З житлом і роботою: як змінюється філософія проєкту "Прихисток"
Понад три з половиною роки ініціатива "Прихисток" допомагала вимушеним переселенцям шукати безкоштовне житло. Завдяки ініціативі понад мільйон людей змогли знайти тимчасовий дім в момент, коли найбільше цього потребували – тікаючи з окупації або від обстрілів.
Але за цей час змінилися і виклики, і запити людей. Саме тому ми, як засновники, вирішили відреагувати на потреби часу та змінити філософію проєкту. Сьогодні ми готуємо запуск нового етапу – "Прихисток. Робота". Це буде оновлений сайт, який об'єднає в собі одразу дві найбільші потреби для наших переселенців: житло та роботу. На сайті люди зможуть знайти вакансії з житлом, і за потреби спланувати свій переїзд на нове місце.
Наша мета – допомогти внутрішньо переміщеним особам швидше укорінитися в новому місті: не просто знайти дах над головою, а й зрозуміти, як жити далі, чим займатися, як відновити свою незалежність через доступну роботу. Проєкт вже на низькому старті, а поки команда "Прихистку" веде перемовини з роботодавцями, обласними військовими адміністраціями, великими бізнес-асоціаціями та Міністерством соціальної політики України, яке відгукнулось на нашу ідею та погодилося бути партнером проєкту.
Робота для ВПО Ми всі пам'ятаємо, наскільки критично важливо було знайти житло у 2022-му. Але сьогодні житло – це вже лише частина рівняння. Люди хочуть і мають право на повноцінне життя. І найчастіше запит, який ми зараз чуємо від ВПО, – це питання роботи.
На жаль, статистика свідчить, що працевлаштування ВПО відбувається повільніше, ніж серед населення загалом. За даними державної служби зайнятості, з початку 2025 року до служби зайнятості звернулися 59 тис. ВПО, з яких 43 тис. отримали статус безробітного. З них 19,3 тис. були працевлаштовані – тобто 45 % тих, хто звернувся по допомогу. Тож понад 55% ВПО все ще залишаються без роботи, в той час як середній рівень безробіття по країні в червні склав лише 12%.
Тобто, бачимо великий перекіс у питанні працевлаштування не на користь ВПО. Чому так? Бо переміщення – це завжди стрес і втрата зв'язків. Люди часто не знають місцеву ситуацію, мають труднощі з перекваліфікацією або просто фізично не встигають адаптуватися. А ще часто бояться переїжджати в інші регіони, бо не впевнені, що знайдуть роботу.
І саме тому, як і 3,5 роки назад, зараз ми хочемо дати людям простий та чіткий алгоритм дій та єдиний майданчик, де вони змогли б знайти і житло, і роботу. "Житло – поруч, робота – поруч. Люди, які допоможуть – теж поруч", – таким є слоган нашої ініціативи. Ми хочемо, щоб люди бачили: можна не боятися починати з нуля.
Міністерство соціальної політики підтримує проєкт Вакансії з житлом зараз вже стають стійким трендом. Цьому є кілька причин, головна з яких – кадровий голод на місцях. Роботодавці шукають людей по всій країні, і готові створювати спеціальні умови для своїх працівників. З іншого боку, пошук роботи для ВПО також є важливою складовою інтеграції. Це добре розуміють в Міністерстві соціальної політики.
Наша команда – волонтерська. Але я дуже рада, що нашу ідею підтримує профільне Міністерство соціальної політики, яке щодня працює з потребами ВПО.
Минулого тижня ми уклали Меморандум про співпрацю з міністерством щодо проєкту "Прихисток.Робота". Дякуємо за чітку позицію міністру соціальної політики Оксані Жолнович, а також першій заступниці міністра Дарині Марчак.