Якщо заплутались у посадах громадських та благодійних організацій
Останні роки стали розквітом громадського сектору в Україні. Практично у кожному населеному пункті, навіть у маленьких селах, активісти та ініціативні групи об'єднались у громадські та благодійні організації. Потрапляючи із будь яких інших галузей економіки в громадський сектор, люди часто не розуміють юридичні тонкощів такої діяльності та допускають правові помилки, які я хочу розібрати у даній статті.
Перше, розберемо такий аспект діяльності, як безоплатні посади відповідно статуту.
Наприклад, безоплатне управління/керування Товариства із обмеженою відповідальністю може здійснювати її засновник (власник), про що вищим керівним органом затверджується відповідне рішення (протокол), та трудовий договір не укладається. При цьому, звісно, цей засновник може отримувати дивіденди від діяльності ТОВ.
А безоплатне управління/керування даними громадськими та благодійними організаціями вже передбачено їх статутами та установчими зборами, на яких обирається склад керівних органів. І на відміну від підприємницьких юридичних осіб, громадські та благодійні організації не можуть розподіляти майно та кошти між засновниками.
Такими статутними безоплатними органами є:
1. Вищий колегіальний орган, який складається із усіх членів організації та має максимальні права: Загальні збори (членів Організації) або інші назви.
2. Колегіальний орган для оперативного управління, що має обмежені права: Правління або інші назви.
3. Одноособовий орган для оперативного управління та підписання документів, має обмежені права.
Тут цікаво те, що при написанні статуту такий одноособовий орган може бути названий будь яким чином: Голова Правління, Директор, Президент тощо. Навіть мати схожу назву на ту, що передбачена у Класифікаторі професій України. При цьому треба пам'ятати, що така схожість назв не робить їх ідентичними.
Звичайно, не потрібно укладати волонтерські договори із жодною особою, яка здійснює керування організацією безоплатно відповідно до статуту та установчих зборів. За замовчуванням усі керівні органи, вказані у статуті громадської та/або благодійної організації, - це безоплатні посади, які передбачені спеціальним законодавством (хоча і не деталізовані ним): Закон України “Про громадські об'єднання” та Закон України “Про благодійну діяльність та благодійні організації”.
Оплачуванні посади.
Якщо Ви хочете працевлаштувати вашого керівника організації саме по трудовому законодавству, щоб ця людина отримувала заробітну плату, то Ваші кроки.
1 Етап: Обрання посади керівнику організації відповідно до Класифікаторі професій України та пояснень до нього Довідника професій (містить 87 тематичних випусків).
Такими оплачуваними посадами є: КОД 1143. “Вищі посадові особи академій наук і громадських організацій в соціально-культурній сфері”, 1143.4. “Вищі посадові особи інших громадських організацій в соціально-культурній сфері” , а саме: Код 1143.4 - Вища посадова особа громадської організації (у галузі культури, освіти, благодійності, прав людини та ін.); Голова (інша вища посадова особа) відділення громадської організації (гуманітарної, спеціалізованої). Тобто нормотворець дає право громадським організаціям самостійно обрати назву оплачуваної посади. Часто обирають назву Голова організації чи щось подібне. Назва може співпадати з неоплачуваною статутною посадою.
Якщо це благодійна організація або благодійне товариство, то може підійде: 1210.1. “Керівники підприємств, установ та організацій”, а саме: “1210.1 Директор виконавчий”. А ось посада 1210.1 “Голова Правління” використовується саме ОСББ, тому без індивідуальної консультації інспекції по труду я б не радила обирати цю назву.
2 Етап: Затвердження відповідного рішення (протокол) вищим колегіальним органом (Загальні збори тощо) або у разі делегування питань - колегіальним органом, що здійснює оперативне управління організації (Правління тощо). У цьому рішенні/протоколі має бути вказано, що вищим органом погоджено надання керівнику організації оплачуваної керівної посади, яка не передбачена статутом, а також зазначена назва посада, що відповідає Класифікатору професій України, та термін призначення.
Не бажано цей етап пропускати і назначати керівника організації просто кадровим наказом. У статутах та установчих зборах більшості організацій жодним чином не описана можливість керівників організації (Голова Правління, Директор, Президент тощо) отримувати оплачувану керівну посаду. І коли він самостійно кадровим наказом назначає себе на таку оплачувану посаду, то ніби “переступає” через рішення установчих зборів, на яких його призначали саме на безоплатну посаду. При внутрішньому конфлікті будь хто із членів організації/Загальних зборів може оскаржити у судовому порядку таке призначення керівника організації на оплачувану посаду без згоди вищого керівного органу.
3 Етап: Підписання наказу про призначення та оформлення необхідного пакету кадрових документів. У даному випадку керівник організації оформляє наказ сам на саме. Наприклад, Голова Правління підписує кадровий наказ про призначення себе на оплачувану посаду Директором виконавчим.
Надання оплачуваних послуг.
Крім цього кожен із осіб, які мають безоплатні та, навіть, оплачувані посади в організації, мають право надавати оплачувані послуги відповідно до: Цивільного законодавства України — це так званні договори ЦПД/ЦПХ, цивільно — правові договори, які надаються фізичними особами; Цивільного та Господарського права України — це договори надання послуг та виконання робіт Фізичними особами підприємцями.
У таких договорах, як ЦПД, так із ФОП, не вказується жодна посада, а тільки надані відповідно даного договору послуги та/або виконані роботи. При цьому ФОП не може надавати послуги по керуванню/управлінню організації, а тільки організацію/координування окремого проекту. По ЦПД фізична особа може здійснювати в короткостроковий термін (на період реалізації проекту) управління організації в цілому, так і окремим проектом.
У договорах із ФОП надані послуги та виконанні роботи мають чітко відповідати КВЕДам, наявним у цього ФОП. Їх можна перевірити безоплатно онлайн у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Я взагалі раджу у договорах із ФОП вказувати відповідність послуг та/або робіт конкретним КВЕДам - це полегшує ФОПам процедуру здачі звітності (їм не треба шукати, по яким саме КВЕДам була здійснена діяльність у цей квартал), і зменшує кількість порушень (в локдаун в червоних зонах використання окремих КВЕДів обмежено).
Можлива така ситуація, коли є накладання окремих оплачуваних та безоплатних посад, оплачуваних послуг. Це не заборонено, бо регулюється різними видами законодавства України.
Маша - Голова Правління (безоплатна посада, спеціальне законодавство) та Директор Виконавчий (трудове законодавство, оплачувана посада) Благодійної організації Х, надає цій Благодійної організації Х послуги із організації окремого заходу по ЦПД (цивільне законодавство) та послуги із перекладу, як ФОП (частково цивільне та господарське законодавство).
Подібна ситуація із іншими членами колегіальних органів, таких як: члени Правління (або інша назва колегіального органу, що здійснює оперативне управління) та, навіть, членів Загальних зборів (або інша назва вищого колегіального органу).
Данило - член Правління (безоплатна посада, спеціальне законодавство) та Менеджер (управитель) з питань регіонального розвитку (код 1474, оплачувана посада, трудове законодавство) Громадської організації Z, надає цій Громадської організації Z освітні послуги по ЦПД (цивільне законодавство) та організаційні послуги (у рамках окремого проекту), як ФОП (частково цивільне та господарське законодавство).
Звичайно, донори мають власні обмеження щодо залучення осіб у проекти та керування організацією в цілому. Дана стаття стосується лише вимог із боку українського законодавства.
Дякую за увагу.