Інвестиційні договори в ІТ сфері
Більшість IT проектіврано чи пізно приходять до того, що без зовнішніх запозичень неможливозабезпечити швидкий розвиток, або утриматися під натиском більш сильнихконкурентів. Співпраця з венчурними фондами і приватними інвесторами криє всобі досить багато ризиків для засновників бізнесу, тому метою юридичнихкомпаній, які працюють у цій сфері є допомога у юридично правильній побудовівідносин з венчурами і на максимально вигідних умовах. Проте і для інвесторівіснують певні вагомі ризики, пов’язані з інвестиційною діяльністю в ІТ сфері.
Підставою співпраціінвесторів з ІТ компаніями є інвестиційні договори.
Щодо структуриінвестиційного договору то, незважаючи на те, що кожен професійний інвесторпропонує свою форму, є кілька основних загальних розділів і пунктів, на яківарто звертати увагу при узгодженні операції. До таких розділів можна віднестинаступні:
- Комерційні таадміністративні умови здійснення угоди.
- Локалізаціяпов'язаних з інвестицією ризиків.
- Контроль над передачеюакцій.
- Стратегія виходувенчурного капіталіста.
Довгостроковий іризиковий характер інвестиційних відносин за договором вимагає більшскрупульозного відображення прав і обов’язків сторін, деталізації форм ірозмірів відповідальності сторін за невиконання або неналежне виконання умовдоговору, введення в умови контракту будь-яких видів забезпечення зобов’язань(застава, гарантія тощо).
Задля уникненняризиків, які можуть виникати при виконанні інвестиційного договору, вартодетально прописувати з яких етапів повинне складатися виконання договорів, атакож вчинення яких дій передбачає виконання конкретного етапу, або ж якийрезультат повинен бути наявний при закінченні цього етапу.
Крім того, уінвестиційному договорі варто передбачити форму звітування в результатізакінчення певного етапу виконання договору.
У випадку залученняіноземних інвестицій, варто пам’ятати, що такі інвестиції підлягають реєстраціїу місцевих державних адміністраціях. Для здійснення реєстрації потрібно податинаступні документи: три примірники інформаційногоповідомлення з відміткою територіального органу Міністерства доходів і зборівпро фактичне здійснення інвестицій; документи, що підтверджують формуздійснення іноземних інвестицій; документи, які підтверджують вартість іноземнихінвестицій.
На закінчення вартовідзначити, що, на жаль, інвестиційна практика у сфері інформаційних технологійпоки що є малорозвиненою на українському інвестиційному ринку, проте наявнізначні перспективи розвитку.