На карті світу Україна займає 68-е місце за індексом якості життя – 115 – у рейтингу це значення кваліфікується як низьке. Ці дані пропонує одна з найбільших у світі краудсорсингова платформа Numbeo. П’ять країн, що перед нами – росія, Туніс, Бразилія, Аргентина, Вірменія, після нас – Азербайджан, Марокко, Колумбія, Чилі, Казахстан. Топ-5 країн за індексом якості життя: Люксембург (220), Нідерланди (211), Данія (210), Оман (209) і Швейцарія (205). Як бачимо, від лідера рейтингу індексу якості життя Люксембурга Україну відділяє 105 одиниць. 

Повна таблиця з даними тут: https://www.datawrapper.de/_/LDAjT/

Критерії, які визначають індекс якості життя, є вимірювальними і є сумою таких індексів, як купівельна спроможність, безпека, охорона здоров’я, вартість проживання, співвідношення ціни нерухомості до доходу, час поїздок на роботу, забруднення та клімат. До прикладу, в Україні найнижчий індекс вартості проживання – майже 27. Сюди належать витрати на ресторани, ринки, транспорт, оренду житла, комунальні послуги, спорт, розваги, догляд за дітьми, одяг, місячну оренду, купівлю житла і заробітна плата. Індекс купівельної спроможності в Україні – майже 52, що вважається низьким.

https://www.datawrapper.de/_/UIzNq/

Ми порівняли індекс якості життя у двох великих містах України – Львів та Дніпро.

https://www.datawrapper.de/_/ovFbe/

Як видно, дуже низьким показником в обох мітах є індекс вартості життя – Львів – 27, Дніпро – 28.

Економічні показники.

За індексом купівельної спроможності обидва міста класифікуються як «низькі», проте Львів (55.84) демонструє дещо кращі показники порівняно з Дніпром (43.22). Це вказує на те, що доходи львів’ян можуть бути трохи вищими або витрати організовані таким чином, що забезпечують кращу купівельну спроможність.

Безпека, здоров’я.
Зважаючи на війну, лінію фронту та можливість ураження, Львів отримав «високий» бал (62.25), тоді як Дніпро – «помірний» (46.10). Подібна картина повторюється і з індексомохорони здоров’я, де Львів (61.01) опиняється на рівні «високий», а Дніпро (53.91) – «помірний».

Клімат, вартість життя
За кліматичним індексом обидва міста отримують високий рейтинг (Львів – 69.61, Дніпро – 69.52). Щодо вартості життя, ситуація теж схожа: обидва міста знаходяться в категорії «дуже низький».

Нерухомість і транспорт
Міста демонструють високе співвідношення ціни нерухомості до доходу (Львів – 13.95, Дніпро – 12.00). Це означає, що, незалежно від доступності повсякденних витрат, купівля житла є викликом для середньостатистичного мешканця. Також індекс часу поїздок на роботу знаходиться на подібному рівні (Львів – 31.88, Дніпро – 33.49), що вказує на схожу ефективність транспортної інфраструктури в обох містах.

Екологія
Значна різниця за індексом забруднення – Львів оцінюється як «помірний» (49.02), а Дніпро потрапляє в категорію «дуже високий» (80.71).

Загальний індекс якості життя
Підсумовуючи всі показники, видно, що Львів демонструє «помірний» рівень якості життя (135.80), тоді як Дніпро отримує «дуже низький» показник (99.67).

Для порівняння з українським Львовом, де, за даними Вікіпедії, чисельність населення приблизно 728 тис. ми взяли іспанське місто Сарагоса, чисельність населення якого – близько 725 тис.

https://www.datawrapper.de/_/S03Xd/

Економіка, купівлі

Сарагоса має високий індекс купівельної спроможності (93.91), що свідчить про відносно високі доходи мешканців у порівнянні з цінами на товари та послуги. У Львові цей показник суттєво нижчий (55.84), що вказує на менш сприятливу економічну ситуацію для споживачів.

Безпека та екологія

Обидва міста мають високі індекси безпеки, зрозуміло, що у Львові (62.25) він нижчий, оскільки Україна перебуває у реаліях війни. Щодо екології, то рівень забруднення в Сарагосі нижчий (34.10), тоді як у Львові цей показник вищий (49.02), сюди відносимо і промисловість, і забруднення повітря.

Проживання і витрати

Індекс вартості життя у Львові набагато нижчий (27.1) порівняно з Сарагосою (49.49). Це може означати, що витрати на проживання у Львові суттєво доступніші, хоча співвідношення ціни нерухомості до доходу у Львові вище (13.95), що ускладнює купівлю житла для середньостатистичного мешканця.

Індекс якості життя

Сарагоса демонструє дуже високий рівень загальної якості життя (189.31), що значно перевищує Львів (135.80).

На цьому філософію (навколо) цифр про якість життя українців і решти світу припиняю, натомість поговоримо про зарплати.

У світовому рейтингу від краудсорсингової платформи Numbeo Україна посідає 87-ме місце за середньомісячною чистою зарплатою (після оподаткування). Вона становить близько 465 $ (19 тис. грн). Якщо порівнювати з Нігерією, де аналогічна цифра становить 130 $ (5 тис. грн) чи з Венесуелою, де середня зарплата – 197 $ (8 тис. грн), про 46 $ (майже 2 тис. грн) у Сирії взагалі не згадую, – то наче відрив великий, але, якщо співставити з даними США, де аналогічна сума 4 тис. $ (180 тис. грн), Люксембург – 6 тис. $ (262 тис. грн), Швейцарія – 7 тис. $ (295 тис. грн), то коментар як і числовий контраст середньомісячних зарплат суттєво відрізнятиметься. Якщо коротко – то цифри – гучний сигнал про необхідність ефективних реформ у державі.

Повна таблиця з даними тут: https://www.datawrapper.de/_/LWxDF/

Візуалізовані цифри є ранжуванням країн за економічним показником. Щоб підсилити розуміння фінансового еквівалента, поруч із традиційними грошовими символами США, я додала українські гривні.

Топом глобальної економічної стрімкості, як бачимо, є Швейцарія та Люксембург. Далі рейтинг очолюють США, Ісландія, Сінгапур, Данія.

Середній сегмент статистичного рейтингу включає країни Західної та Центральної Європи: Нідерланди, Норвегія, Австрія, Великобританія, Німеччина, а також інші розвинуті держави. Тут за абсолютними величинами спостерігається зниження показників порівняно з глобальними лідерами, але рівень залишається «доволі високим». Зайвим буде нагадати, що стосовно України тут є нюанс – не географічного характеру, але слово «воєнний», я б теж за дужки не виносила.

Нижня частина рейтингу – держави, перед якими стоять економічні виклики до структурні труднощі. Це країни, що мають значно нижчі показники. Наприклад, Україна займає 87-ме місце з показником 465 $ (19 тис. грн), що свідчить про суттєве очевидне економічне відставання від країн Західної Європи чи Північної Америки. Ще нижчими є показники таких держав, як Камерун 157 $ (6,5 тис. грн), Куба 35 $ (1,5 тис. грн).

До слова, попри запроваджені цивілізованим світом економічні санкції, станом на сьогодні, 18 травня 2025 року, за даними Numbeo, у росії аналогічна середньомісячна зарплатна сума становить 844 $ (35 тис. грн), а в рейтингу країна-агресор займає 58 місце.

Як підсумок, скажу, що аналіз статистичних даних очікувано підкреслює традиційну картину глобальної економічної нерівності/різноманітності. Фактори і чинники, які цьому сприяють чи зумовлюють сьогодні не розглядаємо.