UA
Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
16.09.2021 12:27

Факультет чи факультатив – що насправді відкрив Поплавський?

Політичний консультант, стратегування кампаній

Давайте розбиратись, що насправді відбулось і як на одній інформаційній провокації та фейку Поплавський черговий раз себе капіталізував. За наш із вами рахунок.

Ну що, всі вже розігнали новину про факультет Тік-Току у Поплавського? Пообурювались, що в Україні замість інженерів готують тік-токерів?Невже ЗМІ й далі продовжують про це писати та брати коментарі в експертів? Якщо так - вітаю! Ви потрапили у класичну для світу постправди сплановану інформаційну пастку "співаючого ректора!"

А тепер давайте розбиратись, що насправді відбулось і як на одній інформаційній провокації та фейку Поплавський черговий раз себе капіталізував. За наш із вами рахунок.

Так от. Поплавський прекрасно зманіпулював, використавши всі інструменти інформаційного поля, створивши провокативну вірусну новину, яку безкоштовно підхопили та розігнали майже всі провідні ЗМІ країни. Виняток становили Kyiv Post та Український Тиждень - за що їм окремий респект.

Новина звучала приблизно так: "Поплавський у своєму університеті відкрив перший в Україні факультет Тік-Току. "Погодьтесь - звучить більш ніж провокативно та захоплено! Тому ЗМІ та блогери не розбираючись "понесли" новину мережею.

Але особисто мене ця новина одразу насторожила. Бо навіть побіжний аналіз наводив на думку, що здається, насправді він відкрив не ФАКУЛЬТЕТ, а ФАКУЛЬТАТИВ Тік - Току! Відчуваєте різницю?

Нагадую, факультатив це коли залучений ззовні спікер читає 5-7 лекцій і слухачі отримують пафосний сертифікат за підписом викладача та "співаючого ректора." І - не більше. Жодного наукового доробку чи ступеню слухач не отримає. Наприклад, я з таким самим успіхом можу прочитати факультатив «Тік-Току та Інстаграму» для історичного факультету мого рідного Університету Шевченка. А ректор Губерський і декан Патриляк пафосно оголосять, що університет Шевченка відкрив не лише факультет "Тік-Току," але й "Інстаграму." Звісно, вони про це в подальшому напишуть на офіційній сторінці КНУ Шевченка, а ЗМІ рознесуть інтернетом, безкоштовно капіталізуючи мій рідний історичний факультет. Але по факту це не означає що в університеті з'явився факультет Тік - Току. Через низку причин, про які напишу нижче, на даному етапі розвитку та зарегульованості вищої освіти, освіти зробити це технічно майже не можливо.

Ну я розумію, що всі журналісти та блогери погнались за гарячою новиною і масово її розігнали. Онлайн видання гоняться за трафіком, рекламою п’яте - десяте. Але колеги журналісти та блогери, де ваша раціональність та твереза оцінка? Ви уявляєте, що таке відкрити факультет?

Для його створення рішення спочатку має ухвалити МОН. Міністерство має затвердити навчальні плани, прорахувати бюджетні та комерційні місця. Визначити, які тести по ЗНО мають враховуватись під час вступи на факультет. Опісля Поплавський мав отримати ліцензії та відкрити на гіпотетичному факультеті мінімум три кафедри. На кафедрах мали бути зараховані десь пів сотні викладачів, які мають відповідний науковий ступінь. На підставі ЗНО мав пройти відкритий конкурс, про який мала бути інформація у відкритих джерелах.

Ви справді вірите, що це було зроблено? Ну невже все так погано і в журналістиці що жодне наше ЗМІ не захотіло елементарно перевірити інформації? Достатньо було просто взявши коментар у Міністерства освіти та науки з одним питанням - хто надав акредитацію? Найсумніше, що частина журналістів і блогерів, які про це вчора писали, відвідували семінари та проходили навчання під час яких їх вчили як важливо перевіряти інформацію. 

Звісно, можу помилятись у своєму оціночному судженні. І, можливо, сталось чудо і Поплавський виконавши усі вищеописані кваліфікаційні вимоги дійсно відкрив профільний факультет тік-току. Для того, щоб розвіяти всі сумніви хотів би почути від Університету культури відповідь на декілька простих питань: 

- які кафедри відкриті на факультеті Тік-Току?

- які викладачі задіяні до викладання? Скільки їх? Які їх наукові звання та досягнення?

- яку спеціальність отримають випускники факультету? Чи затверджена ця спеціальність відповідними нормативними документами МОН?
- скільки учнів набрано на факультет? Які предмети вони складали при вступі? Який середній бал оцінки ЗНО?

Без відповіді на ці питання буду й надалі вважати вчорашню заяву Поплавського прекрасною інформаційною спецоперацією, завдяки якій він отримав безкоштовну рекламу в усіх провідних ЗМІ країни. Капіталізувавшись як за рахунок більшості українських ЗМІ, так і за наш із вами рахунок. Користуючись тим, що журналісти та блогери не виконали банального правила обов'язкового у світі постправди - перевірити інформацію у декількох джерелах. Операція, яка водночас є настільки прекрасною та цинічною, що достойна ввійти в усі підручники з PR та протидії інформаційним маніпуляціям.

На жаль, такі інформаційні провокації не поодинокі. Особливо у виборчий період. До речі, про подібні провокації, правила фактчекингу, як створюються фейки та сенсації у соціальних мережах і як цьому протидіяти - говоритимемо у цю п'ятницю у Львові під час подіумної дискусії "Як використовують інформаційні технології у сучасних виборчих кампаніях?". Дискусія відбудеться об 11.00 у готелі Rius в рамках роботи Форуму видавців під час презентації моєї книги "Вибори у смартфоні". У книзі до речі теж є багато чого цікавого як про інформаційні війни, так і про те як вміти їм протидіяти. 

Приходьте - подискутуємо. А для тих кого не буде у Львові спробую організувати онлайн-трансляцію у ФБ.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: [email protected]