Інфляція 22,2 на середину 2022 року
На початку цього року радник президента Олег Устенко заявив, що інфляція в сировинній продовольчій групі товарів у 2022 році може становити від 10% до 20%. І це прогноз до війни. Сьогодні за даними НБУ, інфляція в Україні у річному вимірі склала 22,2%. За липень ціни зросли в середньому на 0,7%. Річний прогноз – 30%.
Зважаючи, що зараз війна і економіка України переживає не менші удари, чим отримує Україна через ракетні обстріли, ситуація з інфляцією не така вже й критична.
Відхилення від прогнозу зумовлювалося повільнішим, ніж очікувалося, зростанням вартості пального та цін на фрукти й окремі овочі, а також завдяки розширенню пропозиції.
Пришвидшилося до 11,7% зростання вартості непродовольчих товарів, зокрема автомобілів, товарів для дому, електроніки, фармацевтичних товарів і товарів особистого догляду. Зниження цін на одяг та взуття сповільнилося. Це пов'язано як із вичерпанням старих запасів, обмеженим постачанням нового товару та збільшенням витрат на логістику, так і з реалізацією відкладеного попиту через поступове повернення громадян до своїх місць проживання після евакуації.
Зростання вартості послуг пришвидшилося до 14,9%. Дорожчали телекомунікаційні та медичні послуги, послуги салонів краси, спортзалів, хімічного чищення та закладів громадського харчування. Зростання цін на необроблені продукти харчування прискорилося до 37,5% р/р.
Зростання тарифів на комунальні послуги надалі сповільнювалося. Це пов'язано з вичерпанням ефектів бази порівняння завдяки фіксованим тарифам. Зростання споживчих цін у липні виявилося повільнішим, ніж прогнозував Національний банк.
В тому, що ситуація в Україні краща, чим могла б бути в результаті війни, треба дякувати і допомозі наших західних партнерів. Очевидно, що без західної фінансової допомоги було б набагато важче. Але допомога має бути більшою і з досконалою фінансовою дисципліною.
Сьогодні Україна вирішую історичні безпекові витання Європи і вільного світу. В це треба інвестувати. Так само, як і для озброєння, Україні потрібний фінансовий ленд-ліз.
Наші західні партнери мають приймати слова Президента Зеленського про необхідність більш широкої допомоги по трьом напрямкам: зброя, гроші, санкції проти росії. Вся ця допомога необхідна, щоби швидше перемогти й добитися миру на пан-європейському континенті. А також для того, щоб економіка Україна отримала менше руйнувань і змогла би швидше оновитися і активно розвиватися після нашої перемоги в цій війні.