24 січня 2019 року між Україною та Швейцарською Конфедерацією підписано Протокол про внесення змін до чинної між країнами Конвенції про уникнення подвійного оподаткування.

Протокол спрямований на модернізацію Конвенції і Протоколом передбачено:

- збільшення розміру ставки податку на репатріацію доходу у вигляді відсотків і роялті - з 0% до 5%;

- впровадження так званого «правила перевірки основної мети»;

 

Що таке «Правило перевірки основної мети»?

Суть правила: якщо у державних органів договірних держав є вагомі підстави вважати, що пряме або непряме отримання передбачених договором податкових переваг було однією з основних цілей угоди між господарюючими суб'єктами, то в наданні таких переваг має бути відмовлено.

Вказане правило також передбачено одним із заходом Плану BEPS.

Відповідний захід Плану BEPS направлений на боротьбу із зловживання податковими пільгами, при яких використовуються компанії-транзитери, що фактично не здійснюють ніякої реальної господарської діяльності і додаються у бізнес-модель як проміжна ланка лише з метою отримання податкових пільг.

Для протидії таким зловживанням передбачено два підходи:

- тест основної діяльності (Principal Purpose Test),

- тест обмеження вигід (Simplified Limitation on Benefits Provision).

Якщо компанія не в змозі пройти такі тести, він не має права на застосування податкових пільг. Principal Purpose Test тест має спільну природу із доктриною ділової цілі і зводиться до необхідності довести, що у бізнес-трансакції/правочині, за наслідками якої виникає право на застосування податкової пільги, з урахуванням усіх можливих факторів, були реальні економічні ділові цілі, а не отримання податкової вигоди було метою такої операції. 

Таким чином, для перевірки основної діяльності та застосування пільгових податкових ставок ураховуватимуться: самостійне прийняття рішень органом управління компанії; наявність у компанії повноважень із розпорядження доходом і використання таких повноважень; ознаки ведення реальної діяльності (substance – персонал, офіс, загальногосподарські витрати тощо), отримання економічної вигоди; наявність комерційних ризиків стосовно активів; характер грошових потоків і діяльність групи в цілому. 

Протокол про внесення змін до Конвенції вступить в силу після закінчення процедур його ратифікації парламентами обох держав.

Зазначені зміни несуть ризик для українських компаній, які ведуть бізнес з «дружніми» швейцарськими компаніями виключно з метою отримання податкових переваг.