Захист культурно-історичної спадщини
І єврейська діаспора зробила вагомий внесок у розвиток міст та селищ, формування культури регіонів, релігійної і не тільки. Вона залишила по собі чимало пам’яток культури, які щороку відвідують у релігійних та туристичних цілях понад 200 000 туристів. Їх кількість могла би збільшуватися, адже чимало пам’яток на території України потребують догляду та картографування.
На сьогоднішній день в Україні існує Публічна частина Державного реєстру нерухомих пам'яток України (http://publicregistry.heritage.in.ua/), але даний реєстр необхідно вдосконалювати та постійно оновлювати.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів «Про затвердження Порядку визначення категорій пам’яток культурною спадщиною» № 452 від 22 травня 2019 року передбачається порядок визначення категорій пам’яток для внесення об’єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам’яток України як національного, так і місцевого значення. Так об’єктами культурної спадщини, які вносяться до Реєстру за категорією місцевого значення, визначаються пам’ятки національної меншини чи регіональної етнічної групи.
На нашу думку, актуальним на даний час є систематизація процесів організації та фінансування сфери охорони культурної спадщини в Україні. Тому ми пропонуємо наступні заходи:
1) виявлення та картографування культурно-значущих пам’яток єврейського минулого із занесенням їх до Державного реєстру нерухомих пам’яток України;
2) збільшення розміру державної субвенції місцевим бюджетам для приведення пам’яток культурної спадщини в привабливий вигляд та здійснення належного догляду за ними;
3) проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи з населенням України з метою зацікавлення їх у відвідуванні пам’яток національних меншин.
Збереження культурної спадщини єврейського народу в Україні сьогодні ‑ це можливість передати майбутньому поколінню цінності та традиції і розбудовувати українсько-єврейський культурний діалог.