Що обрати, коли ваші обороти зростають: залишитися ФОПом надалі, чи створити компанію? Це питання рано чи пізно постає перед власником бізнесу, котрий масштабується. А другий ФОП на товариша чи родича – не завжди надійно, та може бути розцінено органами контролю як дроблення бізнесу. Адже існує ризик потрапити під фінмоніторинг і бути притягнутим до відповідальності за несплату податків.

Саме тому ФОПи 3 групи, які близькі до перевищення ліміту в 9 336 000 грн, часто задумуються про створення ТОВ з 1 учасником. Це значно вища відповідальність, але водночас можливості для співпраць з контрагентами, які надають перевагу компаніям.

Пропоную вашій увазі невеличке роз’яснення про специфіку такого товариства.

Переваги ТОВ з одним учасником

На відміну від ФОПів, відповідальність учасника ТОВ настає лише в межах його внеску до статутного капіталу. І учасником судового спору чи виконавчого провадження є юридична особа, а не її єдиний учасник. Тож на активи засновника не буде накладено стягнення.

Також засновник ТОВ має право продавати бізнес чи його частку, здійснивши зміни у складі учасників.

Законодавством не встановлено вимог до мінімального розміру статутного капіталу ТОВ. Тож можна внести хоч 10 гривень.

Також одноосібне ТОВ можна створити за 1 робочий день через нотаріуса, ЦНАП чи Дію (якщо обираєте модельний статут).

Документація значно простіша, ніж у товаристві з кількома вкладниками. Адже достатньо рішення учасника ТОВ для розв'язання будь-яких питань.

Не потрібно створювати додаткових інституцій, наприклад, наглядової ради чи ради директорів.

У такому ТОВ оперативно ухвалюються рішення та не виникне ситуації, коли потрібно місяцями й роками очікувати на інших учасників для їхньої участі в загальних зборах. Особливо за “патового” співвідношення часток по 50%.

Це одна з оптимальних форм господарювання для невеличких підприємств. Окрім того, деяким контрагентам є принциповою наявність ТОВ (особливо платникам ПДВ).

До того ж це більш надійно, ніж створювати +1 ФОП на друга чи родича. І не буде розцінено ДПС та Держфінмоніторингом як дроблення бізнесу та ухилення від сплати податків.

Недоліки ТОВ з 1 учасником

Більшість підприємців, хто ще не досяг доходу 9 336 000 грн на рік, надають перевагу ФОП.

Основним мінусом наявності компанії є складність бухгалтерського обліку та оподаткування ТОВ. Це може бути або загальна система, або спрощена (3 група).

Кошти виводити значно складніше, у порівнянні з ФОП, адже це дозволено робити або через дивіденди, або через поворотну фінансову допомогу, або через отримання заробітної плати. ФОП, до слова, може переказати кошти на картку за 5 хвилин у додатку банку, і не повинен сплачувати жодних податків за таку операцію.

Як створити ТОВ з одним учасником

Можна зареєструвати ТОВ через ЦНАП, нотаріуса чи навіть Дію. Останній варіант допускається, якщо обрати модельний статут.

Перш за все, потрібно визначити, хто буде засновником, та обрати КВЕДи (види послуг).

Треба подати такі установчі документи ТОВ:

  • статут;
  • рішення про створення ТОВ;
  • реєстраційна картка;
  • інформація про структуру власності;
  • копія паспорта кінцевого бенефіціарного власника, засвідчена нотаріальним чи електронним підписом.

Реєстрація ТОВ з одним учасником є безплатною. Після створення, компанія береться на облік у ДПС за місцем знаходження.

Особливості управління одноосібним ТОВ

Ряд питань, які належать до компетенції загальних зборів, учасник ТОВ вирішує одноосібно. І замість протоколу загальних зборів оформлюється рішення одноосібного учасника. Прибуток товариства отримує повністю він, і має право визначити, з якою періодичністю виплачувати собі дивіденди.

Хто може бути учасником ТОВ? Це будь-яка фізична або юридична особа. Компанія також має змогу подати документи на реєстрацію нового товариства.

Основні обов’язки учасника ТОВ відповідно до Закону України “Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю” (стаття 6) – це дотримання статуту та виконання своїх рішень.

Саме директор ТОВ несе відповідальність за сплату податків, виплату заробітних плат працівникам і управління в цілому. Власник може або займати цю посаду сам, або призначити будь-яку іншу особу за трудовим договором.

Одноосібний учасник має тримати руку на пульсі та бути в курсі усіх змін законодавства. Тож наполегливо раджу обдумати, яка форма ведення бізнесу є оптимальною для вас, та скористатися юридичним і бухгалтерським супроводом. Адже неправильний вибір тягне за собою високі податки та більший обсяг зобов’язань.