Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
23.11.2016 18:09

Змій депутатської спокуси та дракон, що його подолає

Координатор Національно-консервативного руху

Не треба цей матеріал розглядати як серйозне аналітичне дослідження. Проте також не треба вважати, що все тут зазначене є несправжнім та вигаданим. Депутати, олігархи та навіть Сардинія – цілком реальні, та впливають на життя кожного українця.

Не треба цейматеріал розглядати як серйозне аналітичне дослідження. Проте також не требавважати, що все тут зазначене є несправжнім та вигаданим. Депутати, олігархи танавіть Сардинія – цілком реальні, та впливають на життя кожного українця.

Але – до початку.Конкурс на найкращий політичний популізм, що нещодавно відбувся у ВерховнійРаді, встановив, що депутат українського парламенту – людина особлива, потребив зарплаті особливої не відчуває, проте – відмовитись від неї не може. Якпоказує практика та електронне декларування, ніякі логічні фактори чи особистізаяви не впливають на наявність чи відсутність того чи іншого майна.

Одне з багатьохдосліджень показує,що реальна зарплата депутата має бути принаймні вдвічі більшою за існуючу,проте при цьому у Верховній Раді все одно дуже великий «конкурс на одне місце».Що ж приваблює цілком успішних чоловіків та жінок в роботі народного депутатата коли ж до них приходить цей «змій спокуси», що робить з громадськихактивістів, наприклад, політичних повій?

Політичнакорупція виникає не під куполом Верховної Ради, коли новообраних депутатів починаютьспокушати чи, можливо, шантажувати. У парламенті може відбуватися перепродаж чиперекупка, як під окреме голосування так і в цілому. Але на цей ганебний шляхмайбутні депутати стають ще під час виборчої кампанії.

На сьогодні, яквідомо, є два способи потрапити до парламенту: через список партії та поодномандатному мажоритарному округу. Обидва шляхи потребують значнихкапіталовкладень, і в залежності від того, хто інвестує, можна виокремитинаступні «типи» депутатів:

а) Депутати, що «купили»округ або місце в партійному списку, проінвестувавши власні кошти в своєдепутатство. Метою інвестиції є вирішення власних бізнесових чи інших питань,або – отримання депутатської недоторканості.

б) Депутати, вмандат яких проінвестували олігархи. Змушені вирішувати в парламенті інтересиспонсорів та, по залишковому принципу, власні.

в) Партійні штикиабо функціонери. В їх депутатство інвестує відповідна партія, і її інтереси (незавжди політичні) депутат має відстоювати. За непослух можуть позбавитимандата.

г) Обличчя. Цідепутати виконують виключно політтехнологічну функцію, дозволяючи відповіднійпартії отримати більше голосів виборців. Переважно слугують для наповненняпершої частини списку (хоча можуть поставити і на округ). До 2014 року в ційякості використовували переважно митців, спортсменів. В 2014 році на фоніМайдану з’явився новий тренд – бойові командири, відомі активісти Майдану.Класичні приклади – Злата Огневич, Михайло Гаврилюк, всі командири добровольчихбатальйонів ( Юрій Береза, Андрій Тетерук, Сергій Мельничук та інші).

д) Випадковіпредставники громадянського суспільства, активісти тощо. В цьому випадкуголовною інвестицією є суспільний капітал кандидата, проте таких депутатів дужемало і вони не здатні впливати на рішення ВР. Типові приклади: Дмитро Ярош,Ігор Луценко, Андрій Білецький, Володимир Парасюк.

Якщо поглянути наВерховну Раду, складену із таких депутатів, в цілому, то можна дійти наступноговисновку:

всі більш-менш ключові рішення українськогопарламенту приймаються не депутатами особисто і навіть не в результатіколективної угоди між ними – все вирішують «інвестори» виборчих кампаній, як тоолігархи та партійні бонзи.

В існуючій моделі набагато чеснішебуло б взагалі скасувати так би мовити «фізичних депутатів» разом з мажоритаркою,та ввести поняття «віртуальний депутат». Їх кількість розподіляється порезультатам голосування за партійні списки. Лідери партій та спонсоризбираються десь на Багамах чи Сардинії, іноді – на Банковій, і вирішуютьпитання, розраховуючи результати в залежності від кількості віртуальних штиків.Створюють коаліції, комісії, Уряд.

По результатам засіданнявипускають бюлетень, де розказують про ухвали «сходняка». Цілковита економія наприміщеннях, зарплатах і т.д. А результат - той самий, що і зараз (окрім того,що заробіток втратять політтехнологи та інші «бійці виборчого фронту»).

ПЕРШІ КРОКИ НАШЛЯХУ ПОДОЛАННЯ ПОЛІТИЧНОЇ КОРУПЦІЇ:

             Виборча кампанія має статидоступною для людини, яка не буде брати гроші в олігархів.  Це можливо лише шляхом жорстких обмежень награничний розмір виборчого фонду та контролю над його використанням. Всітехнології, які використовуються на виборах в одномандатних округах, відомі:«гречка» та піраміди, прямий підкуп виборців. З цим просто треба боротисяпо-справжньому. Доведений факт використання цих технологій має нести за собоюне лише зняття з виборів, але й сувору кримінальну відповідальність.

             Треба ввести жорсткий контроль запартіями, щоб позбутись віртуальних. Немає реально діючого активу вобласті/районі - немає участі у виборах. І актив цей має з'являтися не за 3місяці до виборів у вигляді найнятих агітаторів, а існувати мінімум кількароків, сплачувати членські внески , брати участь у партійних заходах. (наперших етапах це суттєво збільшить тіньові витрати партій, згодом - знищитьвіртуальних утворення). Ввести обов'язкову умову, що агітатором може бути лишечлен партії. З річним стажем, наприклад.

             Побороти «ефект Шустера», колицілком віртуальні партії, що не ведуть ніякої діяльності мають результат нарівні прохідного. Коли домінують популісти та балакуни. Можливо, треба ввестиліцензійні умови для ток-шоу, які урівняють партії в правах та скасують"чорні розцінки". Наприклад, участь в ток-шоу через жеребкування всіхзареєстрованих партій, рівний хронометраж. Це має ускладнити ситуацію для тих,хто орієнтується на піар за гроші.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: blog@liga.net