Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
19.08.2016 18:49

Жити треба не по-новому, а по-людськи

Український політичний діяч, суддя, доктор наук у області філософії, академік. Народний депутат України II-го, III-го, IV-го, VI-го скликання

Жити треба не по-новому, а по-людськи.

58-річний Юрій Кармазін – досвідчений політик і щирий патріот. Чотири рази обирався до Верховної Ради, де завжди був одним із найактивніших депутатів. Головував і в парламентських комітетах (зокрема, з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією), і в тимчасових слідчих комісіях (наприклад, з вивчення політико-правової ситуації в АР Крим). З 1999 року очолює Партію захисників Вітчизни. «Галицький кореспондент» не міг пропустити нагоду порозпитувати Юрія Анатолійовича про ситуацію в державі під час його минулотижневого приїзду до Івано-Франківська.

– Пане Юрію, як би ви оцінили той стан, в якому Україна підходить до 25-річчя своєї незалежності?

Ніколи ще не було так тривожно за державу. Стан функціонування систем державного механізму жалюгідний. Конституція, на якій все має базуватися, порушується навіть її гарантом. Кожна третя стаття принаймні не виконується в цілому.

В економіці за цих 25 років були і підйоми, і спади, але щоб за два з половиною роки рівень життя людей знизився у 4,5 рази і це називалося реформами, такого ще не було. За 2,5 роки 78 банків повалено, «спалено» коштів фізичних і юридичних осіб на суму біля 500 млрд. гривень. З них понад 120 млрд. – це кошти фізосіб.

Зрощення влади і бізнесу (починаючи з президента), кардинальне падіння виробництва, рівня економіки, закриття лікарень, шкіл, профтехзакладів, музеїв та ін. – все це є загрози нацбезпеці, визначені законом «Про основи національної безпеки України».

До всього цього призводить повне відсторонення українців як нації від процесів державотворення і керівництва державою. Принцип призначення кадрів, який сьогодні спускається Адміністрацією президента й урядом, – лиш би не українець!

Але хотілося б бути оптимістом і оцінити це як критичний стан, який покличе зовсім інше гасло – «Жити по-людськи». Бо те, що зараз нам пропонується, – це не по-людськи, це по-новому. А «по-новому» не означає краще.

karmazin

– В принципі, те, про що ви зараз кажете, досить детально викладене в резолюції Коаліції позапарламентських політичних партій та громадських організацій, яку ви озвучили днями. Що це за нова структура?

Структури як такої немає. Є просто позиція низки політичних партій і громадських організацій, які говорять, що держава рухається в неправильному напрямку. За соціологією, 95% населення вважає, що держава рухається в неправильному напрямку.

У парламенті коаліція, як Fata Morgana – нібито є, але її ніхто не бачить. Список не можуть отримати навіть депутати. За попередніх, як ми кажемо, «злочинних влад» хоч список був, хоч підганяли під красиву картинку. Зараз навіть не хочуть підганяти.

На противагу цьому й названа Коаліція позапарламентських сил, де мене тимчасово (підкреслюю це) обрали виконуючим обов’язки голови її Координаційної ради. У мої обов’язки входить скликати цю раду, ставити на обговорення найгостріші питання, які є, і доносити до суспільства нашу позицію. І таким чином тиснути на всі органи влади, щоб вони змінили той напрямок руху, що веде до прірви…

– І як результат?

Поки що пручаються. Органи влади як не усвідомлювали, так і не усвідомлюють, що за ними може бути якийсь контроль. Вони не хочуть ніякого співробітництва. Інтелектуальний рівень сьогоднішньої влади найнижчий за всі 25 років незалежності. Прем’єра, віце-прем’єрів… Їх, до речі, аж шість! Це теж від «великого» розуму. А ось міністерства промисловості немає. Яка може бути промисловість?..

У своїй резолюції ми змушені були записати, чому прибуткові державні підприємства раптом за рік стають жебраками. Уявіть собі, ви – директор успішного, перспективного підприємства, а вам, крім податків, які є, встановлюють ще додатковий постановою уряду. І навіть не 30%, а 75% з чистого прибутку!

Спочатку Яценюк зробив 50%, бачать – підприємства не вмирають, давай 75%! Причому кажуть: зроби це за місяць, бо у травні ми приймаємо, а в липні, якщо не заплатиш, розриваємо з тобою контракт. Директори у передінфарктному стані, тому що вони ці гроші вже запланували. В економіці ж не робиться сьогодні на сьогодні.

А півтори сотням підприємств Укрооборонпрому (найкращим підприємствам України, а може, і Європи) до цих 75% добавили ще 18%, разом 93%! Тримайте 7% і спробуйте не збанкрутувати! Тим більше, коли оборонне замовлення в державі, яка воює, профінансоване на 16%…

Наша коаліція також бореться за те, щоб ми мали правдиві цифри. Зокрема, щодо вбитих на Донбасі. Партія захисників Вітчизни обнародувала ці цифри ще рік тому, потім півроку тому. Вони розходилися в п’ять разів з тими цифрами, які називала президентська адміністрація.

– Якими є людські втрати на сході України, за вашими останніми даними?

На превеликий жаль, уже майже 11 тисяч. Це тільки військові і добровольці, які захищали Вітчизну. Поранених вже понад 21 тисяча. Це втрати тільки однієї, української сторони, хоча з того боку – також українські громадяни, і їх також треба враховувати.

– Коаліція позапарламентських сил закликає Верховну Раду визнати Мінські угоди неефективними і нелегітимними та перейти до іншого формату врегулювання конфлікту на Донбасі. До якого?

До Будапештського меморандуму, де чітко виписаний склад країн, які тоді гарантували нам безпеку і територіальну цілісність, коли ми відмовлялися від ядерної зброї.

– Але ж він порушений?

Він передбачав механізм, як діяти в такому випадку… До того ж, у ньому фігурують США, Великобританія, Франція, Китай. Це ті країни, які могли розмовляти з Російською Федерацією не те, що на рівних, а звисока, і зупинити агресію.

– Як ви ставитеся до чергового голодування Надії Савченко, яке вона оголосила буцімто для прискорення обміну полоненими?

Найперше, це неправильна назва. Полонені бувають під час війни, на них розповсюджуються міжнародні угоди, допомога Червоного Хреста. Нашим людям, яких захоплюють російські і терористичні війська, створені за допомогою Росії, не допомагає ніхто.

У світі цього не розуміють. Я перший від України сенатор Міжнародного парламенту безпеки і миру. І я кажу, що сьогодні через те, що ми самі викривлено кваліфікуємо дії на сході України як антитерористичну операцію, ми ставимо під удар і своїх працівників правоохоронних органів, і військових. Адже іноді вони стріляють по мирних людях. Це величезні ризики, тому що не оголошено ні надзвичайний стан, не оголошено про війну.

А щодо Савченко, скажу лише таке. Ми переживали за неї, коли вона була у в’язниці, а тепер переживаємо за те, що вона скаже чи зробить… Вважаю, щоб бути парламентарем, треба дуже довго вчитися. І боюсь, що деякі політики, які сьогодні хочуть «рулити» державою, ще на самому початку цього навчального процесу.

– Ви були депутатом Верховної Ради чотирьох скликань. Тому, напевно, можете порівняти, як розвивається (чи, навпаки, деградує) цей законодавчий орган?

Слабкішого парламенту, ніж зараз, не було. У багатьох народних депутатів помітна відсутність і базових теоретичних знань, і зв’язку з людьми, і моральних гальм. Вони можуть спокійно спостерігати за тим, що в державі не функціонують або ненормально функціонують важливі інститути. Це ми бачили на прикладах ЦВК, Фонду держмайна, Рахункової палати, Антимонопольного комітету, Вищої ради юстиції.

Суди сьогодні поставлені буквою «зю». Мені телефонували з Черкаської, Одеської, Харківської, Львівської областей і розповідали, що є суди, де нікому здійснювати правосуддя. А у Верховній Раді лежать матеріали на призначення майже 900 суддів пожиттєво. Це робиться свідомо, щоб на них тиснути і створювати хаос в судовій системі. Я в цьому переконаний!

Загалом, вважаю, що найбільш ефективними були парламенти першого і другого скликань. Але порівнювати надзвичайно важко. Щоб колись клуб олігархів визначав депутатів? Це було неможливо!

– Яка загроза зараз для України більша: зовнішній агресор чи внутрішня корупція?

Я б уточив це питання: зовнішня чи внутрішня агресія? А що, хіба начальницю національної поліції України з іноземним громадянством, яка зі словником не володіє українською мовою, повністю розвалила всю систему правоохоронного органу, і він не здатний сьогодні розкривати злочини і протистояти злочинності, призначили ззовні? Це зсередини зробили!

Із 250 машин 160 вже розбили. Новісіньких «Пріусів» по 50 тис. доларів. А можна ж було закупити «Ланоси», «Віди» чи «Шкоди». І можна було спочатку навчити людей. А не одягнути форму і займатися селфі.

Непрофесіоналізм усюди. Абсолютно! Послухав інтерв’ю новопризначеної очільниці Мінохорони здоров’я і схопився за голову. Людина ще не розуміє, де вона і хто вона. Тільки отримала українське громадянство, ще не позбавившись американського. Це другий варіант Квіташвілі. Можливо, більш совісний, не знаю.

А як підбирався міністр економіки Абрамявичус, який завдав шкоду українській економіці, співрозмірну хіба що зі шкодою, завданою німецькими загарбниками…

– Ого! Не перебільшуєте?!

Абсолютно ні! Тому що угоди, які попідписували і ратифікували під крики «Давайте швидше в Європу!», для України – збиткові і навіть принизливі, з маніпусінькими квотами! Вони не залишають Україні шляху в Європу, роблять практично «систему ніпель»: сюди все, а звідси нічого! Нормальний господар би так не зробив.

А за угоду з МВФ я би просто поголовно притягнув до відповідальності всіх, хто її підписав. Міністра фінансів, прем’єра і президента. Через те, що в погоні за 17 млрд. доларів, які там десь світяться в кінці тунелю, ніхто не хоче взяти в українців і гарантувати їм їхню власність.

В українців на руках ще два роки тому було від 80 до 120 млрд. доларів. А зробили так, щоб їх обібрати до ручки. Щоб їхні капітали знецінились, пропали, щоб вони частину їх просто вивезли з України. Хто ж буде тримати гроші в банку в Україні, якщо тут гарантовано повернення тільки 200 тис. грн., або ж 9 тис. доларів? А ви візьміть і прогарантуйте, скажімо, 800 тис. – у чотири рази збільшите наплив коштів у банки. Але це нікому не потрібно.

А чому не потрібно? Бо українці в цій державі не потрібні! Тому нам і дають у владу або американця, або прибалтійця, або грузина, але тільки не українця.

Під час Майдану депутати від Партії регіонів телефонували мені, питаючи, чи може протистояння закінчитися без крові і що для цього слід зробити. Я казав, що треба виконати вимоги Майдану: звільнити прем’єра Азарова, керівника МВС Захарченка, генпрокурора Пшонку і почати формувати уряд народної довіри. Все! Хіба це так важко було?

Сьогодні ті самі рецепти можу дати Порошенкові. Якщо він цього не зробить – буде тікати далі, ніж до Ростова. І він, і всі його Ложкіни…

– А поки що втік до Лондона нардеп Онищенко, заки його готувалися звинуватити в корупції. Що думаєте про цей випадок?

Очевидно, що це «договорняк». Цирк, який влаштували на всю країну. Достатньо було одного листа слідчого в прикордонну службу з проханням у випадку виїзду такого-то за кордон забезпечити його явку на допит як свідка і пред’явлення звинувачення. Всього-на-всього один лист – і ніхто б нікуди не поїхав, незважаючи на статус парламентаря. Але не та була мета. Йому давно давали зрозуміти: залиш нам дещо з бізнесу і тікай звідси. Так само, як Клюєву і всім іншим…

– Скільки, за вашими прогнозами, ще може тривати війна і чи вдасться Україні повернути Крим?

При українській владі – українському уряді, українському президентові та українській Верховній Раді – все це можна зробити впродовж року.

Але нам не дають сьогодні вигравати війну. У нас свідомо – повторюю, СВІ-ДО-МО! – здали Донецьк і Луганськ…

Зараз на захоплених територіях Донецької і Луганської областей фактично ходить чужа грошова одиниця. Вже не поширюється не тільки державний суверенітет, а й економічний. Величезна помилка або свідома дія, що ми здали ці ринки збуту. Це наш український народ, який є заручником всього лише 40-тисячної армії злочинців і 10-тисячного угруповання росіян. А там проживає зараз понад 3 млн. людей…

Проте, їздячи сьогодні Україною, я переконуюсь, що як тільки настане критичний момент, коли держава буде здаватися, її не дозволять здати патріоти. І тому я оптиміст. Нас чекає хороше майбутнє. А Росії ще треба пережити 17-й рік, який для неї, як історично склалося, фатальний.

Розмовляв Тарас ТКАЧУК

Галицький Кореспондент 

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]