UA
Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
22.05.2020 15:20

Як "Укрпошта" стане банком: точки зростання і можливі ризики

Фінансист, банківський спеціалист, fintech-експерт

19 травня 2020 року ВР взяла за основу законопроект "Про фінансові послуги в сфері поштового зв'язку". Він відкриє можливості для "Укрпошти" стати повноцінним гравцем українського банківського ринку.

19 травня 2020 року Верховна Рада взяла за основу законопроект 2788-д «Про фінансові послуги в сфері поштового зв'язку». Він відкриє можливості для «Укрпошти» стати повноцінним гравцем українського банківського ринку. Прес-служба Нацбанку висловила невдоволення вже в день голосування, згадавши про нелогічність, ризикованості та неконкурентність такої ініціативи. 

Але ось що важливо – «Укрпошта» і так протягом довгих років надає частину банківських послуг населенню. Прийнятий в першому читанні закон доповнює фінансове законодавство України новими термінами: «поштові рахунки» і «національний оператор поштового зв'язку», що дозволить правильно оформити поточні послуги і відкрити доступ для нових. 

Вихід «Укрпошти» на ринок банківських послуг в рівній мірі має свої плюси і мінуси, на яких варто зупинитися докладніше. 

Позитивні фактори «Укрпошти» як нового банківського гравця: 

1) Банківські послуги стануть доступними навіть в найвіддаленіших областях, селах та ОТГ України. Банки не хочуть утримувати відділення в малих населених пунктах, але потреби їх населення нікуди не подінуться. Як би ми не говорили про діджіталізацію, але люди старшого віку не сприйматимуть її як єдину реальність.

2) «Укрпошта» зможе залучати депозити, які отримають назву «поштовий внесок». Ці вклади в подальшому можуть перерозміщуватися в інших банках України. Посилення банківської сфери в період кризи – не найгірша ідея.

3) «Укрпошта» як учасник стає учасником Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

4) Збільшення обсягів грошових переказів, інкасації та обміну валют.

5) Юридичні особи отримають можливість відкривати поштові рахунки для здійснення фінансових операцій згідно з порядком, встановленим НБУ. 

Втім, нікуди не поділися ризики, пов'язані з трансформацією «Укрпошти» в банк. 

Серед безумовних мінусів варто згадати: 

1) Недостатній рівень кваліфікації співробітників «Укрпошти» Природно, більшості нинішніх співробітників при отриманні їй статусу банку на законодавчому рівні потрібно буде отримати нові необхідні навички, а то і зовсім переучуватися. Різниця між наданням банківських послуг і поштових значна як в якісному, так і в кількісному відношенні.

Безперечно, будуть залучатися фахівці для поновлення IT «Укрпошти». Але немає ніяких гарантій, що оновлення всієї інфраструктури компанії буде швидким і ефективним.

2) Обмеження в сумах зберігання вкладів: для фізосіб – не більше 200 000 тис грн., Для юридичних осіб - не більше ніж 10 млн.

3) «Укрпошта» зможе видавати кредити, але лише як агент інших банків.

4) Нерозповсюдження на «Укрпошту» вимог, які регулюють служби інкасації і банки. Таким чином, відкривається можливість для непрозорого функціонування нового оператора банківських послуг, якому не потрібна ні ліцензія, ні виконання нормативів.

5) Збільшення ролі держави в банківському секторі до 55% за рахунок перетворення «Укрпошти» в орган надання банківських послуг. Зростання конкуренції між «Ощадбанком», «Приватбанком» і «Укрпоштою» не дасть в умовах кризи прогнозованого збільшення доходів. 

Що у підсумку? 

Для «Укрпошти» вигідно стати банківською структурою. До бренду є довіра з боку старшого покоління, а спектр майбутніх послуг не викликає питань. Але, з іншого боку, тривалий процес перекваліфікації працівників і відсутність регулювання з боку НБУ не гратимуть на руку новому банківському гравцеві.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: [email protected]