Парламент прийняв державний бюджет-2025. «Пологи» документу були складними, про це я писала в декількох блогах та дописах у FB, але, як кажуть фінансисти, краще проблемний бюджет, ніж його відсутність.

Об’єктивно підготувати якісний кошторис воюючої країни, частина територій якої окуповані й кожного дня зазнає руйнівних ракетних і «шахедних» атак, неможливо апріорі. Тим не менш, влада ускладнила собі життя низкою незрозумілих рішень, що не залежать від війни.

Наприклад, ухвалений в цілому бюджет-2025 передбачає надходження 141 млрд грн від підвищення податків, як це передбачено прийнятим Радою законопроектом №11416-д. Останній досі не підписаний Президентом, хоча термін, відведений на це законодавством, сплив.

Вперше в історії незалежної України маємо ситуацію гібридної реальності, коли держава думає, що податки підвищені, а платники податків не мають цьому підтвердження у вигляді підписаного гарантом відповідного закону.

Не можу обійти увагою дуже дивний підхід до фінансування президентської ініціативи роздати всім українцям по 1 тис грн на купівлю товарів і послуг українського виробництва. Уряд вирішив витратити на це 31,7 млрд грн. Поки що «знайшли» 9,7 млрд грн у Фонді безробіття, хоча нещодавно керівник українського Уряду наголосив на актуальності вирішення проблеми безробіття. Де Кабмін збирається взяти решту коштів на президентську ініціативу, поки невідомо.

Це не кажучи про те, що просто роздавати гроші у воюючій країні, коли кожна копійка, отримана з податків чи допомоги міжнародних партнерів, на вагу золота, - взагалі не дуже логічна і вдала ідея. Також нелогічно запевняти бізнес в необхідності підвищення податків, бо не вистачає на армію, а потім вдатися до відвертого популізму.

Більшість проблем, пов’язаних із соціальною справедливістю, про які я писала раніше, у бюджеті-2025 не будуть вирішені. Головна з них – підвищення прожиткового мінімуму, на основі якого визначаються державні соціальні гарантії та стандарти. Я пропонувала підвищити прожитковий мінімум до 8 тис грн, що відповідає розрахункам Мінсоцполітики, але, на жаль, Уряд залишив цей показник незмінним.

Але не все так погано, в останній момент в документі з’явилися декілька позитивних змін, які свідчать, що Уряд, хоча і частково, але дослухався до поданих депутатами правок.

Зокрема, громадам залишили 4% ПДФО, окрім військового, отже, сумарно в 2025 році вони отримуватимуть в місцеві бюджети 64% надходжень від цього податку. Також прифронтові громади отримали право не перераховувати реверсну дотацію до державного бюджету. На мою думку, тут держава могла зробити більше, особливо для регіонів, що прийняли у себе найбільшу кількість вимушених переселенців (або ВПО).

Безумовно, позитивним є рішення закласти у бюджет-2025 12 млрд грн на доплату вчителям (з 1 січня кожному вчителю щомісяця доплачуватимуть по 1 300 грн, а з 1 вересня – до 2 600 грн), однак інші педагоги залишилися поза увагою влади. Щодо вчителів, то вирішення питання про підняття їхніх зарплат залишається відкритим. Люди хочуть стабільності, а не доплат, які можуть бути, а можуть не бути.

Дуже позитивною новелою бюджету-2025 є рішення зарахувати 90 млрд грн кредиту, який Великобританія наддасть Україні, як частину $50 млрд кредиту G7, – до спецфонду з цільовим призначенням на покриття військових видатків. Це буде вперше, коли заморожені російські активи напряму працюватимуть на Сили Оборони України. Гарний приклад для інших наших міжнародних партнерів.

На мою думку, вважати бюджет-2025 остаточно ухваленим навряд чи варто. Враховуючи складну специфіку воєнного часу, головний фінансовий документ країни може бути неодноразово переглянутий. Важливо пам’ятати, що 35 млрд євро від ЄС та 20 млрд доларів від США за рахунок заморожених російських активів – це гроші обіцяні, але ще не надані. Нагадаю, що потреба у зовнішньому фінансуванні України на 2025 рік складає 38,4 млрд доларів. Тобто по факту маємо величезну потенційну загрозу невиконання запланованих витрат.

Ризиків взагалі багато: можливе скорочення обсягів допомоги від США за президентства Трампа, загострення ситуації на фронті, руйнівні наслідки для економіки через можливі зимові блекаути або підготовка до виборів після зупинки бойових дій з обов’язковим популістичним збільшенням соціальних видатків.

Не сприймайте бюджет 2025 року, як результат, це, скоріше процес, що триває із змінною швидкістю. Такими є реалії війни та реалії державного управління, що здійснюється чинною владою. Найближчі три місяці покажуть, чи зможемо ми розраховувати на обіцяну партнерами допомогу і без критичних проблем пройти наступний бюджетний рік.

Але це не означає, що влада має сидіти та чекати, поки на неї «з неба» впадуть мільярди доларів, потрібно шукати власні джерела наповнення бюджету. Боротьба з тіньовими схемами та скорочення неефективних витрат – це те, що ми маємо зробити власноруч, не чекаючи допомоги від Заходу.