На робочій групі продовжили доопрацьовувати до другого читання проект Закону про захист прав та законних інтересів боржників при здійсненні колекторської діяльності (реєстр. 2133). Три основні питання дискусії:
- який ЦОВВ має регулювати діяльність колекторських компаній?
- чи потрібно ліцензувати цей вид діяльності?
- чи дозволяти колекторам стягувати борги за ЖКП без рішення судів?
Моя позиція – найбільш релевантним ЦОВВ для контролю за діяльністю колекторів є Мін'юст. Бо, хоча деякі питання захисту прав громадян стосуються Держпродспоживслужби, найбільш резонансні та масштабні конфікти пов’язані саме з виселенням людей з їхніх помешкань та продажем цього житла колекторами. Тому Мін'юст, який контролює Державний реєстр речових прав на нерухоме майно та тримає у полі зору діяльність реєстраторів, є більш готовим до роботи з колекторами.
Щодо того, який принцип діяльності колекторів має використовуватися, моя думка – достатньо буде реєстрового принципу з чітко виписаними критеріями, без ліцензування, яке є більш обтяжливим для ринку саме з боку надмірного регулювання.
Стосовно ж того, чи дозволяти колекторам стягувати борги зі споживачів ЖКП, вважаю за потрібне здійснювати подібні контакти колекторів та боржників лише після винесення судового рішення про наявність у громадянина боргу за спожиті комунальні послуги.
На наступній робочій групі більш детально обговоримо ці питання, обов’язково залучимо широке представництво ЦОВВ та ринку.