UA
Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
26.06.2018 12:37

Як збираємося перекривати бюджетні дірки?

Політичний консультант, стратегування кампаній

На фоні прийняття законів про Нацбезпеку та створення Антикорупційного суду, не поміченими пройшли заяви від Рахункової палати, МВФ та Голови НБУ.

Насправді дуже шкода, оскільки незважаючи на перший погляд, що ці три інституції абсолютно не пов’язані між собою, їхні заяви мають пряме відношення до гаманця кожного українця і по суті показують імовірний розвиток стратегії державних фінансів на 2018 рік. Але давайте по порядку.

Розпочалося все зі звіту Рахункової Палати, в якому вона оголосила про суттєве недовиконання Державного бюджету за результатами першого кварталу поточного року у розмірі понад 65 млрд гривен, що на їх думку складає понад 15% від запланованих усіх доходів Державного бюджету.

На підставі цих цифр Рахункова почала вимагати перегляд Державного бюджету в тому числі шляхом здійснення секвестру, що очевидно має включати скорочення і замороження будь-яких подальших соціальних ініціатив Уряду. Зокрема в частині підвищення мінімальної заробітної плати та індексації розмірів пенсій (попередньо уряд планував її провести у липні).

На думку, в.о. Голови Міністра фінансів О. Маркарової оприлюднена цифра завищена, і є не зовсім коректною. Коментуючи цифру в 65 млрд, на яку посилається Рахункова, вона наголосила, що вона стояла в бюджеті в розписі як план зовнішніх запозичень на 1 квартал. Оскільки ці запозичення не були здійснені в 1 кварталі (Україна не отримала транш МВФ і як результат ще низку зовнішніх запозичень) то по цій статі бюджет отримав «мінус.»

Одначе, якщо глянути на всю структуру доходів то ситуація виглядає хоч і не набагато краще, але точно оптимістичніше.

Насправді невиконання за перший квартал по доходам становить лиш 8.7млрд. По доходам ситуація за 5 місяців вже краща. Окрім того план по внутрішніх запозичення повністю виконано за 1 квартал, а за 5 місяців навіть перевиконано.

Однак, це розяснення пані Маркарової не давало відповіді на інше ключове питання: яким чином ми збираємося перекривати «дірку,» яка утворилася внаслідок недоотримання зовнішніх запозичень. Оптимізму урядовцям не додала заява МВФ, в якій Фонд чітко заявив, що однією з ключових умов надання траншу лишається підняття цін на газ для населення на 40%.

І хоча урядовці продовжують намагатися домовитися з Нафтогазом та МВФ про певну перехідну формулу підняття ціни на газ, яка складала б не більше 10-15 відсотків, з високою долею імовірності ці переговори не закінчяться успіхом для української сторони.

В цій ситуації шукати кошти потрібно в першу чергу на внутрішньому ринку.

І ось тут варто звернути увагу на оприлюднену минулого тижння заяву Голови НацБанку, який заявив, що золотовалютних запасів України вистачить для того, щоб перекрити у цьому році всі платежі кредиторам по зовнішніх зобов’язаннях. Мова йде про 5 млрд доларів у 2018 році, сума цілком прийнятна, якщо зважати, що золотовалютні резерви України станом 30.04 складали майже 18,5 млрд доларів.

Однак хоча такий запас міцності резервів дозволяє з більшим оптимізмом у фінансовий 2018 рік виклики у сфері публічних фінансів продовжують лишатися у другому півріччі 2018 року.

І це пов’язано з тим, що швидше за все програма співробітництва з МВФ через небажання підняття цін на газ для населення на 40% та відмову у запуску ринку землі, буде призупинена осінню поточного року і відновиться не раніше, коли в Україні пройдуть Президентські а то й парламентські вибори.

Тому питання де знайти додаткові кошти на внутрішньому ринку для того, щоб “залатати” дірки, які утворилися у державному бюджеті продовжують лишатися актуальними.

Наразі експерти називають різні варіанти: запуск ринку землі, введення податку на виведення капіталу, ефективне проведення великої приватизації, яку уряд запустив у 2018 році. Окремо варто відмітити боротьбу з корупцією, зокрема з контрабандою на митниці, про що було оголошено минулого тижня на засіданні уряду. За оцінкою
Оскільки до виборів лишилося менше року, останній варіант виглядає чи не найбільш реалістичним. Перекриття схем на митниці почалося ще у минулому році, завдяки чому митниця принесла додатково в бюджет понад 70 млрд грн. До речі, ця сума більше ніж кошти, які недоотримав бюджет від зовнішніх запозичень у першому кварталі поточного року. У цьому році урядовці планують збільшити доходи від митниці за рахунок боротьби з контрабандою ще додатково на 100 млрд гривен.

Підсумовуючи, можемо зробити висновок, що стратегія української влади в цьому році на “полі державних фінансів” буде спрямована в першу чергу на пошук та залучення внутрішніх ресурсів через подолання корупційних схем для вирішення бюджетних проблем. Основу стабільності гривни та фінансової системи країни становитимуть золотовалютних запасів НБУ, яких вистачить щоб перекрити принаймні у цьому році, кредиторні зобов’язання України, а маневри для збільшення залучень коштів до бюджету, відбуватиметься шляхом подальшого подолання корупційних схем на митниці та проведення прозорої великої приватизації.

Нажаль, в цих умовах не будуть впроваджуватися стратегічні реформи “запуск ринку землі” та введення податку на виведення капіталу. Але ці задачі вже буде вимушений вирішувати наступний Президент та парламент, оскільки існує занадто сильний запит на впровадження цих ініціатив в першу чергу від українського креативного класу.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: [email protected]