Що відбувається з ринком торгової нерухомості Київської області
Розвиток Київського регіону і масова забудова в області житловими комплексами дає поштовх для розвитку рітейл сегменту. Жителі таких міст, як Ірпінь, Буча, Бровари, Софіївська та Петропавлівська Борщагівка — це здебільшого молоде населення, сім'ї з дітьми, переважно мають автомобіль, купують квартири в нових житлових комплексах, яких з’явилося за останні декілька років дуже багато і тенденція до зростання житлової пропозиції лише посилюється. Тому — це економічно активна аудиторія, що активно споживає та знаходиться в центрі уваги операторів.
В минулому році Київська область перевищила столицю за темпами росту роздрібного товарообігу, це дозволило увійти області в топ-3 регіонів і по виручці в абсолютних цифрах. За перше півріччя 2020 року товарообіг роздрібної торгівлі в Київській області зріс на 15% в порівнянні з минулим роком і склав близько 42 млрд грн, що перевищило темпи в інших регіонах та навіть столиці. Без урахування столиці Київська область по товарообігу роздрібної торгівлі в липні цього року випередила основні міста-мільйонники.
Але при цьому, щільно населені приміські локації розпорошені територіально. До того ж, в абсолютних цифрах, обсяги роздрібного товарообігу ще поступаються столиці. Ці фактори поки що стоять на перешкоді досягнення критичної маси споживачів та їх грошей у тій чи іншій точці області, що обмежує девелопмент масштабних та повноцінних ТРЦ у передмісті. До того ж, різноманітні інтереси споживачів області здебільшого щільно зав’язані із столицею, тому вони регулярно її відвідують.
Наявна пропозиція великих та якісних ТРЦ в Києві поки що задовольняє інтереси як киян, так і жителів області, створюючи сильний конкурентний тиск. Проте, щільне населення та швидкий розвиток того чи іншого недалеко розташованого передмістя сьогодні вже є фактором, при будівництві ТРЦ на околицях Києва. Тому ми поки що не бачимо жодного регіонального ТРЦ серед перспективних проектів у передмісті, але, все більше нових київських проектів, розташовуються з розрахунку на потоки як Києва, так і області.
Всі ці фактори не мають впливу на розвиток більш спеціалізованих та дрібних проектів: мова про розвиток продуктових мереж та мікрорайонних ТЦ, що виступають елементом інфраструктури нових великих житлових комплексів та мікрорайонів. Популярними групами товарів є продукти, товари повсякденного вжитку, товари імпульсної торгівлі, аксесуари, різноманітні сервіси, кафе та ресторани та розважальні заклади для дітей. Окремий сегмент розвитку також складають спеціалізовані ТЦ з брендами для будівництва, ремонту, облаштування оселі та садівництва.
Всього у Київській області налічується більше 200 тис кв. м. площ торгівельно-розважальних центрів. До найбільших слід віднести такі об'єкти, як ТРЦ Термінал в Броварах, ТЦ Гермес в Білій Церкві, ТЦ Модуль в Бучі, де нещодавно відкрили оновлений Епіцентр.
У 2019 році на ринку відкрилися:
Cherry mall — 12 тис. кв. м., мікрорайонний торговий центр у Софіївській Борщагівці.
ParkSmall — 5 тис. кв. м., мікрорайонний торговий центр у Крюківщині.
Arax — 10 тис. кв. м., спеціалізований (мебливий) центр на Окружній дорозі.
У 2020 році вже відрився ТЦ City Market у Гостомелі (2 216 кв. м.) До майбутньої пропозиції слід віднести, ТРЦ Avenir Plaza, що будується разом з новим житловим комплексом Гранд Бурже в місті Буча, поруч з ТЦ Модуль і його відкриття заявлене на другу половину 2020 року.
Передумовою розвитку торгово-розважальних комплексів в Київському регіоні є поява нових великих житлових комплексів, конкуренція між забудовниками зростає і тому вони шукають нові можливості привабити потенційних інвесторів, розбудовуючи власну інфраструктуру комплексу.
Наприклад, це побудова Continent Mall, Continent Ray Mall, Avenir Plaza в Бучі, котрі зводять забудовники житлових комплексів. Невеликі мікрорайонні проекти створюються і поза межами ЖК, у місцях критичного росту населення — наприклад, ТРЦ Cherry mall, що відкрився у Софіївській Борщагівці, або Наше Небо, що відкрився декілька років тому.
Передмістя Києва сьогодні - також майданчик швидкого розвитку мереж продуктових супермарктів — АТБ, Novus, брендів Fozzy group та інших.
Таким чином, Київська область має значний потенціал як ринок роздрібної торгівлі, проте, поки що, в сегменті товарів щоденного вжитку. Забудова передмість, їх розвиток та поступове територіальне та економічне приєднання до міста, скоріш за все, стимулюватиме зміщення розташування торгівельних обˈєктів, проте, це більш довгострокова перспектива.