів у Росії у березні 2022 року. Він продав свої російські промислові активи наприкінці 2023 року компанії «Арт-Фінанс». Так, але 2 із 3 найбільших прибуткових компаній не було продано. І в результаті Hyundai Mobis продовжив роботу своїх виробничих підрозділів у Росії. Представник Hyundai Mobis заявив: «Хоча Hyundai Motor і Kia припинили роботу, Hyundai Mobis продовжує керувати своїми виробничими дочірніми компаніями в Росії. Ми набираємо персонал на основі мінливих ринкових умов»3. Тобто і тут не було повного виходу і припинення співпраці з Росією.
Samsung Electronics (Status by KSE - stay) за нашими даними компанія призупинила всі поставки в Росію, але продовжує роботу науково-дослідного центру в Москві та співпрацює з державними науковими установами, які діляться передовими технологіями. Російська влада навіть планувала заборонити їхню техніку в країні через те, що вони відмовляються продавати свої заводи в росії. І хоча купівлею цих потужностей активно цікавилися російські вендори, серед яких Lex, Kuppersberg, Schaub Lorenz та інші, вони не змогли домовитися, оскільки південнокорейські виробники не поступаються в ціні. «Бізнес Samsung Electronics зі смартфонів і побутової техніки залишається призупиненим у Росії, і чи відновимо ми там діяльність, ще не вирішено», — сказав представник Samsung4. Тобто і тут не було повного виходу, а лише тимчасове призупинення діяльності.
LG Electronics (Status by KSE - stay) - навесні 2022 року компанія заявила5, що призупиняє всі поставки в росію і буде уважно стежити за ситуацією. Та вже влітку 2023 року в російських ЗМІ з'явилася інформація, що місцева влада оцікує від компаній що планують піти - продажів заводів. Але цього не відбувається. У зв'язку з цим уряд став погрожувати забороною на паралельний імпорт техніки Samsung та LG до Росії. Мета російської влади – відновити виробництво в країні чи передати заводи вітчизняним компаніям. А вже в березні цього року згідно з повідомленнями російських ЗМІ, компанія LG Electronics відновила роботу на своєму заводі в Росії під Москвою, де вона виробляє телевізори, холодильники та пральні машини, отримавши дозвіл регулятора. LG цю інформацію підтвердила. «Ми виробляємо обмеження кількості пральних машин і холодильників, використовуючи інвентар і матеріали, які зберігаються в нашій російській дочірній компанії», — сказав представник LG Electronics6. Знову ж таки, це не схоже на повернення після продажу, це точно відновлення роботи.
У своїх заявах російські урядовці теж акцентують не на ті компанії, які продали свої бізнеси або пішли, закривши їх, а на тих, хто вичікував і тимчасово призупинив свою діяльність.
«Передусім розглядаємо компанії, які не заявляли про вихід з Росії, продовжували діяльність через свої дочірні підприємства, відповідально поставилися до трудових колективів», заявив прем'єр-міністр Михайло Мішустін під час звіту про роботу уряду за 2024 рік у Держдумі7.
В нашій базі 487 компаній має статус - Status by KSE - exited. Серед відомих British American Tobacco, Continental, Heineken, IKEA, McDonald's, Nokian Tyres. Всі вони вийшли з російського ринку і станом на зараз не заявили про своє можливе повернення. Лише три компанії Baker Hughes, Robert Bosch та Otis Worldwide в коментарях журналістам The Bell8 повідомили, що будуть стежити за ситуацією і оцінюватимуть комерційну ситуацію. Але про повернення говорити ще зарано.
Часте запитання про невизначеність, яка зависла над цією темою, а саме “правила гри” для повернення і відновлення роботи міжнародних компаній. Ось це більше має насторожувати компанії. Оскільки невідомо, як саме російський уряд дозволить компаніям повернутись. Складність повернення можна простежити із заяв чиновників Росії.
"Ви знаєте, ми нікого не чекаємо з розкритими обіймами. Вам доведеться платити за все, за всю вашу поведінку", - заявив минулого місяця міністр торгівлі та промисловості Антон Аліханов. «Ми розглядаємо це як ще одну можливість для розвитку». Або “Повернення іноземних компаній з недружніх держав на російський ринок може здійснюватися лише за умови отримання дозволу правкомісії з іноземних інвестицій”, повідомив представник Мінфіну.
Міністр економіки Максим Решетніков зазначив, що всі рішення про допуск компаній з «недружніх» країн на російський ринок «ухвалюватимуться індивідуально». Зокрема, за його словами, від них вимагатимуть інвестицій, локалізації виробництва та передачі технологій9.
Зважаючи на те, що за три роки повномасштабного вторгнення російський уряд кілька разів змінював правила виходу компаній, намагався всіляко створити перепони для продажів і затягував процеси, то чи не відбудеться те ж саме ж поверненнями? Тим більше, що станом на зараз російський уряд не відмінив жорсткі правила щодо виходів компаній. Чи не попадуть в пастку компанії, які повернуться (відновлять) роботу і потім не зможуть нічого зробити зі своїм бізнесом в авторитарній країні, яка постійно змінює “правила гри” на свою користь?