Новий інститут кримінального проступку
1 липня 2020 р. вступив в дію Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень», яким передбачено створення інституту кримінального проступку.
Кримінальний проступок – нетяжкий злочин, що розслідується за спрощеною процедурою та за вчинення якого передбачене покарання у виді штрафу в розмірі не більше трьох тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян (51 тис. гривень), або інше покарання, не пов’язане з позбавленням волі.
Таким чином, до кримінальних проступків віднесли чимало складів злочинів, серед найпоширеніших:
крадіжки (ч.1 ст.185 ККУ) – на суму менше 105100 грн;
хуліганство (ч. 1 ст. 296 ККУ);
шахрайство (ч.1 ст.190 ККУ) – на суму менше 105100 грн;
незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту (ч.1 ст.309 ККУ);
заподіяння легких тілесних ушкоджень (ч. 1 ст. 125 ККУ);
нанесення побоїв (ч. 1 ст. 126 ККУ);
керування транспортними засобами в стані сп’яніння або під впливом лікарських препаратів (нова ст. 286-1 ККУ).
Тепер проводити розслідування кримінальних проступків будуть дізнавачі (посадові особи підрозділу дізнання органу Національної поліції) та у скорочені строки.
Також, слід зазначити, що з Кримінального кодексу України виключено поняття «злочини середньої тяжкості», а класифікація кримінальних правопорушень буде новою:
кримінальні проступки;
злочини невеликої тяжкості;
тяжкі злочини;
особливо тяжкі злочини.