Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
23.11.2016 18:09

Змій депутатської спокуси та дракон, що його подолає

Координатор Національно-консервативного руху

Не треба цей матеріал розглядати як серйозне аналітичне дослідження. Проте також не треба вважати, що все тут зазначене є несправжнім та вигаданим. Депутати, олігархи та навіть Сардинія – цілком реальні, та впливають на життя кожного українця.

Не треба цей матеріал розглядати як серйозне аналітичне дослідження. Проте також не треба вважати, що все тут зазначене є несправжнім та вигаданим. Депутати, олігархи та навіть Сардинія – цілком реальні, та впливають на життя кожного українця.

Але – до початку. Конкурс на найкращий політичний популізм, що нещодавно відбувся у Верховній Раді, встановив, що депутат українського парламенту – людина особлива, потреби в зарплаті особливої не відчуває, проте – відмовитись від неї не може. Як показує практика та електронне декларування, ніякі логічні фактори чи особисті заяви не впливають на наявність чи відсутність того чи іншого майна.

Одне з багатьох досліджень показує, що реальна зарплата депутата має бути принаймні вдвічі більшою за існуючу, проте при цьому у Верховній Раді все одно дуже великий «конкурс на одне місце». Що ж приваблює цілком успішних чоловіків та жінок в роботі народного депутата та коли ж до них приходить цей «змій спокуси», що робить з громадських активістів, наприклад, політичних повій?

Політична корупція виникає не під куполом Верховної Ради, коли новообраних депутатів починають спокушати чи, можливо, шантажувати. У парламенті може відбуватися перепродаж чи перекупка, як під окреме голосування так і в цілому. Але на цей ганебний шлях майбутні депутати стають ще під час виборчої кампанії.

На сьогодні, як відомо, є два способи потрапити до парламенту: через список партії та по одномандатному мажоритарному округу. Обидва шляхи потребують значних капіталовкладень, і в залежності від того, хто інвестує, можна виокремити наступні «типи» депутатів:

а) Депутати, що «купили» округ або місце в партійному списку, проінвестувавши власні кошти в своє депутатство. Метою інвестиції є вирішення власних бізнесових чи інших питань, або – отримання депутатської недоторканості.

б) Депутати, в мандат яких проінвестували олігархи. Змушені вирішувати в парламенті інтереси спонсорів та, по залишковому принципу, власні.

в) Партійні штики або функціонери. В їх депутатство інвестує відповідна партія, і її інтереси (не завжди політичні) депутат має відстоювати. За непослух можуть позбавити мандата.

г) Обличчя. Ці депутати виконують виключно політтехнологічну функцію, дозволяючи відповідній партії отримати більше голосів виборців. Переважно слугують для наповнення першої частини списку (хоча можуть поставити і на округ). До 2014 року в цій якості використовували переважно митців, спортсменів. В 2014 році на фоні Майдану з’явився новий тренд – бойові командири, відомі активісти Майдану. Класичні приклади – Злата Огневич, Михайло Гаврилюк, всі командири добровольчих батальйонів ( Юрій Береза, Андрій Тетерук, Сергій Мельничук та інші).

д) Випадкові представники громадянського суспільства, активісти тощо. В цьому випадку головною інвестицією є суспільний капітал кандидата, проте таких депутатів дуже мало і вони не здатні впливати на рішення ВР. Типові приклади: Дмитро Ярош, Ігор Луценко, Андрій Білецький, Володимир Парасюк.

Якщо поглянути на Верховну Раду, складену із таких депутатів, в цілому, то можна дійти наступного висновку:

всі більш-менш ключові рішення українського парламенту приймаються не депутатами особисто і навіть не в результаті колективної угоди між ними – все вирішують «інвестори» виборчих кампаній, як то олігархи та партійні бонзи.

В існуючій моделі набагато чесніше було б взагалі скасувати так би мовити «фізичних депутатів» разом з мажоритаркою, та ввести поняття «віртуальний депутат». Їх кількість розподіляється по результатам голосування за партійні списки. Лідери партій та спонсори збираються десь на Багамах чи Сардинії, іноді – на Банковій, і вирішують питання, розраховуючи результати в залежності від кількості віртуальних штиків. Створюють коаліції, комісії, Уряд.

По результатам засідання випускають бюлетень, де розказують про ухвали «сходняка». Цілковита економія на приміщеннях, зарплатах і т.д. А результат - той самий, що і зараз (окрім того, що заробіток втратять політтехнологи та інші «бійці виборчого фронту»).

ПЕРШІ КРОКИ НА ШЛЯХУ ПОДОЛАННЯ ПОЛІТИЧНОЇ КОРУПЦІЇ:

             Виборча кампанія має стати доступною для людини, яка не буде брати гроші в олігархів.  Це можливо лише шляхом жорстких обмежень на граничний розмір виборчого фонду та контролю над його використанням. Всі технології, які використовуються на виборах в одномандатних округах, відомі: «гречка» та піраміди, прямий підкуп виборців. З цим просто треба боротися по-справжньому. Доведений факт використання цих технологій має нести за собою не лише зняття з виборів, але й сувору кримінальну відповідальність.

             Треба ввести жорсткий контроль за партіями, щоб позбутись віртуальних. Немає реально діючого активу в області/районі - немає участі у виборах. І актив цей має з'являтися не за 3 місяці до виборів у вигляді найнятих агітаторів, а існувати мінімум кілька років, сплачувати членські внески , брати участь у партійних заходах. (на перших етапах це суттєво збільшить тіньові витрати партій, згодом - знищить віртуальних утворення). Ввести обов'язкову умову, що агітатором може бути лише член партії. З річним стажем, наприклад.

             Побороти «ефект Шустера», коли цілком віртуальні партії, що не ведуть ніякої діяльності мають результат на рівні прохідного. Коли домінують популісти та балакуни. Можливо, треба ввести ліцензійні умови для ток-шоу, які урівняють партії в правах та скасують "чорні розцінки". Наприклад, участь в ток-шоу через жеребкування всіх зареєстрованих партій, рівний хронометраж. Це має ускладнити ситуацію для тих, хто орієнтується на піар за гроші.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: [email protected]