блоги

Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
07.09.2018 17:29

Як законопроект "0,9 х Роттердам" за три місяці зупинить енергосистему України

Юрій Корольчук Член Спостережної ради Інституту енергетичних стратегій

Головна мета законопроекту №8626 – це зниження вартості електроенергії для промислових споживачів, які належать Ігорю Коломойському та Віктору Пінчуку.

Сьогодні взяв участь у прес-конференції, де оцінили поточні проблеми ринку вугільної галузі – залежність від імпорту вугілля, зниження видобутку вугілля в Україні, провокативні спроби народних депутатів проштовхнути популістичний закон про так звану формулу «0,9 х Роттердам». Також довелося оперативно відреагувати на появу оцінки формули «Роттердам+» з боку Європейської асоціації вугілля та лінгіту. Проте, головним все таки було обговорення питання законопроекту №8626 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо здешевлення електричної енергії». Адже його ухвалення приведе до того, що імпорт вугілля буде припинений і до грудня місяця запаси вугілля стануть «нульовими». Як наслідок, енергопостачання і робота комунального сектору взимку будуть під загрозою.

Вже четвертий рік у вугільний сфері України спостерігаються негативні тенденції. Україна зменшує власний видобуток вугілля, а також як наслідок продовжує нарощувати імпорт вугілля. При цьому імпорт є вимушеним, але вже обов’язковим для стабільності роботи енергосистеми фактором.

У минулому 2017 році Україна скоротила видобуток вугілля на 14,6% (на 5,9 млн т) у порівнянні з 2016 роком - до 34,9 млн. т. У січні-серпні 2018 р. скоротили видобуток вугілля іще на 6,5% (на 1,5 млн тонн) у порівнянні з аналогічним періодом 2017 року - до 22,6 млн.

Внаслідок зниження видобутку зростає імпорт вугілля. У 2017 р. імпорт склав 5,88 млн. т. У 2018 р. імпортозалежність продовжує зростати – лише за перше півріччя імпорт вугілля склав 4,5 млн. т. Орієнтовно імпорт у 2018 році може скласти від 7-8 млн. т. Найгірший сценарій – ріст імпорту до 9 млн. т. При споживанні ТЕС и ТЕЦ вугілля на рівні 25 млн. т імпорт може скласти 30%. А при імпорті 9 млн. т – 35%.

По структурі імпорту вугілля, то Україна нічим не відрізняється від європейського тренду. У першому півріччі 2018 р. країни ЄС закупили 50% вугілля у Росії, інший обсяг прийшов із Колумбії і США. Україна більше закуповує вугілля у Росії, але це наслідком цінової політики та відсутності повноцінного ринку в Україні.

Проте, не всі переймаються проблемами вугільної галузі. Народні депутати України традиційно не розуміють і воліють не вникати у складність роботи вугільного ринку і ринку виробництва електроенергії. А також ігнорують чи роблять такий вигляд, що не розуміють залежність України від імпорту вугілля. І вносять не лише позбавлені здорового глузду, а й часто деструктивні законодавчі ініціативи. Власне, незначна група народних депутатів, які називають себе реформаторами і проєвропейськими, лобіюють ухвалення законопроекту №8626 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо здешевлення електричної енергії».

Цей законопроект припинить імпорт вугілля в Україну і поставить енергосистему не просто у ситуацію дефіциту, а створить кризу у забезпеченні електроенергією населення у зимовий період. Також можуть постраждати залежні від електроенергії теплокомуненерго, які вироблять тепло для населення.

Законопроект вимагає встановити коефіцієнт 0,9 на методику «Роттердам+». При цьому протягом дії формули вартість вугілля у тарифі для ТЕС і ТЕЦ не була вищою за ціну вугілля на біржі API2 (Роттердам). Сьогодні середнє значення імпортного вугілля у тарифі становить 83 дол. за тонну. Тим часом як сьогодні вартість вугілля у Роттердамі вже становить 100-105 дол., а разом із логістичними затратами вартість становитиме 115-120 дол. Тобто, формула не встигає за стрімким зростанням на міжнародному ринку – ми платимо за вугілля менше, ніж європейці. Такої ціни просто немає у тарифі.

Тому пропозиція депутатів встановити коефіцієнт 0,9 при формульній ціні вугілля у 83 дол., які закладені у тарифі для ТЕС і ТЕЦ, вже зараз понизить ціну вугілля у тарифі на вугілля до 75 дол. Хто за такі гроші купить зараз вугілля за кордоном? Ніхто.

Водночас, за перше півріччя 2018 р. середня ціна імпортного вугілля склала 113 дол., що також перевищує вартість вугілля у тарифів для ТЕС, яка сьогодні становить 2535 грн. (93 дол.).

Сьогодні тариф у 1,8 грн покриває закупівлю вугілля на рівні 2400 грн за тонну. А ціна вугілля сьогодні в Роттердамі як вже було сказано – більше 100 дол, тобто 2800-2900 грн, а в ПАР і США – 3200 грн. Порівняйте тепер із регуляторною ціною Міненерго (ціна вугілля держшахт) – 2535 грн. У такій ситуації, якщо буде введений коефіцієнт «0,9 Роттердам» - імпорт просто ніхто не повезе.

Також введення коефіцієнта 0,9 змусить електрогенеруючі компанії відмовитися від вугілля державних шахт (ціна якого буде вище «0,9 Роттердам»), а це своєю чергою змусить Міненерго переглянути ціну держшахт у сторону зниження. Як наслідок або зростуть державні дотації, або будуть зупиненні держшахти.

Тобто «0,9 Роттердам» - це буде вугілля не вище 1800 грн за тонну. І це ціна на весь обсяг вугілля, включно із імпортом. А імпорт буде все одно мінімум по 3000 грн, тому ціна українського вугілля буде ще нижчою.

Також потрібно розуміти, що чим нижчою буде коефіцієнт 0,9 чи 0,7, то тим менше отримають коштів державні шахти, які і так залишаються дотаційними, оскільки собівартість видобутку їх вугілля залишається високою. Видобуток вугілля не лише в Україні, а й багатьох країнах не дає прибутку, про який ми часто чуємо з боку політиків. І міф про дешеве вугілля чи високу рентабельність – це популістичні казки. Найдешевша собівартість видобутку вугілля в Індонезії і Австралії за минулі 10 років зросла удвічі – із 25 до 50 дол. І це найлегший, відкритий спосіб видобутку вугілля. З доставкою в Україну таке вугілля коштувало би мінімум 80-90 дол.

Тому, якщо депутати ухвалять подібний законопроект про коефіцієнт «Роттердам 0,9», то це означатиме, що наступного дня в Україну перестане поступати імпортне вугілля. Нагадаю, що імпорт сьогодні вже становить 30%.

При нинішніх запасах вугілля на складах ТЕС і ТЕЦ на рівні 1,9 млн. т. Україна протримається рівно 3 місяці, а потім доведеться або відмикати електроенергію, або імпортувати її із Росії. Оскільки єдина країна-сусід, яка може нам поставляти електроенергією є Росія.

Тому підтримуючи законопроект про «0,9 Роттердам» народні депутати штовхають Україну до імпорту електроенергії із Росії. В умовах військового конфлікту – це дуже «патріотично».

До речі, мінімальна щорічна потреба України в імпорті енергетичного вугілля становить близько 6 млн. тонн, що еквівалентно 3-3,5 млрд кВт-год електроенергії або обсягу споживання за рік всієї Львівської області. Власне, народні депутати пропонують у випадку дефіциту вугілля купувати електроенергію для потреб Львівської області у Російської Федерації. При цьому закупівля 3,5 млрд кВт-год призведе до зростання ОРЦ і відповідно роздрібних тарифів для споживачів від 10 до 15%.

За рахунок імпорту для ТЕС і ТЕЦ поставляли 700 тис. т. Увесь інший обсяг, який використовують ТЕС і ТЕЦ поступає від внутрішніх виробників вугілля. Тому вже через 3 місяці на складах не буде вугілля і режим роботи ТЕС і ТЕЦ буде аварійним.

І що тоді запропонують депутати? Терміново виділяти гроші для закупівлі імпортного вугілля. І скоріше за все такі кошти будуть перекидатися із тих сфер, де вони поки ще є – це соціальні витрати, бюджетні програми.

Водночас, населення не має жодного відношення до формули «Роттердам+», а тому розповіді депутатів, що це впливає на тарифи для населення є відвертою брехнею та популізмом.

Зрозуміло, що сам законопроект №8626 – це на 100% політичний проект, який має наметі дати можливість народним депутатам піаритися на питані «Роттердаму», які банально маніпулюють даними і обманюють своїх же виборців.

Головна мета законопроекту №8626 – це зниження вартості електроенергії для промислових споживачів. У назві документу прямо вказано – «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо здешевлення електричної енергії». І найбільшу вигоду від «0,9 Роттердам» можуть отримати компанії із високим рівнем енергозатрат, які належать Ігорю Коломойському та Віктору Пінчуку.

Водночас, показово, що на фоні ірраціональних пропозицій народних депутатів щодо формули «Роттердам+» у серпні цього року Європейська асоціація вугілля і лінгіту провела дослідження ринку вугілля України і зокрема використання міжнародних індексів ARA (API2).

Висновок Eurocoal є невтішним для народних депутатів – формула «Роттердам+» (а точніше методика розрахунку вартості вугілля) визнана такою, яка відповідає міжнародним стандартам і практикам. Більше того, у дослідженні автори відверто і прямо сміються із української політичної істерії довкола «Роттердаму+» вказуючи, що ціновий індекс API2 плюс транспорт не має на увазі, що вугілля доставлялося або доставлялося із портів ARA в Україну. «Це було б смішно» - так і пишуть у дослідженні. Вугілля доставляється із країн виробників безпосередньо до України, але за транспортними витратами вищими, ніж у більш популярні країни споживання.

Варто згадати, що в Україні є НАБУ, яка піддалася провокаціям також народних депутатів та зацікавлених бізнес-груп, і розпочала розслідування так званої справи «Роттердам+». Цей процес триває безрезультатно вже 1,5 роки і НАБУ не знає як вийти із цієї ситуації. Висновки Eurocoal фактично ставлять крапку у розслідуванні НАБУ. Зате тепер у правоохоронців є експертиза, яку провела авторитетна міжнародна організація – а тому можна закривати справу.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.