Навесні 2024 цей метал дорожчав, і учасники ринку бачили в цьому оптимістичний сигнал. Однак тренд розгорнувся, і ось уже кілька місяців поспіль мідь дешевшає через затяжну стагнацію в Китаї.

Мідь, що дорожчала на початку року, дала аналітикам привід чекати на швидке відновлення світової економіки. Однак зростання змінилося падінням. Тримісячні ф'ючерси на мідь на Лондонській біржі металів (LME) опустилися з піку $10 889 за тонну 20 травня на 15%, до $8990 за тонну 14 листопада. Аналогічна картина спостерігалася і на біржі Comex, підрозділі Нью-Йоркської товарної біржі, де тримісячні ф'ючерси впали на 18,6%, з піка $5 за фунт ($11 023 за тонну) 20 травня до $4,07 за фунт ($8973 за тонну) 14 листопада. Щоправда, до 20 листопада ціна на LME піднялася на 1,1% до $9090 за тонну, а на Comex — на 2,5% до $4,17 за фунт ($9193 за тонну).

У всьому винен Китай

Причини падіння ціни на мідь можна поділити на три компоненти: по-перше, перемога Дональда Трампа на президентських виборах у США створює ризик запровадження високих митних тарифів на американський імпорт, насамперед із Китаю. Цей факт ставить під загрозу зростання світової економіки, а отже, і промисловий попит на кольорові метали. Своєю чергою мідь вкрай чутлива до стану світової економіки, тому збільшення ймовірності глобальної рецесії спричиняє падіння цін на метал.

Міжнародна дослідна група з міді (ICSG) зазначає, що цього року у світі утворився значний профіцит міді. Вона збільшила свій прогноз щодо надлишку рафінованого металу цього року до 469 000 т з попередньої оцінки 162 000 тонн. Минулого року, за оцінкою ICSG, світ зіткнувся з дефіцитом міді 53 000 тонн. За даними групи, виробництво первинного та вторинного (з лому та відходів) рафінованого металу цього року може збільшитися на 4,2%, до 27,63 млн тонн, до попереднього періоду, тоді як споживання зросте всього на 2,2%, 27,15 млн тонн. Також, згідно з попередніми розрахунками групи, лише за підсумками січня-серпня нинішнього року надлишок рафінованої міді на ринку становив 535 000 тонн при світовому виробництві 18,33 млн тонн і споживанні 17,80 млн тонн.

ICSG зазначає, що у 2024 році світове виробництво міді відновлюється після серії зупинок ряду заводів на технічне обслуговування, аварій та інших виробничих неполадок минулого року у великих країнах-виробниках, включаючи Чилі, Японію, Індію, Індонезію та США, а зростанню сприяє запуск нових та розширення старих підприємств у Китаї та Демократичній Республіці Конго, країнах, на частку яких припадає більше половини всього світового виробництва міді. Світове споживання рафінованої міді збільшиться шляхом зростання попиту в Китаї на 2% до 2023 року і на 2,4% за його межами, прогнозує ICSG, не наводячи конкретних обсягів за окремими країнами. Китай споживає близько 55% світової міді, імпортуючи близько двох третин цього обсягу у вигляді мідної руди, концентратів і катодної міді. Третьою причиною негативного впливу на ціну міді є сумніви інвесторів щодо ефективності заходів китайського уряду зі стимулювання національної економіки. Китайська компанія Eagle Metal International, на яку припадає близько 10% обсягу імпорту міді в країну, визнала, що для підтримки попиту на мідь у країні необхідні серйозніші економічні стимули.

Китай є найбільшим споживачем міді, тому будь-які зміни у структурі його економіки вважаються значущими для цього ринку. Цього року китайська економіка сповільнилася: за січень-вересень ВВП країни зріс на 4,8% порівняно з 5,2% за аналогічний період минулого року, а в ІІІ кварталі ВВП Китаю додав 4,6% за прогнозу в 5%. Навесні мідь почала рости, зокрема, на очікуваннях ефекту від стимулюючих заходів у Китаї. Але оскільки вибухового економічного зростання не сталося, ціни знову стали падати.

Останнє зниження вартості міді разом з іншими сировинними товарами зумовлене підсумками виборів у США, що призвело до ралі в доларі та падіння цін на сировинні товари. Обрання Трампа несе в собі ризик для Китаю, який полягає в неоднозначному майбутньому торгово-економічних відносин між двома країнами. Загалом ситуація на сировинних ринках розвивається за цілком передбачуваним сценарієм. Перемога Трампа призвела до зміцнення долара США та послаблення юаня. Значення індексу американського долара (DXY) 5 листопада, напередодні оголошення перемоги Трампа, становило 103,2, а на 15 листопада індекс піднявся практично до дворічного максимуму 106,7, тоді як юань послабився до долара з 7,1 до 7, 23. Дана динаміка на валютних ринках і очікування більш яструбиної політики ФРС призвела до зниження ціни на метали — мідь впала нижче за $9200 за тонну, втративши близько $700 за тонну з моменту обрання Трампа.

Падіння цін може сповільнитися

ICSG розраховує, що нинішня ситуація на ринку міді може змінитись наступного року. За її розрахунками, виробництво у 2025 році зросте лише на 1,6%, до 26,556 млн тонн, тоді як споживання збільшиться на 2,7%, до 27,875 млн тонн, і таким чином профіцит скоротиться у 2,4 раза, до 194 тисячі тонн.

З погляду попиту мідь китайська економіка демонструє позитивну динаміку. Привертає увагу сильна статистика продажів нерухомості в Китаї в жовтні — продаж квартир у нових будинках у містах першого ешелону зріс у річному вирахуванні на 14%, тоді як зростання на вторинному ринку перевищило 40%. Що стосується ситуації на валютних ринках, подальше значне зміцнення долара США має невисоку ймовірність, а Китай навряд чи допустить значне ослаблення юаня нижче 7,30 до долара.

Сировинні та валютні ринки зіткнулися з надмірною реакцією на обрання Трампа і можуть скоригуватися у позитивний бік у міру надходження більш детальної та структурної інформації про економічну політику нової президентської адміністрації у США. Китай продовжує нарощувати встановлену потужність в енергетичному секторі як за рахунок класичної генерації, вугільної, газової та атомної, так і за рахунок відновлюваних джерел енергії, що веде до зростання споживання міді. Індія також демонструє зростання попиту на мідь, що оцінюється в 10-12% на рік на середньостроковому горизонті.

На користь можливої підтримки цін на мідь говорить і недавнє рішення Пекіна скасувати з 1 грудня виплату експортерам алюмінію та міді компенсацій у розмірі 13% експортного мита за вивезений метал, що може знизити обсяги китайського експорту. Нещодавнє рішення скасувати повернення експортного мита на мідь з боку КНР почасти позитивне для глобальних цін.