Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
06.10.2017 09:52

Чим відрізняється "популізм" в Європі та Україні?

Політичний консультант, стратегування кампаній

Європейці характеризують політичний популізм наступним чином: Лідер партії пропонує простий шлях до вирішення складних проблем або "короткострокові" рецепти, які не дають змогу докорінно змінити ситуацію.

Людям, як правилоподобається такі сценарії і вони готові масово підтримувати ці ідеї. Алеоскільки такі рецепти не дають можливості докорінно змінити ситуацію на кращеситуація лиш погіршується. Це у свою чергу дає можливість популістам активнокритикувати опонентів з класичних ідеологічних партій далі. 
 
Станом на сьогодніпопулістичні партії присутні в парламенті семи країн ЄС, при чому у двох з них(Угорщина та Польща) вони знаходяться при владі. І ця тенденція з кожним днемнабирає загрозливих обертів. Наприклад в Італії, де скоро відбудуться парламентськівибори, найвищі рейтинги мають дві популістичні партії, які будують своюриторику на аналогічних трьох тезах: антиміграційна політика, тотальний"євроскептицизм" та "антиглобалізм." 
 
Поширенню популізму вЄвропі сприяють ЗМІ, які у більшості своїй перестали нести "змісти"та "сенси," перетворившись у джерела "емоцій" та"новин світу постправди." 
 
Ситуацію погіршує кризакласичних "народних партій" та "соціалістичних партій," якіне встигають перебудувати свою комунікаційну та організаційну структуру, а отжене можуть конкурувати на рівних з популістами. 
 
Феномен "політичногопопулізму," на думку європейських експертів, з кожним днем стає всебільшою загрозою для цінностей та принципів Правової держави, які домуніють вЄС. Європейський суд з прав людини кожен день отримує багато скарг на УрядиПольщі та Угорщини через порушення Владою прав та Свобод людини. Динаміка скаргдо речі дає всі підстави вважати, що скоро ці країни стануть"лідерами" випередивши зокрема Україну. 
 
"Популізм" якявище принципово відрізняється в Європі та Україні. В Європі популізмом"заражені" окремі партії, і оскільки більшість складають сталіідеологічні партії це дає змогу втримувати політичну систему сталою. 
 
В Україні ситуаціянабагато гірше. У нас Популізм має класово-регіональні ознаки та за відсутностікласичних ідеологічних партій присутній в риториці майже всіх політичнихгравців. До речі, на думку експертів, це все розпочалось ще на початку 2000-ихколи тодішня опозиція ввела термін "злочинна влада." З тих пір у нас всівлади апріорі злочинні і проти них всі мають боротись
Класичні ознакиукраїнської партії, яка використовує популістичну риторику можнапродемонструвати на прикладі прийнятою на днях Пенсійної реформи, яку ініціювавПрем’єр Міністр Володимир Гройсман: 
 
1) Маніхейство в риториці(Гройсман, як ініціатор поганий тому що пропонує погану реформу. Ми – опозиція,гарні оскільки пропонуємо набагато кращий варіант. Правда який це варіант вонине вказують). 
 
2) Завищені танереалістичні соціальні обіцянки (якби ми (Батьківщина та Оппоблок) були привладі пенсії підняли не для 9 млн пенсіонерів, а для всіх. І не на 500-1000 гривенщороку, а одразу в 3-5 разів до 5-7 тисяч гривен і так би продовжувалось коженрік. При цьому реалістичні бюджетні джерела такої фінансової щедрості невказуються). 
 
3) Звернення до гасел тазвинувачень. (Батьківщина та Оппоблок, вже звинуватили Уряд у "пенсійнійзраді" пообіцявши оскаржити рішення в Конституційному суді. При цьому воничудово знають, що цей механізм оскарження процедурно не дієвий).
 
4) Гіперболізаціяпроблеми (Батьківщина та Оппоблок заявили про "пенсійний геноцид."Правда чому це геноцид, якщо по факту пенсії піднімаються для 9 млн пенсіонерівполітики не пояснюють).
 
5) Відсутність абогібридність ідеологій та партійних програм. Без коментарів.

6) Постійнепротиставлення Влада/Народ. Влада апріорі нічого не може зробити гарного(Ініціатива Гройсмана по Пенсійній реформі ганебна по своїй суті, оскільки вінпропонує "пенсійний геноцид.").

Ситуація в Україніпогіршується тотальною недовірою до виборної демократії, державних інститутів,відсутність незалежних ЗМІ та постреволюційний синдром. 
 
Рецепт подолання"партійного популізму" водночас простий та складний. 
 
По перше, в суспільствіпотрібно працювати над відновлення довіри до виборної демократії. Для цьогоконче необхідно прийняти нове виборче законодавство, яке передбачатиме відкритісписки з регіональними преференціями. Також закон має підвищитивідповідальність за підкуп виборців та розширити сферу застосування його в ційчастині. Підвищити рівень довіри до виборних інституцій. Це можливо досягнутинаприклад шляхом часткового обмеження депутатського імунітету.
Потрібна зміна дискурсута поведінка ЗМІ. Останні мають вести більш відповідальну інформаційну новиннуполітику. Також має збільшитись питома вага аналітичних дискусійних програм,можливо з елементами дебатних форматів між політиками. Флагманом у цьому русіповинне стати новостворене Суспільне телебачення. 
 
Влада та громадянськесуспільство мають розпочати політичну та громадянську освіту серед молоді.Можливо взяти за приклад Німеччину та розпочати подібні курси в старших школах.В Україні мають починати створюватись принципово інші партії, в основудіяльності яких має бути закладена ідеологічна складова. Вони маютьвикористовувати принципову іншу чим зараз комунікаційну та організаційнустратегії, які мають бути направлені на залучення громадян та включення їх упроцес прийняття рішення владою. Паралельно з цим має мінятися риторикаполітиків з патерналістської до проактивної. 
 
Це не простий і довгий учасі процес, але іншого варіанту подолати «популістичну пастку» в українськогосуспільства не має.
 
Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: blog@liga.net